Reklama

Reklama

„Piątka dla lepszych Chojen” od Zjednoczonej Prawicy i kolejny protest w sprawie rozbudowy fabryki

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

„Piątka dla lepszych Chojen” od Zjednoczonej Prawicy i kolejny protest w sprawie rozbudowy fabryki - Zdjęcie główne

„Piątka dla lepszych Chojen” od Zjednoczonej Prawicy i kolejny protest w sprawie rozbudowy fabryki (fot. fb. Solidarna Polska Łódź)|wiadomości łódzkie|Łódź|TuŁódź

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Mieszkańcy Chojen uważają, że wciąż nie wszystko stracone – wczoraj odbył się protest przeciw rozbudowie fabryki Hutchinsona. Aktywiści ze stowarzyszenia „Czyste Chojny” byli wspierani przez polityków Zjednoczonej Prawicy.

Reklama

Od dekady mieszkańcy walczą z powstałą na Chojnach fabryką części wulkanizacyjnych – doskwiera im hałas i przykre zapachy; obawiają się konsekwencji zdrowotnych mieszkania w jej bliskim otoczeniu. Z tego powodu sprzeciwiają się przyjętemu przez radnych planowi zagospodarowania przestrzennego, który umożliwi rozbudowę fabryki.

!reklama!

Mieszkańcy do planu złożyli kilkaset uwag – żadna z nich nie została uwzględniona.

- Plan został przygotowany niezgodnie z procedurą wyłożeniową oraz niezgodnie z ustawą o planowaniu przestrzennym. Jednym z ważnych przekroczeń było przekroczenie przez Panią prezydent terminu trzech dni terminu ustawowego na odpowiedź na uwagi złożone do planu – mówiła Ewa Matusiak ze Stowarzyszenia Czyste Chojny.

Przewodniczący Rady Miejskiej komentuje, że druga strona chciała pójść na kompromis.

- Jeżeli decyzja o zbudowaniu fabryki kiedyś zapadła, to należało się spodziewać, że fabryka będzie rozbudowywana w najbliższej przyszłości i decyzja, która została zawarta teraz, jest swego rodzaju kompromisem. Inwestor wnioskował o zabudowę 75 proc. działki inwestycyjnej, mieszkańcy chcieli 30 proc., ostatecznie stanęło na 50. Rozumiem, że to powyżej oczekiwanej granicy, ale z drugiej zwiększona jest procentowo powierzchnia terenów zielonych z 24 na 41 proc. – skomentował Marcin Gołaszewski.

Radni opozycyjni sprzeciwiali się decyzji przyjęcia planu. Wczoraj, podczas protestu, członkowie PiS i Solidarnej Polski przedstawili swoją „Piątkę dla lepszych Chojen”. Zakłada ona walkę o: czyste powietrze, zachowanie zieleni, bezpieczeństwo komunikacyjne, zmiany zgodne z prawem i osiedle przyjazne mieszkańcom.

- Nie godzimy się na procedowanie planu zagospodarowania przestrzennego bez udziału mieszkańców i bez brania pod uwagę ich głosów – oświadczył Piotr Cieplucha, przewodniczący okręgu łódzkiego Solidarnej Polski.

Mieszkańcy postanowili zaskarżyć plan do wojewody. Ten ma 30 dni na ustalenie, czy plan zagospodarowania został uchwalony zgodnie z prawem. W przeciwnym razie wróci on pod głosowanie.

Źródło: TV TOYA, Radio Łódź

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy