Z tą opinią nie zgadzają się mieszkańcy, którzy utrzymują, że szczury wciąż biegają po całej kamienicy i nie dają im żyć. Gryzonie zniszczyły otulinę instalacji wodnej i bez trudu przemieszczają się po budynku.
!reklama!!reklama!
Niektóre pojawiły w toaletach i pomieszczeniach kuchennych wychodząc z szafek i szuflad. Incydenty z udziałem tych zwierząt coraz bardziej przerażają mieszkańców, a administrator budynku - jak twierdzą lokatorzy - niezbyt potrafi sobie poradzić z problemem.
Po czym poznać, że w naszym domostwie zadomowił się niechciany gość?
Jeśli zauważymy resztki pokarmów, naruszone zapasy żywności, nadgryzione przewody, kable, uszkodzenia w drewnianych elementach czy odchody, możemy przypuszczać, że sprawcą jest szczur. Często może się także zdarzyć, że staniemy oko w oko z nowym lokatorem. Wtedy mamy pewność, że konieczne jest podjęcie odpowiednich działań. Dlaczego?Szczury występujące w Polsce (śniady i wędrowny) są dużych rozmiarów – od 20 do 30 cm plus ogon i bardzo szybko się rozmnażają. Jeśli do tego dopuścimy, w krótkim czasie populacja tych zwierząt w naszym domostwie zwiększy się do kilkudziesięciu osobników. Po drugie, szczur nie opuści miejsca, w którym jest mu dobrze i ma pożywienie. Źródłem pokarmu może być dla niego nie tylko nasza spiżarnia, ale także odpadki, które wyrzucamy do kubłów, na podwórko itp.
Czy mamy do czynienia z tzw. „czyszczeniem kamienic”?
Kilkanaście dni temu lokatorzy kamienicy skierowali do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez dwie kobiety, które „podają się za współwłaścicielki” kamienicy. Według mieszkańców domu celem kobiet ma być „wyczyszczenie kamienicy” z lokatorów aby od kolejnych pobrać kaucję póki nie zakończy się proces sądowy kwestionujący prawa tych kobiet do nieruchomości.
Zdaniem prawników Urzędu Miasta Łodzi kamienica została nieprawnie przejęta.
Właściciele tej kamienicy mieli zginąć w getcie. Podpisy na akcie notarialnym z 1952 roku zostały sfałszowane. Miasto od pięciu lat walczy w sądzie o przejęcie nieruchomości. Pełnomocnik kobiet podających się za „współwłaścicielki” nie komentuje tej sytuacji.
Jak uniknąć plagi szczurów?
Pamiętajmy, by nie pozostawiać jedzenia w różnych zakamarkach naszego budynku a także na zewnątrz niego. Zamykajmy kubły na śmieci, nie wysypujmy resztek pożywienia przed dom, do ogrodu itp. Warto także zacementować i zamurować wszelkie możliwe dziury w ścianach budynku.Kot to naturalny wróg szczurów i wszelkich innych gryzoni. Posiadacze kota nie będą musieli specjalnie zachęcać swojego pupila do pomocy, tu wystarczy instynkt łowcy naszego zwierzaka.
Źródło: Express Ilustrowany
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.