reklama
reklama

Niezwykła wystawa w Galerii Willa już za 6 dni!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Niezwykła wystawa w Galerii Willa już za  6 dni! - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Wystawa Zainstalowani na wieczność – Bruno Schulz i Drohobycz (epizod łódzki) ma być nie tylko intelektualną podróżą dla łódzkich fanów tego wybitnego pisarza, ale także zachętą do dalszych poszukiwań i odkrywania tajemnic z życia twórcy.
reklama

Galeria Willa przedstawia efekty pobytu Brunona Schulza w Łodzi

26 lipca o godz. 17.00 w Galerii Willa zainaugurowana zostanie wystawa pod tytułem Zainstalowani na wieczność – Bruno Schulz i Drohobycz (epizod łódzki). Eksponaty pochodzą z kolekcji Zbigniewa Milczarka, który swoją wystawę, pokazywaną już od kilku lat, poszerzył o elementy związane z łódzkim epizodem biograficznym pisarza. Impulsem do zorganizowania wydarzenia był dla autora fakt, że w bieżącym roku mija setna rocznica od wydania Teatrum życia i śmierci Brunona Schulza. Wiadomo, że pisarz był w Łodzi w latach trzydziestych przed wyjazdem do Paryża, co potwierdziła Maria Chazen, pianistka oraz przyjaciółka Schulza, w korespondencji z Jerzym Ficowskim. Wspomina, że w tym okresie pisarz odwiedził Łódź niejednokrotnie, a największe wrażenie zrobił na nim komin fabryczny.

Ekspozycja została stworzona ze zbiorów Zbigniewa Milczarka, Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi i Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, a także osób prywatnych oraz artystów. Wystawa składać się będzie z trzech kręgów tematycznych: W mieście marzeńDziwny poeta Bruno Schulz, Łódzkie schulziana. Parter budynku zagospodarowany zostanie przez ikonografie Drohobycza przedstawiające m. in.: portrety miasta od połowy XIX wieku do 2007 roku, najstarsze pocztówki, plany oraz mapy miasta, a także zdjęcia z lat życia pisarza. Zaprezentowana zostanie również twórczość dwóch wybitnych artystów pochodzących z rodzinnego miasta Schulza, a mianowicie: Maurycego GottliebaEfraima M. Liliena. Na piętrze znajdą się eksponaty dotyczące twórczości oraz biografii pisarza. Wśród nich obecne będą pierwodruki książkowe i czasopiśmiennicze, nieznane dotąd zdjęcia wykonane przez Schulza, recenzje, plakaty wystaw, reprodukcje oraz pierwodruki utworów autorstwa pisarzy bliskich drohobyczaninowi, a także wiele innych. W Galerii Chimera znajdą się eksponaty związane z łódzkim epizodem pisarza. Podczas wystawy wyświetlane będą również prezentacje multimedialne. Ekspozycję będzie można oglądać  do 6 października.


Źródło: Miejska Galeria Sztuki

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama