Pasaż przy Teatrze Powszechnym w Łodzi doczekał się swoich patronów
Rada Miejska 4 grudnia 2024 roku przyjęła uchwałę w sprawie nadania pasażowi przy Teatrze Powszechnym w Łodzi imion aktorów: Barbary Połomskiej i Michała Szewczyka. Pierwszy jego odcinek, przyległy do budynku (od strony ul. Legionów), będzie nosił imię Barbary Połomskiej, zaś odcinek przy kościele św. Józefa – im. Michała Szewczyka.
Oboje odeszli w 2021 roku; wówczas Ewa Pilawska, dyrektorka Teatru Powszechnego w Łodzi, zwróciła się do Urzędu Miasta Łodzi z wnioskiem o taką właśnie formę upamiętnienia. Wtedy jeszcze pasaż był w budowie, do użytku oddano go pod koniec marca 2024 roku.
Barbara Połomska i Michał Szewczyk patronami pasażu łączącego ul. Legionów z Ogrodową
Dyrektorka Teatru Powszechnego swój wybór wyjaśnia tym, że zarówno Basia Połomska, jak i Michał Szewczyk, byli aktorami szczególnie oddanymi łódzkiej scenie, współtworzyli też tożsamość maista.
– Kochali Łódź, byli jej oddani. Nie przyjmowali ofert, które stwarzały im możliwości kariery w Warszawie. Michał Szewczyk był łodzianinem z urodzenia. Nazywana polską Bridgitte Bardot Barbara Połomska była łodzianką z wyboru. Oboje – mimo wielu propozycji zawodowych – pozostali wierni Łodzi i Teatrowi Powszechnemu
– mówi Ewa Pilawska.
Barbara Połomska zadebiutowała w Teatrze Powszechnym w 1957 roku rolą Elizy w Pigmalionie George'a Bernarda Shawa. Aktorka, mimo że w pewnym momencie ograniczyła karierę zawodową ze względu na rodzinę, zagrała w blisko pięćdziesięciu spektaklach Teatru Powszechnego. Michał Szewczyk swój debiut w Łodzi miał rok później; wystąpił wówczas w spektaklu Pamiętnik Anny Frank w reżyserii Zbigniewa Koczanowicza. Zagrał w niemal stu dwudziestu spektaklach Teatru Powszechnego. Na scenie wspólnie po raz pierwszy wspólnie pojawili się w 1958 r., w spektaklu Królowa przedmieścia w reż. Koczanowicza. W łódzkim teatrze tworzyli postaci, które zdobywały nie tylko uznanie krytyków, ale też sympatię widzów.
Aktorzy tworzyli nie tylko teatralne kreacje
Nowi patroni pasażu przy ul. Legionów i Ogrodowej aktywni byli nie tylko na teatralnej scenie – pojawiali się także w wielu kinematograficznych produkcjach.Michał Szewaczyk zagrał między innymi w filmach: „Król Maciuś I” w reżyserii Wandy Jakubowskiej, „Eroica” w reżyserii Andrzeja Munka, „Pan Anatol szuka miliona” w reżyserii Jana Rybkowskiego, „Historia żółtej ciżemki” w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego, „Zamach” w reżyserii Jerzego Passendorfera, „O dwóch takich co ukradli księżyc” w reżyserii Jana Batorego, „Prawo i pięść” w reżyserii Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego, „Komedia pomyłek” w reżyserii Jerzego Zarzyckiego.
Barbara Połomska wystąpiła między innymi w „Eroice” i „Zezowatym szczęściu” w reżyserii Andrzeja Munka, “Ósmym dniu tygodnia” w reżyserii Aleksandra Forda, „Skarbie kapitana Martensa” w reżyserii Jerzego Passendorfera, „Inspekcji pana Anatola” w reżyserii Jana Rybkowskiego, „Dwóch żebrach Adama” w reżyserii Janusza Morgensterna, „W cieniu nienawiści” w reżyserii Wojciecha Żółtowskiego, „Matce królów” w reżyserii Janusza Zaorskiego. Połomska podróżowała po świecie, była gwiazdą festiwali w Argentynie i Europie. W pewnym momencie wycofała się z pracy w filmie z powodów prywatnych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.