W jakich przypadkach dostaniemy ostrzeżenie?
Alerty RCB będą wysyłane, gdy prognoza Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wskaże, że w danym powiecie średniodobowe stężenie pyłu zawieszonego PM10 przekroczy 150 µg/m3. Ostrzeżenia sporządzane są na podstawie pomiarów ze stacji monitoringu jakości powietrza, funkcjonujących w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska (PMŚ), prognoz meteorologicznych oraz prognoz zanieczyszczenia powietrza wykonywanych przez Instytut Ochrony Środowiska. Alert ma na celu zachęcenie ludzi do pozostania w domu w sytuacjach, w których spacer, zamiast zapewnić nam zdrowy ruch, może zagrozić naszemu zdrowiu i życiu.W treści alertu przeczytamy:
„Uwaga! Dziś (data) prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego. Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz.”
Do pogorszenia się jakości powietrza (zwiększenia ilości pyłu zawieszonego PM10) przyczynia się wiele czynników np.: transport drogowy, procesy produkcyjne, procesy spalania: w przemyśle, produkcji i transformacji energii oraz rolnictwo. W sezonie zimowym największy problem stanowią jednak procesy spalania poza przemysłem, czyli tzw. niska emisja. Niska emisja to zanieczyszczenia (pyły i szkodliwe gazy), które pochodzą z domowych pieców grzewczych i lokalnych kotłowni węglowych, w których spalanie surowców odbywa się w nieefektywny sposób. Takie zanieczyszczenia utrzymują się na wysokości do 40m.
Gdzie łodzianie mogą samodzielnie kontrolować jakość powietrza?
SMS-owe powiadomienia o złym stanie powietrza będą pojawiać się jedynie w sytuacjach kryzysowych, co nie oznacza, że przez resztę czasu jakość powietrza jest idealna. Przed wyjściem na spacer warto sprawdzić, czy miejsce, do którego się wybieramy, będzie najrozsądniejszym wyborem.Przedstawiamy listę portali, na których można sprawdzić jakość łódzkiego powietrza:
- https://airly.org/map/pl/#50.2677441756,20.7934598437
- https://www.wios.lodz.pl/Stacje_pomiarowe,211
- https://aqicn.org/map/lodz/pl/
- https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current
Czy łodzianie mogą spodziewać się wielu alertów?
Niestety, jakość łódzkiego powietrza nie pozwoli mieszkańcom Łodzi w pełni odetchnąć z ulgą. Z odczytów na dzień 08.11.2021r wynika, że stężenie pyłu zawieszonego PM10 w godzinach szczytu w Łodzi to około 30 µg/m3, co nadal kwalifikuje stężenie jako „niskie” i w skali Polski jest dobrym wynikiem. Gorzej prezentują się powiaty tj. pabianicki, w którym stężenie pyłu osiąga nawet 100 µg/m³, powiat łódzki wschodni z wynikiem 53 µg/m³ oraz zgierski z odczytem 51 µg/m³.Na korzyść dobrych wyników w Łodzi wpływa wysoka jak na listopad temperatura, niestety, teraz jakość powietrza będzie tylko się pogarszać. Spadek temperatury nieodłącznie wiąże się z rozpoczęciem sezonu palenia w piecach – w tym również w piecach węglowych. Program walki ze smogiem wciąż nie jest odpowiednio dofinansowany, aby pozbyć się wszystkich miejskich „kopciuchów”, które produkują najwięcej szkodliwych substancji. Dopóki nie przestaniemy ogrzewać naszych domów niskiej jakości węglem czy w niektórych przypadkach nawet śmieciami, problem będzie narastał.
Według danych profilu Łódź Bez Smogu z dnia 30.09.2021r, przy temperaturze poniżej 0℃ stężenie smogu w Łodzi przekroczyło dopuszczalną normę o kilkaset procent.
Oznacza to, że łodzianie przy niskich temperaturach mogą spodziewać się alertów RCB w sprawie złej jakości powietrza, co tylko zachęca do samodzielnego kontrolowania jego stanu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.