reklama
reklama

Od dawna zapowiadane bezpłatne szkolne obiady (na razie) nie są możliwe do wprowadzenia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Od dawna zapowiadane bezpłatne szkolne obiady (na razie) nie są możliwe do wprowadzenia - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźBezpłatne obiady, zagadnienie będące ważnym postulatem wyborów samorządowych z ubiegłego roku, wciąż nie są, i przez pewien czas nie będą, realizowane w szkołach.
reklama

Już dziś wiadomo, że w obecnych warunkach miasta nie jest w stanie sfinansować bezpłatnych obiadów w szkołach. Niezależna ekspertyza ma pokazać na jakie inwestycje musi przygotować się Łódź, aby sprostać temu wyzwaniu. Największym problemem są braki infrastrukturalne w szkołach.

  • - To ważny program, który chcemy zrealizować, ale potrzebujemy czasu, bo teraz nieliczne szkoły mają warunki aby przygotować i wydawać posiłki. Na pilotaż także się nie zdecydujemy, bo wymaga to wybrania określonych szkół, a według jakiego klucza mamy to zrobić? Które placówki wskazać i dlaczego te? - wyjaśniał Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi, tłumacząc: - Zdecydowaliśmy, że zlecimy zewnętrzną ekspertyzę, która pokaże jakie inwestycje w poszczególnych szkołach są potrzebne i ile będzie kosztować ich realizacja. Taki projekt uchwały przedstawię jutro radnym, jeśli go zaakceptują rozpoczniemy procedurę wyłaniania podmiotu, który opracuje ekspertyzę. -
Projektem wdrażania obiadów do szkół zajmował się, powołany przez prezydent Łodzi, Komitet Sterujący. W jego skład wchodzili urzędnicy miejscy, przedstawiciele szkół, oraz społecznicy, od których pierwotnie wyszła inicjatywa.

reklama

Komitet zebrał szereg różnych informacji od szkół (publicznych i prywatnych). Okazał się że na 143 łódzkie placówki tylko 32 z nich ma odpowiednie warunki do wydawania obiadów. Spośród nich tylko niektóre są w stanie wydać wszystkie obiady naraz, w innych potrzebne byłyby tury. Szacuje się, że w jednej ze szkół potrzeba 14 tur aby wydać obiady wszystkim uczniom.

  • Podczas posiedzeń Komitetu wyliczyliśmy koszt przygotowania 2-daniowego obiadu na 70 milionów rocznie. Ale nie znamy kosztów wyposażenia stołówek i kuchni w szkołach ich pozbawionych oraz zaadaptowania pomieszczeń na stołówki i kuchnie, bo gros placówek ich nie ma. Mieliśmy też kilka problemów prawnych jak choćby finansowanie przez samorząd obiadów dla uczniów ze szkół niepublicznych i tych spoza Łodzi, a także kwestię ewentualnego podatku dla rodziców z tytułu bezpłatnych obiadów - poinformowała Barbara Mrozowska-Nieradko, sekretarz miasta.
Jak podaje sekretarz miast, obecnie ze szkolnych obiadów korzysta 51% uczniów. Problemem który się pojawia to różnorakie alergie, a także diety jakich muszą przestrzegać niektórzy uczniowie. Wymaga to nie tylko większego zaplecza gastronomicznego, ale również odpowiednich regulacji prawnych.

reklama

  • - Projekt jest ważny, ale o ogromnej skali, dlatego chcemy być odpowiedzialni i zacząć go realizować kiedy wszystko będzie przygotowane - dodał wiceprezydent Trela.
W środę (3 lipca) o rekomendacjach Komitetu Sterującego będą dyskutować radni podczas ostatniej przed wakacyjną przerwą na sesji Rady Miejskiej.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama