Planując podróż transportem zbiorowym pod Łodzią wiele pytań zadają sobie zarówno mieszkańcy, jak i turyści. Jakie pytania do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Łodzi padają najczęściej?
Najczęściej zadawane pytania przez podróżnych MPK Łódź
Lista pytań, które najczęściej padają ze strony podróżujących tramwajami i autobusami MPK dotyczy zarówno linii miejskich, jak i podmiejskich.Na początek kwestia biletów zakupionych w zeszłym roku – czy są ważne jeszcze w 2025 roku?
- Stare bilety czasowe z napisem "wydłużony do 40 min." lub "wydłużony do 60 min." są ważne na starych zasadach, z wydłużonym czasem, ale tylko do 31.03.2025 r. Później bilety te będą ważne odpowiednio do ceny, zgodnie z aktualnym cennikiem
- informuje MPK Łódź.
Przypomnijmy, do grudnia 2024 roku bilety czasowe jednorazowe MPK Łódź były z wydłużonym czasem ważności. 20-minutowy były ważne 40 minut, a te 40-minutowe ważne były godzinę.
Aktualnie wydłużenie czasu ważności biletów nie obowiązuje, chyba że bilet taki zakupiliśmy w 2024 roku. Wtedy mamy czas na jego wykorzystanie do końca marca 2025 r.
Jakie bilety skasować jadąc autobusem lub tramwajem poza Łódź?
Drugim pytaniem, które podróżni kierują do łódzkiego MPK dotyczy kasowania biletów w liniach autobusowych, których przewoźnikiem jest zgierskie Miejskie Usługi Komunikacyjne. Mowa o liniach autobusowych 6 i 61.
- Linie autobusowe obsługiwane są przez firmę ZPK Markab. Na terenie Łodzi obowiązują bilety łódzkiego lokalnego transportu zbiorowego. Na terenie Zgierza obowiązują bilety Miejskich Usług Komunikacyjnych w Zgierzu. Można również korzystać z 30- lub 90-dniowego Wspólnego Biletu Łódzko-Zgierskiego albo hybrydowego jednorazowego
- tłumaczy przewoźnik.
Idąc dalej podróżni często pytają o to, a jak to wygląda w kwestii linii tramwajowych 41 i 45, które choć wyjeżdżają poza Łódź to są obsługiwane przez MPK.
- Na całej trasie tych linii, na podstawie porozumień międzygminnych, obowiązują wyłącznie bilety łódzkiego lokalnego transportu zbiorowego. Granice stref to odpowiednio przystanki: dla tramwaju 41: Łódzka – Mały Skręt i dla tramwaju 45: Zgierska – Helenówek
- zaznacza MPK Łódź.
I podkreśla, że:
- Bilety lokalnej komunikacji autobusowej w Pabianicach nie są ważne w tramwaju 41. Bilety lokalnej komunikacji autobusowej w Zgierzu nie są ważne w tramwaju 45.
Nie brakuje pytań także o to, czym się różni strefa 1 od strefy 2.
- Łódzka komunikacja miejska jest podzielona na dwie strefy: strefa 1 – w granicach miasta Łodzi, strefa 2 – poza Łodzią. Przystanki stanowiące granicę stref oznaczone są na rozkładach jazdy znaczkiem #
- dodaje MPK.
Powróćmy do biletów.
Jak długo jest ważny bilet 24-godzinny?
Ze strony podróżnych nie brakuje pytań o to, czy można łączyć nominały biletów, jak długo jest ważny bilet 24-godzinny oraz czy bilet zakupiony w biletomacie jest od razu ważny.Zacznijmy od tego, czy można łączyć nominały biletów.
- Bilety jednorazowe można łączyć ze sobą dowolnie. Dotyczy to również starszych wzorów biletów. Istotne jest, aby łącznie stanowiły odpowiednią opłatę wg aktualnego cennika za przedział czasowy 20, 40, 80 minut lub 24 godziny
- mówi MPK Łódź.
W przypadku ważności biletów 24-godzinnych są one ważne od momentu skasowania przez pełne 24 godziny, tj. jeśli kasujemy dziś o 15:00 bilet jest ważny do jutra dokładnie do 15:00. Przypomnijmy, wcześniej był dostępny bilet jednodniowy, który był ważny wyłącznie do północy danego dnia.
A jak wygląda kwestia kupowania biletów przez biletomat? Czy taki bilet jest ważny automatycznie po wydrukowaniu?
- Każdy bilet wymaga skasowania w kasowniku, również ten zakupiony w biletomacie. W biletomacie można również kupić bilety na zapas, do późniejszego wykorzystania. Wyjątkiem są bilety elektroniczne zakupione w biletomacie, przypisane do karty płatniczej. Ich ważność rozpoczyna się w chwili zakupu
- dodaje przewoźnik.
Podkreślmy, w innych miastach zdarza się, że bilet kupiony przez biletomat jest od razu skasowany – w Łodzi trzeba skasować.
Jak szybko po wejściu do pojazdu trzeba skasować bilet? Jak najszybciej.
Gdy kupimy już bilet to kiedy należy go skasować?
- Pierwszą czynnością po wejściu do pojazdu powinno być skasowanie biletu, lub jego zakup w biletomacie i skasowanie. W przypadku biletów kupowanych w aplikacjach należy kupić je przed rozpoczęciem podróży, a następnie skasować za pomocą QR kodu od razu po wejściu do pojazdu. Zwłoka ze skasowaniem biletu może skutkować karą nałożoną przez kontrolera
- komentuje spółka.
W pozostałych pytań znalazły się te dotyczące tego dla kogo jest Bilet Seniora (dla osób powyżej 65. roku życia), czy można na bilecie MPK podróżować pociągiem ŁKA i Polregio lub odwrotnie (honorowanie biletów jest ważne na terenie całej Łodzi) oraz tego, ile kosztuje przewóz psa lub bagażu (od 2012 przewóz psów, bagażu, rowerów oraz wózków dziecinnych jest bezpłatne).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.