Reklama

Oddziały przygotowawcze w Łodzi. Ukraińskie dzieci uczą się języka polskiego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Oddziały przygotowawcze w Łodzi. Ukraińskie dzieci uczą się języka polskiego - Zdjęcie główne

Oddziały przygotowawcze dla ukraińskich dzieci w łódzkich szkołach | foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W związku z trwającą w Ukrainie wojną do Polski przybyli zza wschodniej granicy uchodźcy. Wśród nich znalazły się także dzieci, które mogą w naszym kraju kontynuować dalszą edukację. Kluczowa jest także nauka języka polskiego. Poniżej znajdziecie garść faktów na temat łódzkich oddziałów przygotowawczych dla dzieci z Ukrainy.

Oddziały przygotowawcze dla ukraińskich dzieci w łódzkich szkołach

Jak poinformował w oficjalnej informacji prasowej Urząd Miasta Łodzi, 48 uczniów z Ukrainy zostało zapisanych do oddziałów przygotowawczych w Szkole Podstawowej nr 175. W grupie młodszej, dla klas I-III, jest 23 uczniów, a w starszej - dla klas VII-VIII - 23. Poza tym w SP 175 jest jeszcze 59 ukraińskich uczniów uczęszczających na lekcje z polskimi uczniami.

Na zajęciach dzieci uczą się głównie naszego języka, ale także adaptują się w nowym miejscu, w innych warunkach. W szkole dzieci mają zapewnioną pomoc pedagoga, psychologa oraz nauczycieli wspomagających, którzy znają język ukraiński. Ogółem w podstawówkach w Łodzi jest 25 oddziałów przygotowawczych, w których znajduje się 515 uczniów, natomiast w szkołach ponadpodstawowych istnieje 14 oddziałów przygotowawczych, w których jest 345 uczniów. 

Warto też dodać, że po 24 lutego do łódzkich podstawówek zapisano ogółem 3324 uczniów, do liceów 344, do techników i szkół branżowych I stopnia - 71, a do szkół i placówek kształcenia specjalnego - 44.  

- Nikt nie był przygotowany na taką sytuację, czasu mieliśmy niewiele, dlatego bardzo dziękuję pracownikom wydziału edukacji oraz dyrektorom szkół za sprawne i szybkie zorganizowanie oddziałów przygotowawczych - powiedziała Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent miasta Łodzi: - Dzieci mają zapewnioną opiekę, uczą się, poznają nowy kraj, miasto, koleżanki i kolegów, dostają choć namiastkę normalności w tym koszmarze, jaki ich spotkał.

- Mamy doświadczenie w pracy z dziećmi z Ukrainy, jeszcze przed wojną chodzili do naszej szkoły uczniowie, których rodzice pracowali w Łodzi. To bardzo pomogło w organizowaniu zajęć dla dzieci uchodźców - tłumaczyła Beata Ciupińska, dyrektor SP 175. - Zajęcia w oddziale przygotowawczym mają na celu przede wszystkim naukę języka polskiego, zaczynamy od podstawowych zwrotów i zdań, aby dzieci jak najszybciej mogły się samodzielnie porozumiewać. Dbamy też o integrację, na lekcjach w-f, w stołówce czy świetlicy dzieci z Ukrainy i Polski są razem, to jest dodatkowa forma nauki języka.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy