Reklama

Reklama

OFICJALNIE. Uchwała dotycząca opłat za śmieci w Łodzi zdjęta z porządku obrad Rady Miejskiej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

OFICJALNIE. Uchwała dotycząca opłat za śmieci w Łodzi zdjęta z porządku obrad Rady Miejskiej - Zdjęcie główne

Opłaty za odpady w Łodzi. Wciąż nie wiemy, ile łodzianie będą płacili za śmieci w 2021 roku (fot. Pixabay)

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Rada Miejska w Łodzi miała 20 stycznia debatować nad uchwałą regulującą zasady opłat za odbiór odpadów w mieście. Decyzją wiceprezydent Łodzi Małgorzaty Moskwy-Wodnickiej tak się jednak nie stanie.

Reklama

W środę 20 stycznia miejscy radni mieli się pochylić nad nową uchwałą, dotyczącą zmiany systemu naliczania opłat za śmieci w Łodzi. To kolejne podejście do zmian w tym temacie, bowiem sprawa zmian systemu naliczania opłat za śmieci w Łodzi ciągnie się od kilku miesięcy.

Małgorzata Moskwa-Wodnicka argumentuje swoją decyzję: „Mamy uzasadnione obawy, że projekt zostałby zaskarżony albo uchylony przez RIO

Przypomnijmy, że w listopadzie Rada Miejska w Łodzi podjęła decyzję ws. opłat za wywóz śmieci i systemu ich naliczania, a kwoty miały być uzależnione od tego, ile wody zużyjemy. 

Mimo wielu wątpliwości, Rada Miejska w Łodzi uchwaliła zmiany, ale wówczas głos zabrała Regionalna Izba Obrachunkowa, która w połowie grudnia nie zgodziła się na zmiany.

!reklama!

To spowodowało, że Rada Miejska musiała w ekspresowym tempie wprowadzić plan B, który polegał na uchwaleniu nowej kwoty za wywóz śmieci, ale wyliczanej na starych zasadach. Tym sposobem od 1 lutego łodzianie zapłacą za śmieci 34 zł od osoby, a tzw. opłata podwyższona za niesegregowanie wyniesie 68 zł.

Pierwsze niepowodzenie nie zraziło miejskich radnych, którzy przygotowali nową uchwałę i, jak podkreślają, tworząc ją wzorowali się na uchwale, która od kwietnia 2020 roku obowiązuje w Zgierzu. Okazało się jednak, że RIO planuje przyjrzeć się zgierskim przepisom.

14 stycznia przedstawiliśmy projekt uchwały, regulującej zasady opłat za odbiór odpadów wzorowany na uchwale, która od 10 miesięcy funkcjonuje w Zgierzu. Niespodziewanie zareagowała RIO, która poinformowała zgierskich radnych, że będzie analizować zapisy w ich uchwale śmieciowej i jutro zdecyduje czy nie zaskarżyć jej do sądu administracyjnego. Dlatego zdecydowałam się zdjąć z porządku obrad dzisiejszej sesji przygotowany przez nas projekt ponieważ mamy uzasadnione obawy, że zostałby zaskarżony albo uchylony przez RIO. Przypomnę, że od początku przyświecają nam 2 cele: chcemy uchronić mieszkańców przed wysokimi opłatami oraz uszczelnić system, bo dziś nie wszyscy którzy śmieci produkują płacą za nie. Mogliśmy to osiągnąć wiążąc opłaty za śmieci ze zużyciem wody, identycznie jak w Zgierzu, ale nagle RIO uznała, że zgierskie prawo wymaga analizy. Po 10 miesiącach funkcjonowania w obrocie prawnym - mówi Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent miasta Łodzi.

Wiceprezydent Moskwa-Wodnicka dodała, że podczas nadzwyczajnej sesji łódzcy radni dostaną do dyskusji projekt, uwzględniający uwagi jakie zgłosiła teraz RIO do zgierskiego prawa.

- Chodzi o nieruchomości mieszane, gdzie lokale mieszkalne będą rozliczane w zależności od zużycia wody a użytkowe - od wielkości pojemnika oraz o lokale nieopomiarowane czyli pozbawione wodomierzy, które będą rozliczane systemem „od osoby” - wyjaśniła. - Mam nadzieję, że sesją za tydzień zakończymy tą przepychankę z RIO i łodzianie wreszcie będą wiedzieć w jaki sposób będą rozliczani i ile będą płacić. 

Nowy termin nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Łodzi

Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Łodzi odbędzie się prawdopodobnie za tydzień, a dokładniej 27 stycznia. Ma zostać ona poświęcona „uchwale śmieciowej”. 

Stosowne pismo w tej sprawie trafiło do Marcina Gołaszewskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej.

- Odnoszę wrażenie, że Regionalna Izba Obrachunkowa stała się elementem w całej układance dotyczącej śmieci – komentuje Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej.

Jak się dowiedzieliśmy, Regionalna Izba Obrachunkowa zaplanowała na jutro (czwartek, 21 stycznia) kolegium, które przeanalizuje prawo obowiązujące od 10 miesięcy w Zgierzu, co bezpośrednio dotyczy łódzkiej uchwały. 

Wówczas władze Łodzi będą prawdopobnie wiedziały, co należy poprawić w nowej uchwale, by za tydzień ostatecznie zakończyć „wojnę śmieciową” i ustalić, ile łodzianie będą płacić za śmieci w 2021 roku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy