Reklama

Reklama

Plac Wolności prawie dwa wieki temu? Tak zmieniał się przez lata [zdjęcia]

Opublikowano: śr, 28 lip 2021 15:06
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Historia Placu Wolności sięga trzeciej dekady XIX wieku. Pierwotnie nazywany Rynkiem Nowego Miasta w 1823 roku został wytyczony jako plac na skrzyżowaniu traktu piotrkowskiego (z północy na południe) i ul. Średniej (obecnie Pomorskiej i Legionów). Jak toczyły się jego losy od początku po dziś dzień?

Plac Wolności w Łodzi. Jak zmieniał się przez niemal dwieście lat swej historii?

!reklama!

Ponieważ remont Placu Wolności zbliża się wielkimi krokami, postanowiliśmy cofnąć się o niemal dwieście lat i prześledzić historię jednego z najważniejszych punktów na mapie Łodzi.

Początki placu sięgają 1823 roku, był on rynkiem ówczesnej osady sukienniczej „Nowe Miasto”. Położony jest na skrzyżowaniu dawnego traktu piotrkowskiego biegnącego z północy na południe i ul. Średniej (obecnie ul. Pomorska i ul. Legionów) biegnącej ze wschodu na zachód. 

W centrum placu znajdowało się targowisko, a w 1827 roku wybudowano obok niego Ratusz Miejski a także kościół ewangelicki Świętej Trójcy. Od roku 1898 na plac można było dostać się tramwajem. W tym samym czasie podjęto decyzję o zmianie funkcji placu z targowej na reprezentacyjną.

Pragnąc uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, teren na skrzyżowaniu ulic Zachodniej, Północnej, Wschodniej i  Południowej w 1918 roku nazwano Placem Wolności.

Dwadzieścia dwa lata później w jego centralnej części stanął pomnik Tadeusza Kościuszki, zburzony w roku 1939 przez III Rzeszę Niemiecką. W identycznym kształcie pomnik został odbudowany w 1960 roku.

Polecamy: Remont Placu Wolności w Łodzi. Jak będzie wyglądać? Ile potrwają prace? Szykują się wielkie zmiany!

Remont Placu Wolności. Zgodnie z sugestiami mieszkańców zieleni będzie więcej

Remont Placu Wolności to jedna z najważniejszych inwestycji miejskich, której przebiegu i efektów łodzianie wyczekują. Podczas konferencji prasowej zwołanej w środę, 21 lipca 2021 roku, poinformowano o ostatecznej koncepcji tego ważnego punktu na mapie Łodzi.

- Za chwilę otrzymamy projekt wykonawczy, więc w ciągu najbliższych dni ogłosimy przetarg na wykonanie tej inwestycji, na którą wszyscy czekamy. Chcemy oddać tę przestrzeń mieszkańcom – chcemy, by było tu gwarno, by było dużo drzew i zieleni, żeby było to miejsce w którym mieszkańcy mogą również zatrzymać się i pozostać. Chcemy, by Plac Wolności był oazą zieleni w tej części miasta  – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.  

Zapowiedziano, że na terenie Placu pojawi się wiele drzew: 64 klony i grusze oraz 4 tysiące krzewów i bylin – hortensji, irg i wierzb purpurowych. Jak podkreślono, zostaną nasadzone duże drzewa, nawet o wysokości ośmiu metrów. 

- Tory zostaną położone tylko w północnej części Placu Wolności. Część od strony Piotrkowskiej chcemy udostępnić dla mieszkańców, by stała się placem lub mini-parkiem miejskim. Zachowany zostanie jednak ten aspekt związany z zawracaniem – wykonany zostanie prawoskręt z ulicy Nowomiejskiej w ulicę Północną, następie możliwość wjazdu na krańcówkę przy Przystanku Architektura. – tłumaczy prezydent Łodzi.

Choć nie podano jeszcze dokładnej daty zakończenia remontu, wiadomo, że miasto musi zakończyć przebudowę w 2023 roku. Od sierpnia ma również ruszyć remont zabytkowej kamienicy przy Placu Wolności 2. Pierwszym etapem inwestycji będą prace związane z odnowieniem elewacji budynku.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.