Reklama

Orlen "rżnął nas na marżach przez miesiące"? Paliwo na stacjach już z wyższym VAT-em i...

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W ramach tarczy antyinflacyjnej w 2022 roku rząd zdecydował o obniżeniu stawki VAT na paliwa z 23% do 8%. Od 1 stycznia obowiązuje jednak ponownie wyższa stawka. Na logikę od kilku dni powinniśmy więc tankować droższe paliwo. A jak jest w praktyce?

Obniżony VAT został wprowadzony 1 lutego 2022 roku. Pierwotnie miał obowiązywać do czerwca, jednak rządzący postanowili go przedłużyć do końca roku. Mimo że wielu kierowców miało nadzieję, iż niższa stawka będzie obowiązywała jeszcze na początku tego roku, rząd zadecydował, że wraca stawka 23% VAT. Teoretycznie więc paliwo powinno być od kilku dni widocznie droższe. Jak zareagowały stacje benzynowe? 

Wrócił wyższy VAT na paliwo. Jest reakcja stacji paliw 

Kiedy premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że VAT na paliwo wzrośnie do wspomnianych 23%, wielu kierowców było przekonanych, że za litr paliwa przyjdzie im płacić nawet 10 złotych. Zdaniem ekspertów być może nie od razu, ale takiego scenariusza nie możemy wykluczyć. Takie nastroje starał się studzić premier Mateusz Morawiecki. 

Chcemy, aby przywrócenie stawek VAT nie wiązało się z jakimiś podwyżkami na stacjach paliw

– tłumaczył. Krótko po tym głos w sprawie zabrał szef Orlenu, Daniel Obajtek. Tłumaczył, on, że podniesienie VAT-u do 23 procent "nie powinno mieć istotnego wpływu na paliwa na naszych stacjach". 31 grudnia okazało się dlaczego. Spółka bowiem znacząco obniżyła ceny w hurcie. Cena metra sześciennego benzyny bezołowiowej Eurosuper 95 spadła do 5 tys. 245 zł w sobotę z 5 tys. 936 zł w piątek. Z kolei cena metra sześciennego oleju napędowego Ekodiesel została obniżona z 6 tys. 895 zł w piątek, do 6 tys. 57 zł w sobotę. Cena oleju napędowego Arktycznego w piątek wynosiła 7 tys. 250 zł, a w sobotę już 6 tys. 412 zł w sobotę. 

To wszystko spowodowało, że w większości przypadków po nowym roku kierowcy nie przeżyli na stacjach szoku, na który się nastawiali. I tak, PB 95 kosztowała w poniedziałek  w granicach 6,50 zł, diesel w granicach 7,60 zł, autogaz 2,90 zł. 

 Pracownicy stacji przyznają, że ceny wzrosły, ale tylko nieznacznie. 

Ceny wzrosły nieznacznie w porównaniu, do końca roku. Cena hurtowa staniała, VAT wzrósł i tak trochę jedno drugie weszło, dzięki czemu ta
cena dla kierowców wzrosła jedynie minimalnie 

– usłyszeliśmy. 

Najważniejsze, że ceny nie wzrosły? "Orlen rżnął nas na marżach przez miesiące" 

Wiele osób zastanawia się jak to możliwe, że Orlen mógł sobie pozwolić na tak drastyczne obniżenie cen. Trzeba dodać, że w sobotę cena najpopularniejszej bezołowiowej 95 była najniższa od 26 lutego 2022 roku, kiedy benzyna 95 kosztowała w hurcie 5238 zł (31 grudnia było to 5245 zł za metr sześcienny). Ludzie w internecie zaczęli komentować sytuację,  piszą m.in. o "cudzie nad Wisłą" i coraz głośniej zastanawiają się, czy wcześniej  kierowcy nie byli nabijani w "butelkę"? Minister Anna Moskwa w rozmowie z dziennikarzem radia RMF FM stwierdziła, że najważniejsze, iż ceny nie wzrosły.

Gdyby były nieprawidłowe zachowania na rynku, to UOKIK może interweniować. Ale nie ma kontroli, nie ma wniosków, czyli sytuacja jest stabilna i prawidłowa

– stwierdziła. W podobnym tonie wypowiada się szef rządu. Mateusz Morawiecki powiedział dziennikarzom, że z takiego stanu rzeczy powinniśmy się tylko cieszyć. To jednak nie przekonuje posłów opozycji, którzy chcą, żeby sprawę zbadały odpowiedni służby, m.in. NIK. Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej napisała na Twitterze, że koniec niższego VAT na paliwa i brak wzrostu cen paliw na stacjach pokazują, "jak Orlen rżnął nas na marżach przez miesiące". 

Sytuacja ta zastanowiła również radnych z Rady Miasta w Łodzi. Przewodniczący Marcin Gołaszewski, nie ma wątpliwości, że w Nowym Roku mamy cuda na kiju przy dystrybutorze na Orlenie.

Ceny paliw, mimo wzrostu akcyzy, opłat paliwowych i VAT-u z 8% do 23%, pozostały na niezmienionym poziomie. Cena ropy na światowych rynkach urosła, a złotówka tyle samo wynosi w stosunku do innych walut. Jednak nic się nie zmieniło. Dlatego zadajemy pytanie: czy przez ostatnie miesiące nas okradano? Marże paliwowe nakładane przez Orlen były ogromne, wynosiły 336% wzrostu rok do roku. Wobec tego ceny w 2022 roku mogły być przynajmniej o kilkanaście procent niższe. Pomimo wzrostu VAT-u ceny paliw na stacjach nie zmieniły się. Jest to cud noworoczny.

Tomasz Kacprzak, radny Rady Miejskiej w Łodzi, nie ukrywa, że sytuacja ta go bardzo zaskoczyła. Jak tłumaczy, wiele osób tankowało samochody w Sylwestra, żeby zdążyć przed podwyżką VAT-u, a tu nagle okazuje się, że ceny nie drgnęły.

Dlaczego tak się stało? Odpowiedź jest prosta. Przez ostatnie miesiące Orlen zawyżał marże i podnosił ceny paliwa. Przez takie działanie w Polsce rosła inflacja. Prezes Obajtek wyciągnął grube miliardy złotych z kieszeni polskich kierowców i podatników, którzy płacili za paliwo oraz produkty spożywcze. Chleb, masło czy mleko były dowożone do sklepów samochodami, a benzyna i olej napędowy były bardzo drogie. Trzeba było łupić kierowców i konsumentów. Orlen jest jednym z większych dostarczycieli paliwa i kontroluje ceny. Gdzie jest Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, który powinien badać, czy marże nie są za wysokie? 

Radny Krzysztof Makowski przypomina, że  prezes Obajtek w przypływie szczerości kilka tygodni temu powiedział, że Orlen gromadzi pieniądze po to, aby być przygotowanym na podwyżkę VAT-u od 1 stycznia. Nie chciano doprowadzić do gwałtownego skoku cen w Nowym Roku, aby nie zaszkodzić notowaniom rządu. Niestety, jak mówi, za wszystko zapłacili podatnicy. 

Orlen tłumaczy, że ceny nie mogą być zbyt niskie. Dlaczego?

Orlen natomiast przyznał, że gdyby nie zdecydowano się na obniżenie cen, to dziś płacilibyśmy za paliwo o złotówkę więcej. Dlaczego więc wcześniej nie zdecydowano na taki krok?

Nie mogliśmy wówczas tego zrobić, ponieważ na rynku brakuje paliwa

– tłumaczy Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN Orlenu i dodaje, że jeżeli paliwo na stacjach będzie zbyt tanie, to wówczas wzrośnie jego popyt. Co za tym idzie, w końcu zacznie go u nas brakować, a na stacjach zaczną się robić kolejki. 

Artykuł pochodzi z portalu portalplock.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy