Reklama

Reklama

Ogromna awaria kolejowa. Gigantyczne opóźnienia pociągów również z Łodzi

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Michał Pietrzak

Ogromna awaria kolejowa. Gigantyczne opóźnienia pociągów również z Łodzi - Zdjęcie główne

Pociągi w całym kraju są opóźnione, również te z Łodzi i do Łodzi | foto Michał Pietrzak

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Rozległa awaria kolejowa w Polsce. Uderza w pasażerów niemal całego kraju. Jest problem z działaniem stacji sterowania ruchem kolejowym w okolicach Koluszek. To oznacza gigantyczne opóźnienia w kursowaniu pociągów. Niektóre składy wcale nie wyjadą. Niewykluczone, że mamy do czynienia z atakiem hakerskim.

Reklama

Awaria pociągów w całej Polsce. To atak hakerski?

Awaria pojawiła się w czwartek 17 marca między godz. 3:30 a 4. 

"Na sieci kolejowej wystąpiły usterki urządzeń sterowania w kilkunastu lokalnych centrach sterowania odpowiedzialnych za prowadzenie ruchu kolejowego. Stan  wymaga zabezpieczenia urządzeń w terenie i dodatkowych czynności pracowników. Występują zmiany w kursowaniu pociągów nawet ponad kilkadziesiąt minut. Mogą być odwołane pociągi, wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa lub jazda pociągów zmieniona trasą. Działa specjalny zespół złożony z przedstawicieli zarządcy infrastruktury i przewoźników, aby na bieżąco organizować ruch pociągów. Na stacjach i przystankach podawane są komunikaty o bieżącej sytuacji. Lokalne centrum sterowania (LCS) to miejsce, z którego pracownicy prowadzą ruch pociągów za pomocą systemów komputerowych na stacjach i linii o długości od kilku do kilkudziesięciu kilometrów." - to poranny komunikat PKP PLK do mediów.

W 19 na 33 sieciach kolejowych w Polsce wystąpiła awaria sterowania ruchem kolejowym. Jak tłumaczą PKP PLK, to stacje sterowania od Krakowa, przez Opole, ale również okolice Koluszek. 

- Zasięg awarii jest krajowy, część pociągów nie zostanie uruchomiona. W siedzibie PKP PLK pracuje specjalny sztab, sytuacja jest monitorowana - tłumaczyły PKP PLK podczas konferencji prasowej.

Ponad 800 kilometrów linii w kraju jest niedostępnych.

"W związku z wystąpieniem usterek urządzeń sterowania ruchem kolejowym jeszcze dziś odbędzie się posiedzenie Zespołu ds Incydentów Krytycznych działającego zgodnie z art. 36 ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa" - napisał na Twitterze Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Duże opóźnienia w kursowaniu pociągów z Łodzi i do Łodzi

Władze PKP PLK nie wykluczają ataku hakerskiego. Pociągi z Łodzi do Warszawy są na ten moment opóźnione o dwie godziny.

Z utrudnieniami muszą także liczyć się pasażerowie Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

"Ze względu na awarię urządzeń sterowania ruchem, wszystkie pociągi mogą być opóźnione. Wprowadzono wzajemne honorowanie biletów ŁKA ze spółkami Intercity oraz Polregio" - czytamy na Facebooku ŁKA.

Odwołano poranne pociągi ze Skierniewic do Łodzi Fabrycznej, z Fabrycznej do Radomska czy z Piotrkowa Trybunalskiego do Łodzi.

Trwa usuwanie skutków awarii [aktualizacja, godz. 15:00]

Jak informuje PKP PLK, służby techniczne i przedstawiciele producenta przywracają do eksploatacji kolejne urządzenia sterowania ruchem w lokalnych centrach sterowania (LCS), co oznacza, że stopniowo normalizacje się sytuacja na sieci kolejowej i przywracana jest rozkładowa organizacja ruchu pociągów.

Znane są przyczyny usterek. Zgodnie z oświadczeniem firmy Alstom – producenta urządzeń – to błąd w działaniu urządzeń. „Alstom jest świadomy błędu w formatowaniu czasu, który ma obecnie wpływ na dostępność sieci kolejowej, a co za tym idzie na transport kolejowy w Polsce. Bezpieczeństwo pasażerów nie jest zagrożone. Wdrożyliśmy plan przywrócenia dostępności urządzeń sterowania ruchem kolejowym, aby zminimalizować zakłócenia spowodowane usterką w systemach sterowania ex-Bombardier”.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy