Reklama

Pikieta przed EC1 w Łodzi. „Mamy do czynienia z ekościemą” [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Śliwiński

Pikieta przed EC1 w Łodzi. „Mamy do czynienia z ekościemą” [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
19
zdjęć

Pikietę zorganizowano dziś, 18 maja chwilę przed godziną 10. | foto Tomasz Śliwiński

Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości Łódź Uczestnicy pikiety, która została zorganizowana przed wejściem do EC1 apelowali do władz Łodzi, aby wprowadzano zmian niszczących planetę.

Pikietę zorganizowano dziś, 18 maja chwilę przed godziną 10. Także dziś rozpoczyna się pierwszy dzień II Samorządowego Kongresu Klimatycznego, a do naszego miasta zjechali m.in. wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans oraz prezydenci innych miast.

Podczas przemówienia uczestnicy zgromadzenia apelowali, aby zatrzymać budowę kolejnych spalarni, które szkodzą nie tylko naszemu miastu, ale także całej planecie. Ogłoszony w tej sprawie został list otwarty do samorządowców i uczestników dzisiejszego wydarzenia w EC1.

- My, mieszkańcy, protestujemy przeciwko ekościemie (greenwashingowi) realizowanej przez liderów samorządowych. Jak Polska długa i szeroka prezydenci, burmistrzowie i wójtowie mówią nam z jednej strony, że „troska o środowisko to nasza wspólna sprawa”, a z drugiej podejmują działania antyekologiczne budując spalarnie śmieci. Zwracamy uwagę, że zarówno na forum ONZ, jak i Unii Europejskiej spalarnie przestały już być postrzegane jako rozwiązanie, lecz raczej jako droga do katastrofy klimatycznej

- napisano w liście otwartym, pod którym podpisał się m.in. Instytut Spraw Obywatelskich.

Podczas przemówienia kilka słów skierowano także do rządzących Łodzi, przede wszystkim do prezydent Hanny Zdanowskiej.

Łódzcy aktywiści apelują do Hanny Zdanowskiej

Przede wszystkim chodzi o budowę nowych spalarni śmieci w naszym mieście, a także nielegalne składowanie odpadów w dawnej kopalni piasku.

- Pani Prezydent i francuska korporacja Veolia forsują w Łodzi budowę dwóch spalarni śmieci: na osiedlu Widzew oraz w pobliżu osiedla Retkinia i lotniska Lublinek. Tylko jedna spalarnia będzie emitowała 200 000 ton CO2 rocznie. Podobnie jak Warszawa, Łódź nie realizuje obowiązków Gospodarki o Obiegu Zamkniętym i nie osiąga wymaganych poziomów recyklingu odpadów komunalnych. Po drugie warto przypomnieć, że 13 kwietnia br. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Łodzi ujawnił kilka tysięcy ton odpadów komunalnych składowanych nielegalnie w wyrobisku po byłej kopalni piasku w dzielnicy Łódź-Widzew.

- apelują aktywiści.

Nie zapomniano także o wielkim sporze dotyczącym wycięcia drzew w łódzkim Lublinku.

Walka o "zielone płuca Łodzi"

Autorzy listu nazywają działania prezydent Łodzi „ekościemą”.

- Pani Prezydent chce wykarczować i ,,zagospodarować” pod drogi i hale magazynowe obszar określany jako ,,zielone płuca Łodzi”, czyli lasy rosnące obok lotniska na Lublinku, w korytarzu napowietrzającym miasto (!). W pobliżu planowana jest spalarnia odpadów. Ten przykłady dobitnie pokazują, że pod płaszczykiem troski o klimat mamy do czynienia z ekościemą.

Podczas pikiety przypomniano, że Hanna Zdanowska została kwietniu 2021 roku Ambasadorem Paktu na rzecz Klimatu przy Komisji Europejskiej. 

Samorządowy Kongres Klimatyczny w Łodzi potrwa do 19 maja 2023. Wydarzenie odbywa się w Hali Maszyn EC1 w Łodzi.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy