reklama
reklama

Piotrkowska 44: stare i nowe z enklawą zieleni w sąsiedztwie. Inwestycja mieszkaniowa w samym sercu miasta [WYWIAD]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Finalizuje się sprzedaż pierwszego, zabytkowego etapu tej niezwykłej inwestycji mieszkaniowej przygotowanej w bardzo ciekawym i oryginalnym miejscu na mapie Łodzi. Równolegle buduje się etap drugi, który wniesie powiew nowoczesności i zintegruje inwestycję z lokalną społecznością. O charakterystyce tego miejsca, planach inwestycyjnych i przeznaczeniu mieszkań oraz o najbliższym sąsiedztwie powstającego budynku rozmawiamy z przedstawicielami inwestora - Vision Development oraz dyrektorem placówki przedszkolnej sąsiadującej z inwestycją. 
reklama

Tomasz Talaga: Skąd pomysł inwestora, żeby zająć się tą kamienicą (przy Piotrkowskiej 44) i skąd pomysł na taki koncept?

Tomasz Olczyk, dyrektor działu marketingu Vision Development: Jest to unikalna w skali miasta parcela, która sięga od pierzei ulicy Wschodniej aż do Piotrkowskiej. Nie ma drugiej takiej działki, która łączy te ulice. Dlatego z perspektywy inwestycji było to bardzo ciekawe rozwiązanie, gdyż pozwalało na wygenerowanie dużej ilości PUM-u [Powierzchni Użytkowej Mieszkania - przyp. red.], a zatem myśleliśmy tu też o profitach. Drugą, bardzo ważną zaletą, jest ulica Piotrkowska, która sama w sobie jest niebagatelną, nie do przecenienia reklamą inwestycji. My, łodzianie, ubolewamy nad tym, jak Piotrkowska była zaniedbana i że brakuje na niej powiewu świeżości. Dlatego też inwestor, gdy nadarzyła się okazja zakupu, nie wahał się ani chwili.

Kamienica była już w opłakanym stanie. Z jednej strony było to dla nas dobre rozwiązanie, ponieważ nie mieliśmy uciążliwości związanych z przesiedleniem lokatorów niszczejącego budynku. Z drugiej jednak strony stan budynku wymagał większych wkładów finansowych niż każda inna lokalizacja, każdy inny budynek, który wznosilibyśmy od podstaw. Myślę, że większość deweloperów i ludzi z branży zgodzi się, że zdecydowanie lepiej buduje się na pustej działce, niż odnawia się - zwłaszcza pod bacznym okiem konserwatora zabytków. W Łodzi kamienice trzeba odnawiać z pieczołowitością, z dbałością o każdy detal - czy to elewacji, czy sztukaterii wnętrza, czy, tak jak u nas, schodów i klatki schodowej, która w tym momencie daje efekt WOW!, jest majestatyczna i oddaje ducha epoki, z której pochodzi.

Tomasz Talaga: Mamy więc ciekawe podwórko - połączenie Piotrkowskiej ze Wschodnią i mamy zabytkową kamienicę. Oprócz tego dobudowaliście dużą część zupełnie nową. Jak rodził się koncept, by do starego dołożyć coś zupełnie nowego?

Tomasz Olczyk: Bardzo duża zasługa pracowni architektonicznej państwa Ferdzynów, którzy na kanwie Piotrkowskiej 44 i jej elewacji frontowej wpisali bardzo nowoczesny budynek, który aktualnie w całości powstaje od ulicy Wschodniej. W drugim etapie inwestycji, czyli w nowym budynku architektom udało się zmieścić aż 111 lokali mieszkalnych oraz osiem lokali usługowych na parterze. Sama koncepcja została wywołana przez działkę i jej charakterystykę, czyli dość długą, ale jednocześnie wąską. Od strony frontowej (od Piotrkowskiej) byliśmy zmuszeni do pozostawienia zabudowy w wyglądzie takim, jaki był wcześniej - nie mogliśmy więc wznieść żadnej nadbudowy. Natomiast od strony ulicy Wschodniej mogliśmy już pozwolić sobie na pięć kondygnacji i wzniesienie całkiem dużego budynku o nowoczesnej architekturze, o nowoczesnej elewacji, bardzo ciekawej, ciemnej kolorystyce połączonej z dużymi przeszkleniami w części parterowej z lokalami usługowymi. Taka elewacja będzie bardzo ładnie kontrastowała na częściach wspólnych, gdzie od strony Piotrkowskiej poszliśmy w jaśniejsze kolory niejako przymuszeni przez historyczny charakter budynku, od ulicy Wschodniej mogliśmy pozwolić sobie na nowocześniejsze, ciemniejsze kolory. Wszystko w dość podobnej aranżacji i podobnym układzie detali. Staraliśmy się, by nowoczesne było spójne z pierwszym etapem, czyli budynkiem historycznym.

Od strony ulicy Piotrkowskiej, w tzw. oficynie A, pozwolono nam wznieść nadbudowę. Obiekt podnieśliśmy tam o dodatkową kondygnację, gdzie stworzyliśmy lokale dwupoziomowe. Nadbudowa nawiązuje już do nowoczesnej części inwestycji, gdzie wykorzystaliśmy blachę na rąbek stojącą, która podkreśla nam detale i obudowuje powierzchnię zastępując elewację w tym kawałku budynku. Ta część bardzo dobrze koresponduje z dość ciemną elewacją nowego budynku od ulicy Wschodniej. Bardzo ciekawy i sprytny zabieg architektoniczny połączenia starego z nowym.

Tomasz Talaga: Porozmawiajmy teraz o samych mieszkaniach. Jak przygotowane przez Państwa mieszkania sprzedają się dzisiaj na rynku? Czym się wyróżniają i co jest ich specyfiką?

Sebastian Terka, specjalista ds. sprzedaży Vision Development: Widzimy powrót na rynku osób zainteresowanych zakupem tego typu mieszkań. Niektórzy mają dosyć nowoczesnych budynków i nieprzemyślanych aranżacji. Tutaj wszystko ma swoją historię i ma zamysł, który odpowiada wyższym standardom na rynku łódzkim. Odbiór wśród klientów mamy bardzo dobry.

Tomasz Talaga: Mamy zatem 145 mieszkań. Jakie mają powierzchnie i dlaczego właśnie takie? Jak się mają wielkości Państwa mieszkań do zapotrzebowania na rynku?

Sebastian Terka: Gdy mówimy o pierwszym etapie (kamienica przy Piotrkowskiej 44) to tutaj są mieszkania nieco większe i mają powyżej 40 mkw. Małych jest tylko kilka, większe są dwupoziomowe. W drugim etapie (od ulicy Wschodniej) większość to mieszkania mniejsze, dedykowane osobom, które np. okresowo przyjeżdżają do pracy w Łodzi i tu mogą spędzić czas poza pracą.

Tomasz Talaga: Czy zatem będą to mieszkania bardziej dla rodzin, czy pod wynajem średnio czy długoterminowy dla firm?

Tomasz Olczyk: Zamysł projektowy i układ funkcjonalny mieszkań dzieli nam tę inwestycję również na dwie części: tak, jak mamy dwa etapy budowy. W części frontowej, mieszkania w zabytkowej kamienicy mogą być wymarzone dla młodej pary, singli, osób kreatywnych z duszą artysty - czyli dla tych, którzy dostrzegą w tym miejscu coś więcej, niż tylko metry kwadratowe na papierze. W drugiej części większość mieszkań to kawalerki 27-30 mkw z przeznaczeniem na airbnb, booking i tego typu rozwiązania krótkiego najmu. Także dla dużych korporacji mających siedziby w regionie i w mieście. Mieliśmy zapytania od tego typu klientów. Z ich punktu widzenia zawsze lepiej kupić kilka tego typu mieszkań, niż wynajmować i martwić się o obsługę i dostępność tego typu lokali. Nie możemy też zapomnieć o lokalach, które na etapie drugim, mają powierzchnię powyżej 50 mkw. Są one bardzo dobrze zaprojektowane pod kątem rodzin z dziećmi. Niektóre trzypokojowe mieszkania są w bardzo dobrej cenie - jak na ulicę Piotrkowską.

Warto również wspomnieć, że w bezpośrednim sąsiedztwie mamy Przedszkole Miejskie Nr 100. Udało nam się zawiązać nic współpracy z przedszkolem. Właśnie oddaliśmy do użytkowania plac zabaw, który w ramach odpowiedzialności społecznej biznesu nasz zarząd postanowił ufundować. Myślę, że będzie to zachętą dla najemców do korzystania z przedszkola, które będzie ważnym miejscem w ich codziennym życiu. Widzimy spore zainteresowanie rodzin z dziećmi mieszkaniami w centrum miasta. Stąd też zainteresowanie naszego zarządu kolejnymi inwestycjami w ścisłym centrum, czy to przy ulicy Kopernika, czy Tymienieckiego. Mieszkańcy starają się wracać do centrum, ponieważ mają blisko do pracy, nie muszą wszędzie jeździć samochodem, a standard naszych lokali nie odbiega niczym od tych, które są budowane na peryferiach, a często jest zdecydowanie wyższy.

Tomasz Talaga: Porozmawiajmy jeszcze o lokalach użytkowych. Jakie funkcje będą pełnić?

Tomasz Olczyk: Zamysł wstępny inwestora to stworzenie bezpiecznej enklawy i zamykanie osiedla w godzinach wieczornych. Nie będzie tu więc żadnej uciążliwej gastronomii ani biznesu, który mógłby sprawiać kłopoty przyszłym mieszkańcom. Nasze lokale aż proszą się, by w nich zorganizować jakieś małe kawiarenki, śniadaniownie ustawione pod lokale bookingowe, których będzie dość sporo na wyższych piętrach. Spośród lokali użytkowych najmniejszy ma 22 mkw, największy 132 mkw. Przekrój mamy dość spory. Pięć ma metraż powyżej 100 mkw, reszta to jednostki ok. 50-60 mkw.

Nasi starzy klienci, kupujący u nas inne, wcześniejsze inwestycje sugerowali, byśmy zorganizowali tu pralnie, usługi kosmetyczne, małe kawiarenki z opcją śniadania, świeżego pieczywa dla osób tu mieszkających.

Tomasz Talaga: Kiedy finał inwestycji w poszczególnych etapach?

Tomasz Olczyk: Obecnie finalizujemy przekazanie własności w etapie pierwszym, który oddzielimy od etapu drugiego. Jego zakończenie planujemy na III kwartał 2021 roku. Między oboma etapami budowy postawimy wysoki płot rozdzielający, zapewniający komfort i bezpieczeństwo mieszkańcom etapu pierwszego aż do zakończenia budowy w etapie drugim.


Odwiedzając teren budowy nie sposób było nie wejść do pięknie przyszykowanego placu zabaw na terenie Przedszkola Miejskiego Nr 100. Oglądając ufundowane instalacje placu zabaw udało nam się porozmawiać z dyrektor przedszkola, która doceniła rolę inwestora w budowaniu nowych relacji z miejscową społecznością.

Ewa Cholerzyńska, dyrektor Przedszkola Miejskiego Nr 100 w Łodzi: Jesteśmy w samym centrum Łodzi - nie za siedmioma lasami i siedmioma górami. Inwestycja, która została sfinansowana przez Vision Development ma ogromną wartość materialną - jest to koszt ok. 80 tys. zł. Składa się z dwóch placów zabaw: dla dzieci młodszych 3-4 latków i dla dzieci starszych 5-6 letnich. Myślę, że firma zainwestowała w społeczność lokalną. Z tego przedszkola będą korzystać mieszkańcy, zarówno dzieci, jak i rodzice. Dzieci, są odbierane po południu, wtedy rodzice z nimi tutaj zostają, korzystają z ławeczek, wypoczywają - brak jest w Śródmieściu takich enklaw zieleni. Myślę, że jest to próba solidarności, jednoczenia się firmy ze społecznością, w którą ona chce wrosnąć. Jest to pewnie działanie i biznesowe, i bardzo prospołeczne zarazem.

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama