Reklama

Reklama

Pedofilia w Kościele. Przez półtora roku prawie 400 zgłoszeń o wykorzystywaniu seksualnym dzieci. Jest raport episkopatu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Pedofilia w Kościele. Przez półtora roku prawie 400 zgłoszeń o wykorzystywaniu seksualnym dzieci. Jest raport episkopatu - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Pedofilia w Kościele. 368 zgłoszeń o wykorzystywaniu seksualnym małoletnich otrzymały władze kościelne od 1 lipca 2018 roku do 31 grudnia 2020 roku. Episkopat przedstawił pełny raport. Prymas Polski Wojciech Polak poprosił o przebaczenie.

Reklama

Pedofilia w Kościele. Przerażające statystyki

Informacje miały zostać ujawnione już 14 czerwca, ale wówczas polski episkopat zdecydował się przełożyć przedstawienie danych, bo dał sobie jeszcze czas na ich opracowanie. W poniedziałek 28 czerwca poznaliśmy wyniki kwerendy dotyczącej wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez duchownych. Chodzi o okres od 1 lipca 2018 roku do 31 grudnia 2020 roku.

!reklama!

„Od połowy 2018 r. do końca 2020 r. dokonano 300 zgłoszeń wykorzystania seksualnego osób małoletnich w diecezjach oraz 68 w zakonach. 173 osoby (47 proc.) miało poniżej 15 roku życia i niemal tyle samo osób – 174 (47,3 proc.) – powyżej 15 roku życia. W obydwu grupach wiekowych udział chłopców i dziewcząt był taki sam (po 50 proc.). 21 zgłoszeń (5,7 proc.) nie zawiera informacji na temat wieku: 8 dotyczących wykorzystywania dziewcząt, 13 – chłopców.” – podało Biuro Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, a to oznacza, że w sumie było 368 zgłoszeń.

Spośród zgłoszeń:

  • 10 proc., czyli 38 przypadków uznano za niewiarygodne i odrzucono,
  • 51 proc., czyli 186 zgłoszeń jest w trakcie badania,
  • 39 proc., czyli 144 zarzutów uznano za potwierdzone lub uwiarygodnione na etapie wstępnym lub przez Kongregację Nauki Wiary.
„Zarzuty popełnienia przestępstw seksualnych wobec osób małoletnich dotyczą 292 księży oraz zakonników. Wobec 58 z tych duchownych (20 proc.) zgłoszono więcej niż jeden zarzut.” – napisano w raporcie.

Polecamy: Rząd luzuje obostrzenia. Więcej miejsc dla wiernych w kościołach

Pedofilia w Kościele. Sprawy zgłaszali pokrzywdzeni

Połowa zgłoszeń pochodziła od samej osoby pokrzywdzonej, która uczyniła to osobiście (48 proc.) lub poprzez pełnomocnika (2 proc.). W 11 proc. przypadków źródłem zawiadomienia był duchowny lub osoba zakonna z tej diecezji, w 4 proc. z innej diecezji. Kolejne 4 proc. spraw wyszło na jaw, gdy zawiadomienie złożył delegat z innej diecezji lub zgromadzenia.

„Łącznie osoby duchowne są źródłem 19 proc. zgłoszeń. 8 proc. stanowią zawiadomienia złożone przez członków rodziny osoby pokrzywdzonej, a 5 proc.  – przez inną osobę świecką.” – dodaje BP KEP.

Polecamy: Poseł z Łodzi domaga się natychmiastowego zamknięcia kościołów. „Trzeba podjąć jednoznaczną decyzję”

Prymas Polski Wojciech Polak prosi o przebaczenie

„Dane, które dziś prezentujemy, nie wyrażają w pełni dramatu wykorzystania seksualnego małoletnich, których dopuścili się duchowni. Są to dane statystyczne, suche liczby, które przecież nie są w stanie wyrazić cierpienia pojedynczych osób skrzywdzonych.” – powiedział delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. abp Wojciech Polak, który jest jednocześnie Prymasem Polski.
Dodał: „Jako delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży chciałbym zwrócić się do osób skrzywdzonych i do wszystkich zgorszonych złem w Kościele jeszcze raz prosząc o przebaczenie”.

Episkopat jednocześnie przypomina, że pierwsze dane na temat wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez duchownych zostały zebrane za okres 1990-2013 r.

„Następnie w 2018 r. Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski zebrał z wszystkich diecezji oraz zakonów męskich dane dotyczące zgłoszeń za okres od 1 stycznia 2014 do 30 czerwca 2018 r. Kwerenda opublikowana w marcu 2019 r. ujawniła 382 zgłoszonych przypadków z lat 1950-2018, z czego 198 dotyczyło osób poniżej 15 roku życia, a 184 – osób pomiędzy 15 a 18 rokiem życia.” – napisano w raporcie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy