Wiele z nich może wystąpić wybiórczo lub w różnych kombinacjach.
!reklama!
Wyniki badań publikowane przez „British Medical Journal” uwzględniały przyporządkowanie objawów wirusa do trzech grup: oddechowych (kaszel, duszność, odkrztuszanie wydzieliny, gorączka), mięśniowo-szkieletowych (ból mięśni, ból głowy, zmęczenie) oraz żołądkowo-jelitowych (ból brzucha, biegunka, wymioty).
Nie ma jednak reguły – niektórzy pacjenci uskarżają się na jeden objaw reprezentujący daną grupę, inni cierpią na wiele dolegliwości.
U chorych najczęściej przeważają nieprawidłowości w pracy dolnych dróg oddechowych. Aż 60 proc. zakażonych ma gorączkę, kaszel i duszności. Dolegliwości górnych dróg oddechowych jak np. ból gardła dotyczą mniejszej części chorujących.
Odbiegający od najpowszechniejszego obraz zakażenia występuje u dzieci, seniorów oraz pacjentów z chorobami współistniejącymi. U dzieci zakażenie często objawia się dodatkowymi dolegliwościami ze strony uszu, nosa i gardła.
U starszych pacjentów w wyjątkowy sposób nasila się zmęczenie a także utrata apetytu.
Osoby chorujące na cukrzycę mogą słabiej odczuwać powikłania sercowo-naczyniowe, na które są one w szczególności narażone. W konsekwencji rozległe urazy serca towarzyszące np. udarowi mogą być trudniej rozpoznawalne.
Źródło: Dziennik Łódzki
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.