reklama
reklama

Nowi inwestorzy w Łódzkiej Strefie. Inwestycje za miliard złotych i 400 nowych miejsc pracy [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Do końca sierpnia ŁSSE wydała 22 decyzje o wsparciu. Firmy zadeklarowały inwestycje w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej na ponad miliard złotych, i stworzą ponad 400 nowych miejsc pracy. Wśród nowych inwestorów jest 10 dużych, 6 średnich, 4 małe i 2 mikro firmy.
reklama

Coraz częściej z oferty strefy korzystają firmy polskie. W tym roku aż 14 firm z 22 reprezentuje polski kapitał. Są to z reguły firmy średniej wielkości i małe. Tylko 4 z polskich inwestorów to duże przedsiębiorstwa. Na ponowną inwestycję zdecydowała się Ceramika Tubądzin, wśród dużych polskich marek znajdziemy też na liście inwestorów firmy takie jak: Zboża Wielkopolskie.

 !reklama!

- Cieszy nas aktywność wszystkich przedsiębiorców na rynku inwestycyjnym. W szczególności mikro, małych i średnich firm, które do tej pory mniej inwestowały niż duże podmioty. To się zmienia. Szczególnie widzimy duże zwiększenie środków przeznaczanych na pion inwestycyjny w małych i średnich polskich firmach, często budowanych od pokoleń. Trend wzrostowy zbiegł się z powstaniem Polskiej Strefy Inwestycji, więc z perspektywy czasu możemy ocenić, że jej powołanie miało znaczący wpływ na odblokowanie inwestycji – mówi Marek Michalik, prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Wszyscy inwestorzy z kapitałem zagranicznym to duże firmy. Wśród nich znajdziemy belgijski Ontex, amerykański Wood-Mizer Industries, szwajcarski Alcon, czy niemiecki Interprint. Rynek inwestycyjny wbrew wielu przypuszczeniom nie załamał się ze względu na pandemię koronawirusa. Strefa do marca wydała 6 decyzji. W czasie najgorszego momentu związanego z wprowadzeniem przez rząd surowych obostrzeń do strefy przybyło 6 inwestorów. W okresie wakacyjnym od czerwca kolejnych 10 firm. Pojawiły się też firmy z branży tekstylnej i medycznej, które zwiększyły swój potencjał w trakcie lockdown’u.

- Mimo pandemii koronawirusa potrafiliśmy przekonać firmy, że inwestycja w łódzkiej strefie stwarza ogromny wachlarz możliwości. Daje nie tylko zwolnienie w podatku, ale wiele możliwości towarzyszących, które pozwalają na bezpieczny rozwój firmy. Na przykład korzystanie z najnowszych technologii budujących Przemysł 4.0, które strefa rozwija we współpracy ze startupami. Obserwujemy ruchy na rynku inwestycyjnym i obserwujemy pozytywne nastawienie firm, mimo sytuacji z wiązanej z pandemią. Mamy rozpoczętych kilka procesów inwestycyjnych i liczymy na dobrą inwestycyjną jesień – dodaje Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Wśród tegorocznych inwestorów Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej znajdziemy przedstawicieli takich branż jak: produkcja tworzyw sztucznych, tekstur, maszyn rolniczych, papieru dekoracyjnego, płytek i dekoracji ceramicznych, budynków z drewna czy przetwórstwo i hodowla drobiu. Oprócz inwestycji produkcyjnych pojawiły się też projekty BPO. Firma Alcon – międzynarodowy lider w zakresie ochrony i pielęgnacji wzroku oraz największy producent soczewek kontaktowych na świecie – otworzyła Centrum Zaawansowanych Usług Biznesowych na warszawskim Mokotowie – objęte strefowym wsparciem. W ubiegłym roku ŁSSE wydała 34 decyzje o wsparciu, inwestorzy zadeklarowali ponad 2,1 mld zł i utworzenie ponad 800 nowych miejsc pracy.

Opis planowanych inwestycji

Marex Technology M. Szymański A. Szczepański Sp. j.

Planowana inwestycja polega na rozbudowie zakładu produkcyjnego i wybudowaniu nowej hali produkcyjnej wraz  z zapleczem biurowym i socjalnym. Główne założenia planowanej inwestycji to zwiększenie mocy produkcyjnej oraz zwiększenie usług projektowania co pozwoli na poprawę procesu produkcyjnego dzięki dopasowaniu i modernizacji istniejących stanowisk pracy. Jednocześnie umożliwi to zwiększenie zatrudnienia . W ramach inwestycji przewiduje się realizację robót budowlanych oraz zakup środków trwałych.

Interprint Polska Sp. z.o.o.

Firma Interprint konsekwentnie stawia na rozwój, tak by oferować produkty dostosowane do oczekiwań rynku, z poszanowaniem zasad środowiskowych i dobrych praktyk społecznych. Działając w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Ozorkowie zapewnia również solidne wsparcie dla regionu. W taką filozofię firmy wpisuje się nowa, ważna inwestycja, czyli uruchomienie maszyny lakierującej LM4.

Rozwój stanowi bardzo ważną wartość w firmie Interprint i ma przy tym wiele aspektów. Z jednej strony jest to poszerzanie gamy produktów i dostosowywanie jej do bieżących trendów oraz oczekiwań rynku, z drugiej zaś wsparcie dla pracowników i lokalnej społeczności. Jako jedna z firm działających w strefie ekonomicznej w Ozorkowie przyczynia się do jej rozwoju, planuje i myśli długofalowo oraz stawia na innowacyjność. Doskonałym tego przykładem, wpisującym się w tę strategię, jest nowa inwestycja warta 16 milionów euro. Planowane uruchomienie maszyny lakierującej LM4 do produkcji folii finish dla przemysłu meblowego zapewni wysoko wydajny proces produkcyjny, który pozwoli na poszerzenie gamy produktów (w tym klasy premium), a także podniesienie ich jakości m.in. poprzez zwiększenie odporności mechanicznej.

Inwestycja przyniesie korzyści nie tylko w kontekście szerszej oferty produktowej i potencjalnych nowych miejsc pracy, lecz także te środowiskowe. Nowoczesny proces produkcyjny idzie bowiem w parze z niższą emisją lotnych związków organicznych (LZO) oraz redukcją odpadów poprodukcyjnych. Takie podejście do inwestycji wpisuje się w kompleksową politykę rozwojową firmy Interprint z korzyścią dla klientów oraz regionu.

Ceramika Tubądzin Sp. z.o.o.

Przedmiotem projektu inwestycyjnego objętego Decyzją o wsparciu jest rozbudowa istniejącej fabryki płytek ceramicznych, zlokalizowanej w Tubądzinie (teren gminy Wróblew objęty Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną).

Nowa inwestycja obejmuje:

budowę hali oraz montaż linii produkcyjnej III wypału (tzw. Vetrozy), w celu zwiększenia mocy produkcyjnych przedsiębiorstwa i stworzenia możliwości dekorowania płytek wielkoformatowych

budowę wydziału suchej rektyfikacji (tj. technologii odpowiedniego szlifowania krawędzi płytek), pozwalającej na nadawanie płytkom precyzyjnie określonych wymiarów.

Koszty kwalifikowane związane z realizacją projektu inwestycyjnego przekroczą 20 mln PLN.

Wdrażane innowacje ukierunkowane są na wzbogacenie oferty produktowej Grupy Tubądzin, w szczególności o wielkoformatowe płytki dekoracyjne, bardzo ważne dla utrzymania pozycji konkurencyjnej Grupy na rynku.

Realizacja projektu służyć także będzie ochronie istniejących i tworzeniu nowych miejsc pracy, co ma niezwykle istotne znaczenie dla rozwoju naszego regionu.

Alcon Polska Sp. z.o.o.

Firma Alcon – światowy lider w obszarze okulistycznych wyrobów medycznych – otworzyła Centrum Zaawansowanych Usług Biznesowych, Alcon Global Services (AGS) na warszawskim Mokotowie inwestując w projekt 75 milionów złotych.

Alcon Global Services zajmuje się obsługą Alcon na całym świecie w zakresie wybranych obszarów takich jak finanse, IT, HR i obsługa klienta. Firma Alcon do tej pory otworzyła cztery centra AGS na całym świecie:  globalne w Bangalore oraz trzy regionalne - w Meksyku, Kuala Lumpur i w Warszawie.

LOKALIZACJA                                                                               WARSZAWA

USŁUGI                                                                                          Rachunkowo-księgowe

ROZMIAR FIRMY                                                                                                         DUŻA

PLANOWANE KOSZTY PRACY                                                                          75 mln PLN

POZIOM POMOCY PUBLICZNEJ                                                                                   10%

ZWOLNIENIE Z PODATKU CIT                                                                         7.5 mln PLN

OKRES OBOWIĄZYWANIA DECYZJI O WSPARCIU                                                  10 lat

Kwazar Corporation Sp. z.o.o.

Kwazar jest jednym z czołowych przetwórców tworzyw sztucznych oraz wiodącym producentem opryskiwaczy i produktów drogowych w Polsce. Spółka jest polską rodzinną firmą utworzoną w 1989, która od początku swojej historii skupiła swoją działalność na produkcji własnych wyrobów z tworzyw sztucznych.

W dotychczasowej lokalizacji prowadzenia działalności gospodarczej zostały wyczerpane możliwości przestrzenne oraz administracyjne w zakresie dalszego intensywnego rozwoju. Dodatkowo, istniejący zakład produkcyjny w miejscowości Budy-Grzybek był w przeszłości kilkukrotnie rozbudowywany poprzez dodanie kolejnych odrębnych budynków, ale bez możliwości ich integracji w jeden zakład produkcyjny. W rezultacie, prowadzony obecnie proces realizacji (zaopatrzenie i magazynowanie detali i podzespołów, produkcja, magazynowanie wyrobów, wysyłki) nie jest optymalny, powoduje duże zakłócenia w logistyce wewnętrznej. Spółka nie ma możliwości reorganizacji działalności gospodarczej według najnowszych metod zarządzania, a co ważniejsze nie posiada możliwości rozwoju poprzez uruchamianie nowych linii technologicznych. Jednocześnie brakuje także przestrzeni pod kątem zaplecza do magazynowania surowców, półproduktów oraz wyrobów gotowych.

W tym kontekście konieczna jest budowa nowego zakładu produkcyjnego, który będzie przestrzennie, organizacyjnie i funkcjonalnie samodzielną jednostką, zaprojektowaną dokładnie pod potrzeby nowoczesnych przedsiębiorstw z tej właśnie branży.

Celem planowanego projektu jest realizacja przez Wnioskodawcę nowej inwestycji w miejscowości Radziejowice-Parcel. Inwestycja polegać będzie na budowie hali produkcyjnej wraz z zakupem gruntu, maszyn i urządzeń, w celu stworzenia nowoczesnego kompleksu produkcyjnego, w którego skład wchodzić będzie hala produkcyjna, zaplecze techniczne i magazynowe oraz nowoczesne przestrzenie biurowe wraz z infrastrukturą towarzyszącą (dalej: Projekt lub Inwestycja). Ze względów biznesowych (m.in. wpływu na rachunek przepływów pieniężnych) Spółka planuje dzierżawić grunt od początku realizacji działań inwestycyjnych, a w przyszłości nabyć grunt, na którym zrealizowany będzie Projekt. W ramach nowego zakładu wykorzystywane będą na różnych etapach procesu produkcyjnego wybrane maszyny i urządzenia, które jak dotąd były zlokalizowane w dotychczasowym zakładzie produkcyjnym.

Dzięki planowanej Inwestycji Spółka będzie mogła znacząco rozszerzyć portfolio produktów, które umożliwią dynamiczny wzrost skali działalności. Na terenie nowego zakładu wytwarzane będą między innymi produkty takie jak:

opryskiwacze ogrodnicze i techniczne,

produkty bezpieczeństwa ruchu drogowego,

odzież robocza do oprysków i pracy w ogrodzie,

części do narzędzi (np. trzonki),

ekologiczne nawozy doglebowe i komposty,

pływaki, pomosty pływające,,

meble ogrodowe,

szczotki,

ochronne okrycia głowy.

Budowa zakładu przyczyni się do:

umocnienia pozycji Spółki na rynku polskim i zagranicznym,

rozszerzenia listy produktów i kontrahentów,

zaadresowania coraz większych wymagań kontrahentów poprzez dostarczanie rozwiązań najnowocześniejszych technologicznie oraz dopasowanych do wymagań klientów,

rozwijania aktywności gospodarczej rejonu poprzez nawiązanie lokalnych powiązań biznesowych oraz korzystanie z potencjału lokalnych przedsiębiorców,

zwiększenia skali działalności Spółki.

Wood-Mizer Industries Sp. z.o.o.

Wood-Mizer Industries Sp. z o.o. jako uznany na całym Świecie producent maszyn dla przemysłu tartacznego oraz brzeszczotów do cięcia drewna planuje zainwestować kwotę minimum 31,1 mPLN w rozwój oraz zwiększenie mocy produkcyjnych obydwu wspomnianych grup produktów oraz w uruchomienie produkcji nowej gamy maszyn dla przemysłu drzewnego i stolarskiego. Planowane inwestycje, dotyczyć będą całego zakresu działalności przedsiębiorstwa, tj. produkcji i dystrybucji  gamy traków do przecierania drewna, brzeszczotów oraz maszyn stolarskich takich jak na przykład strugarki i grubościówki. Najważniejsze z planowanych inwestycji to między innymi budowa hali produkcyjnej, zmiana technologii malowania maszyn na bardziej wydajną i bardziej przyjazną środowisku naturalnemu, a także istotna zmiana technologiczna dotycząca produkcji brzeszczotów.

Poprava Sp. z. o o. sp. k.

Spółka POPRAVA otrzymała decyzję o wsparciu inwestycji, która będzie polegała na budowie nowego zakładu produkcji opakowań z tektury falistej w miejscowości Rojów k. Ostrzeszowa.

Roldrob S.A. (dwie decyzje, różne lokalizacje)

Inwestycja Roldrob SA w Tomaszowie Mazowieckim obejmująca zwiększenie zdolności produkcyjnych istniejącego zakładu oraz poprawę wskaźników jakościowych produktów dzięki nowszym, bardziej wydajnym urządzeniom (Decyzja o Wsparciu nr 12/2020),

Inwestycja Roldrob SA w Tomaszowie Mazowieckim polegająca na budowie nowoczesnego Zakładu wylęgu drobiu wodnego w miejscowości Glinnik Nowy, gmina Lubochnia (Decyzja o Wsparciu nr 14/2020).

Crusil Sp. z.o.o.

Przedmiotem planowanej inwestycji jest dywersyfikacja produkcji przedsiębiorstwa przez wprowadzenie produktów uprzednio nieprodukowanych, w ramach której nastąpi budowa i uruchomienie nowoczesnego zakładu przetwarzania chalcedonitu. 

CRUSIL jest jedyną w Europie firmą prowadzącą wydobycie i przerób chalcedonitu. Chalcedonit to skrytokrystaliczna skała krzemionkowa o 98,2% zawartości krzemionki.

W ciągu kilku lat w oparciu o własne prace badawczo-rozwojowe spółka dokonała  zgłoszenia patentowego. Dzięki temu opracowano plany uruchomienia zakładu przetwórstwa chalcedonitu i produkcji na jego bazie nowatorskich wysoko przetworzonych wyrobów.

Źródło: ŁSSE

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama