Koncerty, wystawy i... kapsuła czasu. Uniwersytet Łódzki obchodzi 80-lecie
Maj będzie miesiącem pełnym wydarzeń związanych z jubileuszem UŁ – największą łódzką uczelnię założono bowiem 24 maja 1945 roku jako kontynuatora tradycji oddziału Wolnej Wszechnicy Polskiej, utworzonej w Łodzi w 1928 roku.Jednym z najciekawszych wydarzeń jubileuszu będzie zakopanie kapsuły czasu na terenie osiedla akademickiego, Lumumbowie. Studenci i pracownicy uczelni zamkną w niej pamiątki z lat spędzonych na uniwersytecie – zdjęcia, nagrania i symboliczne przedmioty. Kapsuła zostanie otwarta dopiero za 20 lat, podczas setnej rocznicy uczelni.
– Chcemy uczcić 80-lecie Uniwersytetu Łódzkiego w aktywny i integracyjny sposób, by jeszcze bardziej wzbudzić poczucie wspólnoty i odczarować naukę. W związku z jubileuszem zaplanowaliśmy wiele wydarzeń, które pozwolą nam powrócić do tego, co dla nas ważne: do wspólnoty, dialogu i współpracy
– zapowiada Iwona Ptaszek-Zielińska, rzeczniczka UŁ.
Nie zabraknie też studenckiej zabawy na juwenaliach – wśród dotychczas ogłoszonych artystów znajdują się happysad, Avi, Lej Mi Pół i Bracia Figo Fagot, a same koncerty rozłożone będą na dwa dni: 24 i 25 maja.
Podczas jednego z majowych wydarzeń uczestnicy – studenci, pracownicy i miłośnicy uniwersytetu – wspólnie ułożą napis „I love UŁ”, który zostanie uwieczniony na pamiątkowym zdjęciu. A dla tych, którzy wolą spokojniejszy klimat, zaplanowano rodzinny piknik integracyjny.
To czas świętowania, ale i popularyzacji nauki
Uniwersytet Łódzki nie zapomni też o jednym ze swoich najważniejszych celów, czyli popularyzacji nauki. Obchody zainauguruje konferencja poświęcona właśnie temu tematowi, którą zaplanowano na dni 6–8 kwietnia. Będzie odbywać się w trzech miejscach: Centrum Nauki i Techniki EC1, Centrum Szkoleniowo Konferencyjnym przy ul. Kopcińskiego i w Pałacu Biedermanna.
– Uniwersytet Łódzki coraz bardziej otwiera się na mówienie o nauce w fajny, przystępny sposób, czyli tak, żeby łatwo było zrozumieć, po co ta nauka jest, czy jak fajne odkrycia może przynieść. Ta konferencja jest doskonałym przykładem dyskusji na ten temat
– mówi dr hab. Krzysztof Pabis, prorektor UŁ do spraw popularyzacji nauki i kształcenia.
Ważnym punktem programu będzie również uroczyste posiedzenie Senatu UŁ, które odbędzie się 26 maja. To też czas wystaw. Pierwsza, prezentująca 80 lat istnienia Uniwersytetu Łódzkiego, zostanie pokazana w czerwcu na Fotofestiwalu. Druga, poświęcona najwybitniejszym kobietom związanym z łódzką nauką, pojawi się jesienią w przestrzeni miejskiej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.