Pałac należący niegdyś do Emila i Karola Steinertów, a zaprojektowany przez Alfreda J. Balcke, to jeden z najcenniejszych zabytków architektonicznych należących do Łodzi. Ten obecnie ponadstuletni budynek został odznaczony złotym medalem na Wielkiej Wystawie Architektonicznej w Berlinie w 1909 roku. Przez lata zaniedbany i popadający w ruinę, teraz będzie mógł ponownie cieszyć oczy łodzian i przynosić dumę miastu.
Przed firmą prowadzącą remont stanęło wielkie zadanie przywrócenia budynkowi historycznego wyglądu.
- Z odnalezionych we fragmentach tapet i tkanin, pobrano próbki i to na ich podstawie zostały zrekonstruowane ścienne dekoracje. Odkryliśmy witraż w klatce schodowej, dawną lodownię w ogrodzie oraz betonowy schron przeciwlotniczy, w piwnicy natomiast roczniki tygodników "Panorama" i "Perspektywy" z czasów PRL - powiedziała Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi.
Piwnica, parter i pierwsze piętro zostaną przeznaczone na potrzeby restauracji, na kolejnym piętrze pojawią się przestrzenie biurowo-konferencyjne, a na poddaszu osiem pokoi hotelowych. Za wynajem tych powierzchni odpowiadać będzie Zarząd Lokali Miejskich w Łodzi.
- Pierwotny kształt odzyskał również znajdujący się w podwórku ogród zimowy, w którym pojawią się nowe drzewa, krzewy, byliny. Ogród dopełniają liczne kwiaty: róże, a w tym odmiany pnące i rośliny cebulowe oraz byliny: rumianka japońska, funkie w kilku odmianach oraz trawy ozdobne. Ogród będzie dostępny dla wszystkich mieszkańców miasta - powiedział Łukasz Górecki, menadżer projektu SKANSKA.
Źródło: UMŁ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.