reklama
reklama

Od dziś 500+ także na pierwsze dziecko. Sprawdź zmiany w przepisach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Od dziś 500+ także na pierwsze dziecko. Sprawdź zmiany w przepisach - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Dzisiaj rozpoczął się nabór wniosków o wypłatę świadczenia 500+ na pierwsze dziecko. Oznacza to rozszerzenie zakresu pomocy oferowanej przez państwo. To realizacja obietnicy wyborczej złożonej przez Prawo i Sprawiedliwość w lutym 2019 roku.
reklama

Objęcie świadczeniem wszystkich dzieci zostało zapowiedziane podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości 23 lutego 2019 roku. Był to jeden z elementów tzw. „Piątki Kaczyńskiego”. Od dzisiaj rodzice mogą ubiegać się o pieniądze z programu „Rodzina 500+”rówież na swoje pierwsze dziecko.

Zmiany w przepisach

Pierwszą i podstawową zmianą jest anulowanie kryterium dochodowego, które warunkowało przyznanie świadczenia na pierwsze dziecko. Do tej pory pieniądze mogły otrzymać rodziny, których dochód nie przekraczał 800 złotych na osobę lub 1200 złotych, gdy dziecko było niepełnosprawne. W tej chwili do otrzymania świadczenia są uprawnione wszystkie rodziny, bez względu na poziom dochodów. Oznacza to, że od lipca pomocą zostanie objęte dodatkowe 6,8 mln dzieci.

Kolejnym usprawnieniem działania systemu jest zwolnienie z obowiązku składania dodatkowych dokumentów, jak choćby zaświadczenia o dochodów. Obecnie wystarczy wypełnić jeden wniosek i złożyć go w odpowiednim urzędzie. Również sam formularz wniosku został maksymalnie uproszczony, aby ułatwić jego wypełnienie.

Pieniądze z 500+ od teraz przysługują także w wypadku śmierci rodzica, któremu wcześniej zostało przyznane świadczenie. Zachowana zatem została ciągłość wypłaty świadczenia. Wystarczy, że rodzic w ciągu 3 miesięcy od śmierci współmałżonka lub partnera złoży odpowiednie dokumenty w urzędzie gminy.

Wsparcie z Programu na każde dziecko otrzymują teraz także rodziny zastępcze, placówki opiekuńczo – wychowawcze typu rodzinnego oraz rodzinne domy dziecka. Ponadto po rozszerzeniu zakresu świadczenia, pieniądze otrzymają także placówki opiekuńczo – wychowawcze typu socjalizacyjnego, interwencyjnego i specjalistyczno-terapeutycznego, regionalne placówki opiekuńczo – terapeutyczne oraz interwencyjne ośrodki preadopcyjne.

Świeżo upieczeni rodzice od teraz mają 3 miesiące (a nie jak dotąd – miesiąc) na złożenie wniosku o wypłatę świadczenia. Zmiany dotyczą też dzieci urodzonych po 30 czerwca 2019 roku.

Od 1 lipca wnioski są przyjmowane przez Internet. Funkcję tę oferują rządowy portal Empatia, serwisy bankowości internetowej oraz Platforma Usług Elektronicznych ZUS. Wersje papierowe można składać od 1 sierpnia w odpowiednim urzędzie gminy.  

Awarie systemów

Jak donoszą media zainteresowanie rodziców świadczeniem jest tak duże, że od północy 1 lipca br. złożono już 100 tysięcy internetowych wniosków o wypłatę środków. Spowodowało to znaczne utrudnienia w funkcjonowaniu serwisów internetowych przyjmujących dokumenty. Przejściowe trudności w działaniu zanotował m.in. rządowy serwis Empatia, czy portal bankowości internetowej ING Banku Śląskiego.

Co ciekawe nie wszyscy użytkownicy serwisów internetowych spotkali się z problemami. Gmina Kowary wypłaciła już pierwsze świadczenia, kilka godzin po złożeniu przez rodziców wniosku. Pieniądze zostały przelane na rachunek bankowy wnioskodawców. Jak zapowiedziała na Twitterze minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Bożena Borys-Szopa, w najbliższych dniach odwiedzi ona gminę rekordzistkę.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama