Trudno porównywać pensję nauczyciela do pensji programisty. To dwa różne światy. Oczywiście nie każdy, kto ukończy specjalizację pedagogiczną czy kierunek humanistyczny, znajdzie w sobie smykałkę do kodowania. Ale to jest możliwe i się zdarza.
Łódź: Programista po filozofii? Czemu nie
W łódzkim oddziale Ericsson przyznają, że firma zatrudnia fachowców, którzy są po filozofii czy filologii polskiej i zdecydowali się na zmianę zawodu już w dojrzałym wieku, po 40. czy 45. roku życia.Motywacje są różne - znużenie dotychczasowym zajęciem. Nie da się też ukryć, że zarobki.
Początkujący programista może zarobić nawet 7 tys. brutto miesięcznie. Wynagrodzenie rośnie wraz z doświadczeniem. Zależy ponadto od języka programowania.
Przebranżowienie w dojrzałym wieku wymaga ogromnej determinacji i odwagi. Po czterdziestce zwykle mamy uporządkowane życie zawodowe.
- Takie zmiany są możliwe. Trzeba odnaleźć w sobie pasję do programowania. Oferujemy przeszkolenie. W tej chwili jednak szukamy osób z doświadczeniem m.in. w Javie do pracy przy Global Network Platform. Na ten rok szukamy kilkudziesięciu pracowników. Ale nie mówimy ostatniego słowa, bo wszystko zależy od tego, jak pójdzie sprzedaż tej usługi. To startup, ale dający stabilność zatrudnienia
- mówi Marcin Krawiec, szef projektu w Ericsson.
Firmy z Łodzi oferują kursy dla początkujących programistów
Myślisz o tym, co zrobić, by sprawdzić się w programowaniu? Ericsson prowadzi np. projekt "Imagine possible". Za kurs trzeba zapłacić, ale istnieje możliwość dofinansowania 60 proc. kosztów.Kogo szuka firma? Osób, które interesują się nowymi technologiami, znają język angielski, mają zacięcie do analizowania, identyfikowania problemów i proponowania rozwiązań.
"Dotychczasowe doświadczenie w branży IT nie jest wymagane, ale zainteresowanie nowymi technologiami będzie dużym plusem"
- czytamy na stronie Ericssona.
W sieci nie brakuje też innych ofert kursów dla początkujących. Trwają 4-5 miesięcy, w zależności od specjalizacji.
Firmy chwalą się na przykład, że 85 procent ich absolwentów znajduje pracę w branży, mimo braku wcześniejszego doświadczenia.
Osoby, które myślą nad kursem są pytane wprost o motywację - zarobki, chęć zmiany, rozwoju, doskonalenie. Poza tym o doświadczenie, wiedzę i wiek.
Formy nauki są różne - samodzielne lub w grupie. W sieci znajdziemy również testy predyspozycji.
Jak radzą specjaliści z branży IT, warto zainwestować w kurs. Podczas jego trwania można ocenić, czy odnajdziemy się w nowej branży. Kursy są zwykle po godzinach, więc możemy dać sobie czas na ostateczne podjęcie decyzji.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.