reklama
reklama

Ogrodnik i Tarantino na jednym festiwalu – zdradzamy pierwsze tytuły filmowe 12. Festiwalu Kamera Akcja

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W programie 12. Festiwalu Kamera Akcja (30.09. - 7.10.) Dawid Ogrodnik w debiucie Mateusza Rakowicza „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” i sekcja „Kino o kinie” o branży dla kinomanów, w której poznamy tajemnice sukcesu Quentina Tarantino.
reklama

On kocha, kradnie i szanuje. „Najmro” i jego twórcy na 12. FKA!

„Najmro” to film akcji inspirowany prawdziwą historią Zdzisława Najmrodzkiego, który 29 razy uciekał z aresztów, ośmieszając władze PRL-u i milicję - ówczesne organy ścigania.  Reżyserem jest debiutujący w tej roli Mateusz Rakowicz, storyboardzista współpracujący z m.in. Agnieszką Holland czy Władysławem Pasikowskim. Jak sam mówi – twórcom zależało „na zbudowaniu postaci głównego bohatera w podobnym duchu jak w «Wilku z Wall Street» czy w «Złap mnie, jeśli potrafisz»”. Postać “mistrza ucieczek” wraz z reżyserem wykreował Łukasz M. Maciejewski („Król”, „Czerwony pająk”). Już dwa lata temu widzowie Kamery Akcji mogli spotkać się z twórcami „Najmro”, którzy przyjechali opowiedzieć o projekcie jeszcze w fazie produkcji. „Od 2019 czekamy na ten film z utęsknieniem. Rakowicz, Kułakowska, Ogrodnik to połączenie, które zwiastuje hit. W końcu nadszedł ten dzień, gdy możemy pokazać dzieło naszym widzom i spotkać się z twórcami, którzy opowiedzą, jak się pracowało nad postprodukcją w czasach pandemii” - mówi Malwina Czajka, dyrektorka FKA. W rozmowie na żywo w Szkole Filmowej w Łodzi wezmą udział reżyser Mateusz Rakowicz i sound designerzy odpowiedzialni za postprodukcję: Bartek Putkiewicz („Pokłosie”, „Miasto 44”, „Gierek”), Sebastian Witkowski i Mateusz Adamczyk z soundmaking („Jestem mordercą”, „Wszystkie nasze strachy”, „Wojna polsko-ruska”).

 

Kultowe dzieła światowego kina

  1. FKA będzie doskonałą okazją do świeżego spojrzenia w stronę kultowych arcydzieł kinematografii, a to wszystko bez wychodzenia z domu! Sekcja „Kino o kinie” to prawdziwa perełka dla filmowych koneserów, która dostępna będzie offline na platformie Think Film. Wśród prezentowanych filmów znajdzie się dokument „Tarantino: bękart kina”, który zachwyci kinofili chcących sięgnąć głębiej do twórczości reżysera skutecznie grzebiącego w śmietniku zdezelowanych gatunków filmowych, by nadać im autorskiej świeżości. Dokument opowiada o drodze na szczyt jednego z najbardziej znanych wirtuozów kina – od pracy w wypożyczalni kaset wideo, pierwszych napisanych scenariuszy („Urodzeni mordercy”, „Prawdziwy romans”), po autorskie realizacje, takie jak „Wściekłe psy”, “Kill Bill” i „Pewnego razu w Hollywood”. Widzowie znajdą w nim odpowiedź na pytanie, czego żałuje twórca „Pulp fiction” oraz jak to się stało, że nieznany nerd bez wykształcenia, zdobył pewnym krokiem świat filmu. O kulisach współpracy z Quentinem Tarantino opowiadają Samuel L. Jackson, Christoph Waltz czy Kurt Russel. W ramach sekcji na widzów czekać będą także takie tytuły, jak „Na wiarę. Egzorcysta Williama Friedkina” stwarzający wrażenie, że to kultowe dzieło to rzeczywiście film opętany czy „Andriej Tarkowski. W świątyni kina”, dokument nakręcony z miłością do wielopoziomowych znaczeniowo metafor mistrza rosyjskiego kina. Nie zabraknie też filmu-portretu „Forman vs Forman” legendarnej czeskiej dokumentalistki Heleny Třeštíkovy oraz „Score – muzyka filmowa”, który prowadzi widzów przez cały proces twórczy – od pomysłu po postprodukcję, ukazując organiczny związek muzyki i filmu.
 

Rusza nabór na wolontariuszy Kamery Akcji!

Praca w ramach wolontariatu FKA to idealny sposób na zdobycie doświadczenia w organizacji wydarzeń filmowych poprzez aktywny udział w działaniach festiwalowych. Umożliwia spotkanie twórców filmowych, poznanie osób o podobnych zainteresowaniach i nawiązania przyjaźni na długie lata. Festiwal Kamera Akcja poszukuje wolontariuszy do trzech sekcji: informacyjnej, obsługi widza oraz obsługi mediów. Osoby zainteresowane, powyżej 16-go roku życia, mogą zgłosić się poprzez formularz dostępny na stronie internetowej festiwalu do 14 września.

---

  1. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja odbędzie się od 30.09 do 7.10.2021 r. w Łodzi (30.09.-3.10.) oraz online (30.09.-7.10.) na platformie Think Film. Karnety (offline: 4 dni i online: 8 dni) w cenie 50 zł są jeszcze dostępne. Zadanie realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama