reklama
reklama

Nowy rektor Politechniki Łódzkiej wybrany. Jest współtwórcą m.in. napędu helikoptera i zastawek serca

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W środę 8 lipca Uczelniane Kolegium Elektorów Politechniki Łódzkiej wybrało nowego rektora. Funkcję tę od 1 września będzie pełnił prof. Krzysztof Jóźwik, który był jedynym kandydatem zgłoszonym przez społeczność akademicką. Zastąpi na tym stanowisku rektora prof. Sławomira Wiaka, który nie mógł już kandydować na kolejną kadencję.
reklama

Zebranie wyborcze zorganizowano w Zatoce Sportu, która najlepiej spośród obiektów Politechniki nadawała się do zachowania tzw. reżimu sanitarnego. Do dyspozycji były maseczki, rękawiczki, długopisy oraz płyn dezynfekujący.

W zebraniu wzięło udział 111 elektorów ze 112 wyłonionych w procesie wyborczym. Na prof. Jóźwika oddano 101 głosów, co daje silny mandat do sprawowania urzędu rektora.

!reklama!

Po wyborze rektor elekt powiedział:

 – Jestem zaszczycony, że powierzono mi kierowanie naszą wspaniałą uczelnią, za którą stoi 75 lat tradycji i doświadczeń. Wiem, jaka to odpowiedzialność zarządzać rozwojem Politechniki Łódzkiej, która należy do czołowych w kraju i jest dobrze rozpoznawalna za granicą. Wierzę, że dobra współpraca, którą uznaję za fundament, całej wspólnoty akademickiej pozwoli nam zbudować lepszą przyszłość. Razem sprostamy nowym wyzwaniom. Będę wypełniał funkcję rektora kierując się szacunkiem dla naszej akademickiej społeczności.

Prof. Krzysztof Jóźwik podziękował dotychczasowemu rektorowi prof. Sławomirowi Wiakowi za wsparcie i dotychczasową inspirującą współpracę. Szczególne słowa skierował do elektorów za ich zaufanie i poparcie kandydatury oraz do Uczelnianej Komisji Wyborczej za sprawne zorganizowanie wyborów.

 

Kim jest nowy rektor?

Prof. Krzysztof Jóźwik jest absolwentem Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej. Ma 58 lat. Po ukończeniu studiów w 1987 r. rozpoczął pracę w Instytucie Maszyn Przepływowych. Dwadzieścia lat później został jego dyrektorem. Był profesorem wizytującym w Coventry University, a przez Cranfield University został powołany jako egzaminator zewnętrzny. W Politechnice Łódzkiej pełni obecnie funkcję prorektora ds. kształcenia (sprawował ją też w kadencji 2008-2012), a od marca kieruje Sztabem Antykryzysowym PŁ w związku z pandemią koronawirusa.

Rektor elekt realizował dużo prac dla przemysłu, w tym obliczenia i konstrukcję napędu śmigłowego dla najszybszego na świecie helikoptera X3.Współpracował z lekarzami w obszarze inżynierii biomedycznej. Jest współtwórcą nowej komory wspomagania serca dla dorosłych, trzech typów komór pediatrycznych i mechanicznych zastawek serca. Był kierownikiem i głównym wykonawcą kilkunastu projektów badawczych oraz z obszaru kształcenia. Jest współautorem 10 patentów i 15 zgłoszeń patentowych, promotorem 11 doktoratów.

 

Jakie są plany rektora elekta wobec uczelni?

W swoim programie wyborczym prof. Krzysztof Jóźwik określił m.in. następujące cele do realizacji:

  • sprawne działanie uczelni w obliczu pandemii COVID-19 i jej skutków,
  • wysoki poziom badań naukowych i nowoczesne kształcenie,
  • rozwijanie kontaktów międzynarodowych i współpraca z wybitnymi badaczami z zagranicy,
  • dokończenie budowy kompleksu Alchemium oraz budynku pasywnego, remont budynku Centrum Papiernictwa i Poligrafii, dokończenie budowy parkingu i systemu parkingowego Osiedla Akademickiego, rewitalizacja terenu rekreacyjno-sportowego na Osiedlu Akademickim.
Warto zwrócić uwagę, że nowy rektor zobowiązała się też do starań o pozyskanie funduszy na dokończenie remontu zniszczonego pożarem budynku Rektoratu.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama