Reklama

Reklama

Pałac Karola Poznańskiego w Łodzi. Zrewitalizowane wnętrza łódzkiej Akademii Muzycznej zachwycają! [galeria]

Opublikowano: sob, 10 lip 2021 10:11
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Pałac Karla Poznańskiego, syna słynnego łódzkiego fabrykanta, Izraela Poznańskiego, znajduje się przy ul. Gdańskiej 32 w Łodzi. Dziś to jeden z głównych budynków Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów. Choć na co dzień obiekt służy studentom i pedagogom, uczelnia umożliwia również zwiedzanie zabytkowego obiektu z przewodnikiem.

Pałac Karola Poznańskiego w Łodzi. Wyremontowane wnętrza Akademii Muzycznej w Łodzi robią ogromne wrażenie

!reklama!

Pałac Karola Poznańskiego został wzniesiony w latach 1904-1908, zgodnie z projektem Adolfa Zelingsona. Budowla nie reprezentuje konkretnego stylu architektonicznego – odnajdziemy w niej jednak elementy włoskiego renesansu i baroku z m.in. motywami secesyjnymi.

Obiekt wybudowano na planie podkowy. Składa się z dwóch skrzydeł bocznych i  części frontowej, w której na obu kondygnacjach znajdowały się pomieszczenia reprezentacyjne: salony i jadalnie (dziś sale koncertowe i wykładowe), przeszklone halle, gabinety, buduary, pokój bilardowy.

Na piętrze znajduje się jedna z największych atrakcji rezydencji - ogród zimowy przykryty efektownym szklanym dachem, widocznym od strony ogrodu.

W dniu 11 lutego 2014 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisał decyzję o dofinansowaniu projektu „Stworzenie nowoczesnej przestrzeni koncertowej i zachowanie historycznego dziedzictwa kulturowego Łodzi poprzez realizację prac konserwatorsko-rewitalizacyjnych w Pałacu Karola Poznańskiego” złożonego w ramach programu „Konserwacja i Rewitalizacja Dziedzictwa Kulturowego” Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014”. Kwota dofinansowania wyniosła 17 711 371 PLN.

Zabiegi rewitalizacyjne zostały podjęte po 110 latach od czasu budowy pałacu wg projektu Adolfa Zelingsona.

Uczelnia umożliwia zwiedzanie wnętrz rezydencji przy ul. Gdańskiej z przewodnikiem, jednak aktualnie możliwość ta została zawieszona ze względu na pandemię.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.