Reklama

Reklama

Niezwykły poród w Łodzi. Matka w śpiączce, dziecko urodziło się zdrowe

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Niezwykły poród w Łodzi. Matka w śpiączce, dziecko urodziło się zdrowe  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi doszło do niezwykłych narodzin. Dziecko kobiety pogrążonej w śpiączce przyszło na świat przez cesarskie cięcie. Matka i noworodek są w dobrym stanie. 

Reklama

Lekarze z ICZMP w Łodzi doprowadzili do narodzin dziecka, którego matka od kilku miesięcy przebywa w śpiączce. Ciążę udało się utrzymać do 32. tygodnia. Dziecko jako wcześniak pozostaje pod obserwacją, ale jego stan lekarze oceniają jako dobry. Również matka przeżyła operację i ma duże szanse na wybudzenie.

Niezwykłe narodziny

Kobieta trafiła do placówki w Łodzi ze szpitala w województwie zachodniopomorskim, gdzie znalazła się w wyniku ciężkiego wypadku komunikacyjnego. Przeszła tam dwie poważne operacje.

- Pacjentka trafiła do nas w 25. tygodniu ciąży, po bardzo ciężkim wypadku komunikacyjnym, w którego wyniku zapadła w śpiączkę. Przebywała u nas do 32. tygodnia ciąży. Staraliśmy się, zapewniając komfort życia pacjentce, zaopiekować się również jej nienarodzonym dzieckiem – powiedział dr Mariusz Grzesiak z Kliniki Położnictwa, Ginekologii i Perinatologii ICZMP

Przez 7 tygodni lekarze z Łodzi opiekowali się matką i jej nienarodzonym. W tym czasie kobieta przeszła także m.in. operację neurochirurgiczną. Do zabiegu cesarskiego cięcia doszło w lipcu, ale lekarze z ICZMP poinformowali o niej dopiero wczoraj, 19 września na konferencji prasowej. Ze względu na dobro matki i rodziny nie ujawnili oni ani danych ani szczegółowych informacji o stanie zdrowia pacjentki.

Decyzja o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia była trudna nie tylko ze względu na aspekty medyczne, ale także prawne.

- Zgodnie z obecnym stanem prawnym pacjent powinien wyrazić zgodę na każdą czynność medyczną. W momencie, gdy sąd nie ubezwłasnowolnił pacjentki, nie wskazał opiekuna prawnego, który za nią mógłby podejmować decyzję, musieliśmy występować do niego o przyspieszoną decyzję, np. o wykonaniu cesarskiego cięcia. Sąd musiał wyrazić zgodę na wszystkie czynności medyczne, które chcieliśmy przy chorej podjąć – powiedział szef Kliniki Anestezjologii w ICZMP dr Bogusław Sobolewski

Czas jednak naglił, ponieważ lekarze zaczęli dostrzegać w organizmie matki stan zapalny. Po uregulowaniu kwestii prawnych, specjaliści z Łodzi mogli przystąpić do działania.

- Matka przeżyła zabieg cięcia cesarskiego, a potem jej stan zaczął się poprawiać. Wydaje nam się, że jeśli chora trafi do dobrego ośrodka rehabilitacyjnego, ma szansę wybudzić się i egzystować normalnie – dodał dr Bogusław Sobolewski

Na świat przyszła dziewczynka i w momencie narodzin ważyła prawie 2 kg. Jako wcześniak spędziła miesiąc w Klinice Neonatologii ICZMP. Opuszczając placówkę w Łodzi była w stanie dobrym, ale z racji wcześniactwa wciąż wymaga opieki ambulatoryjnej. Dziewczynka została przekazana rodzinie.

W ostatnich dwóch latach to już drugi przypadek narodzin dziecka z kobiety przebywającej w śpiączce, do którego doszło w ICZMP. Lekarze z Łodzi przekonują, że dzięki takim pacjentkom udało się zdobyć doświadczenie, które zaowocuje w przyszłości.

Źródło: Deon

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy