reklama
reklama

Obawiamy się, że automatyzacja odbierze nam pracę?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Obawiamy się, że automatyzacja odbierze nam pracę? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźOkazuje się, że ponad 30 proc. Polaków obawia się utraty zatrudnienia z powodu automatyzacji ich stanowisk – wynika z ogólnopolskiego raportu TOP CDR. Polscy pracownicy oczekują od firm umożliwienia im nabycia nowych kompetencji cyfrowych, działań na rzecz redukcji lęku przed technologią, czy szkoleń z bezpieczeństwa w Sieci i rozpoznawania tzw. fake news’ów.  
Reklama lokalna
reklama

Lęk przed automatyzacją

Jak wynika z ogólnopolskiego raportu TOP CDR, Polacy mają obawy w związku z postępującą automatyzacją. Co trzeci z ankietowanych liczy się z koniecznością przekwalifikowania albo zmiany pracy w najbliżyszych 10 latach. Pracownicy oczekują od swoich firm edukacji w zakresie nowych kompetencji cyfrowych oraz bezpieczeństwa korzystania z technologii. Respondenci wskazują również na potrzebę tworzenia jasnych ścieżek kariery, które umożliwiałyby im podniesienie kwalifikacji na przyszłość (ponad 29 proc.), a także werifykowania, czy charakter stanowiska ich pracy nie skutkuje nadmiernym przeciężeniem informacją (22 proc.).

Polacy oczekują również, by firmy umożliwiały im z jednej strony podnoszenie kompetencji cyfrowych w sferze digitalizacji produktów, procesów i usług, z drugiej chcą stworzenia przestrzeni odpoczynku od cyfrowego świata poza biurem (21,6 proc. odpowiedzi). Zdaniem ankietowanych, polityki firm powinny zmierzać w kierunku profilaktyki uzależnień od urządzeń cyfrowych i kłaść accent na podtrzymanie tradycyjnych form relacji społecznych, które zachodzą poza światem wirtualnym (21,2 proc.).

reklama

Do dzielenia się dobrymi praktykami w sferze odpowiedzialności w zakresie wdrażania nowych technologii, chce zachęcić polskie firmy organizator konkursu „TOP CD – Firma Odpowiedzialna Technologicznie”. W składzie jury konkursu znajdują się naukowcy z uczelni wyższych technicznych, eksperci od komunikacji, badacze rynku mediów oraz socjolodzy. W ramach konkursu nagradzane będą dobre praktyki stosowane przez firmy, które potrafią wykorzystać technologię nie tylko na własną korzyść, także dla dobra pracowników. Zgłoszenia są przyjmowane za pośrednictwem strony www.topcdr.pl w terminie do 25 listopada 2019 r.

Co to znaczy, że firma jest odpowiedzialna cyfrowo?

W Raporcie TOP CDR zapytano Polaków, co rozumieją przez określenie „firma odpowiedzialna cyfrowo”. Okazuje się, że większości ankietowanych to pojęcie nie jest obce, ale różnie je interpretują. Według 40 proc. respondentów firma odpowiedzialna cyfrowo to firma, która zapewnia szkolenia w zakresie podnoszenia kompetencji cyfrowych. Nieco mniej, 38 proc. badanych uważa, że firma odpowiedzialna cyfrowo wyposaża swoją kadrę w kompetencje, które ochronią ich przed utratą pracy w procesie automatyzacji.

reklama

„Rewolucja cyfrowa dyktuje tempo przemian zachodzących na rynku pracy. Pracodawcy starają się za nimi nadążać, wdrażając w firmie dobre praktyki dotyczące wykorzystania szans płynących z  postępującej cyfryzacji oraz ograniczenia negatywnych konsekwencji zastępowania pracy ludzkiej przez roboty. Kwestie takie jak: work life balance, walka z wykluczeniem cyfrowym i zdobywanie nowych umiejętności związanych z nowoczesnymi technologiami będą miały dla pracowników coraz większe znaczenie i w nadchodzących latach mogą być czynnikiem decydującym o wyborze danego pracodawcy. Dlatego już teraz zdecydowaliśmy się nagrodzić przedsiębiorstwa wyróżniające się na tym polu, przyznając tytuł Firmy Odpowiedzialnej Technologicznie. To pierwsze tego typu wyróżnienie w kraju” – tłumaczy Iwona Kubicz, ekspert konkursu Firma Odpowiedzialna Technologicznie.

reklama

Konkurs Firma Odpowiedzialna Technologicznie

W ramach programu TOP CDR promującego ideę Corporate Digitally Responsibility powstał pierwszy w Polsce konkurs, w którym wyróżnia się firmy odpowiedzialne cyfrowo. Patronat nad plebiscytem objęło Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Idea konkursu to promocja dobrych praktyk w firmach i instytucjach przy wdrażaniu Cyfrowej Odpowiedzialności Biznesu. Nagrody są przyznawane tym firmom i instytucjom, które pozytywnie wyróżniają się w tej dziedzinie.

Do udziału w konkursie mogą przystąpić wszystkie firmy, które podjęły proces wdrażania dobrych praktyk w sferze cyfrowej odpowiedzialności biznesu. Formularz konkursowy wraz z regulaminem dostępny jest na stronie: topcdr.pl w zakładce: zgłoszenie konkurs TOP CDR. Wyróżnione firmy otrzymają tytuł Firmy Odpowiedzialnej Technologicznie. Dobre praktyki zgłaszane przez firmy w formularzu konkursowym oceni Rada Ekspertów programu TOP CDR, w następujących dziedzinach: digitalizacja, automatyzacja i sztuczna inteligencja, dane oraz komunikacja. Przyjmowanie zgłoszeń do Konkursu trwa do 25 listopada 2019 r.

Źródło: Materiał prasowy TOP CDR

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama