Najsłynniejsze filmowe i teatralne wcielenia Michała Szewczyka
!reklama!Aktor urodził się 29 lipca 1934 roku w Łodzi, tu dorastał a później studiował w Łódzkiej Szkole Filmowej.
Polskiej publiczności znany m.in. z ról w takich filmach i serialach jak: „Królu Maciusiu I" Wandy Jakubowskiej, „Eroice" Munka, „Historii żółtej ciżemki" Sylwestra Chęcińskiego, „O dwóch takich co ukradli księżyc" Jana Batorego, „Prawo i pięść" w reżyserii Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego oraz w „Stawce większej niż życie".
W roku 1958 Michał Szewczyk stał się częścią zespołu aktorskiego Teatru Powszechnego w Łodzi, w którym stworzył ponad sto ról m.in. w: „My Fair Lady", „Bereziakach" i „Boso, ale w ostrogach" w reżyserii Romana Sykały, „Matce Courage" Jerzego Hoffmanna; „Szwejku" Janusza Zaorskiego; „Słoniu" Andrzeja Kondratiuka; „Igraszkach z diabłem" Józefa Grudy; „Śpiewniku domowym" Adama Hanuszkiewicza; „Damach i huzarach" Agnieszki Glińskiej.
Ponad 60 lat współpracy z Teatrem Powszechnym w Łodzi
Aktor był zdeklarowanym miłośnikiem Łodzi – tu wychowywał się, założył rodzinę, mieszkał i grał na deskach Teatru Powszechnego.- To bardzo trudny dzień. Odszedł Michał Szewczyk - legenda polskiego kina i teatru, wybitny aktor Teatru Powszechnego w Łodzi. Michał zawsze podkreślał, że nade wszystko kocha Łódź. Jako „chłopak z Bałut” (jak sam o sobie mówił) odrzucał wszystkie propozycje przeprowadzki do stolicy. To tutaj założył rodzinę, przez ponad 60 lat grał w Teatrze Powszechnym w Łodzi, tutaj współtworzył legendę Łodzi filmowej (zagrał w około 100 filmach). Łodzianie kochali Michała za jego role w Teatrze, w Polsce był znany ze swoich ról filmowych. – mówi o Ewa Pilawska, dyrektorka Teatru Powszechnego w Łodzi.
W 2020 roku aktor został uhonorowany Gwiazdą w łódzkiej Alei Gwiazd na ul. Piotrkowskiej. W tym samym roku przyznano mu Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
- W sobotę odszedł Krzysztof Kowalewski, dzisiaj Michał Szewczyk. Kończy się pewna epoka w Teatrze - epoka hierarchii w wielopokoleniowym Zespole, epoka rzemiosła i warsztatu teatralnego. Michał był niezwykłym profesjonalistą, uprawiał etos aktora teatralnego. Do każdej roli podchodził z równą pasją, był wierny posłannictwu i misji zawodu aktora – wspomina aktora Ewa Pilawska.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.