Reklama

Reklama

Po wojnie jeszcze nikt w Łodzi takich budynków nie budował

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Po wojnie jeszcze nikt w Łodzi takich budynków nie budował - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W Łodzi ma powstać jedna z pierwszych po II wojnie światowej synagog w kraju. Jeśli wszystkie formalności zostaną dopełnione zgodnie z harmonogramem, prace budowalne powinny rozpocząć się jeszcze w tym roku.  

Reklama

Synagoga ma powstać przy ulicy Pomorskiej 18. To tutaj ma swoją siedzibę gmina żydowska, która jest inicjatorem projektu. Pierwsza powojenna synagoga w Łodzi ma przypominać o bogatej i tragicznej historii narodu żydowskiego na tych terenach. Ma być także swego rodzaju pomnikiem pamięci Żydów łódzkich.

Przed II wojną światową w Łodzi istniało kilka synagog. Działania niemieckich okupantów doprowadziły do zniszczenia większości z nich, w tym Wielkiej Synagogi na al. Kościuszki. Dziś w tym miejscu są tylko parking oraz pamiątkowy obelisk. Na chwilę obecną w Łodzi działają tylko dwie synagogi, z czego tylko jedna jest dostępna przez cały czas.

Budowa nowej synagogi będzie więc okazją do odtworzenia jednego z historycznych wymiarów Łodzi. W Mieście Czterech Kultur ponownie pojawi się jeden z większych symboli wielokulturowości.

Jak do tej pory w miejscu przyszłej budowy odsłonięto pamiątkową tablicę, na której można przeczytać o planach wybudowania synagogi.

Przygotowania do budowy

W tej chwili spółka celowa Linat Orchim, która ma realizować przedsięwzięcie, ma już pozwolenie na budowę. Ostatnim etapem działań biurokratycznych będą uzgodnienia co do planowanych koniecznych rozbiórek w głębi działki.

- Jeśli wszystko pójdzie dobrze, rozbiórki rozpoczniemy w październiku, a budowa rozpocznie się jeszcze w tym roku - powiedział Tomasz Rosłoński, wiceprzewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi

Synagoga będzie miała dwie kondygnacje. W środku będzie mogło jednocześnie modlić się 114 osób. Co ciekawe, synagoga będzie częścią większego projektu budowlanego, który powstanie w tamtym miejscu. Tuż obok zostanie wybudowany trzygwiazdkowy hotel, w którym do dyspozycji gości znajdzie się 129 pokoi. W budynku znajdzie się również prawie 100-metrowe centrum edukacji oraz restauracja dla 120 klientów.

Cały kompleks zajmie 3 650 mkw. powierzchni. Za koncepcję wizualną obiektu odpowiada łódzka pracownia Design Lab Group. Wartość inwestycji to około 14 – 16 mln złotych, z czego część będzie pochodzić ze środków unijnych. Prace mają zakończyć się w 2021 roku.

Szacuje się, że w Łodzi mieszka obecnie ok. 3 tys. osób pochodzenia żydowskiego, z czego tylko niewielka część uczestniczy w praktykach religijnych? Skąd więc pomysł na nową synagogę i hotel?

Gmina żydowska tłumaczy, że hotel będzie dla niej przede wszystkim źródłem dochodów. Ma także umożliwić przyjęcie większej liczby turystów z Izraela, którzy przyjeżdżają odwiedzić Łódź.

Środki pozyskane z wynajmu pokoi, gmina chce przeznaczyć na pomoc osobom potrzebującym, ratowanie żydowskich cmentarzy oraz na wydatki bieżące.

Źródło: Wyborcza Łódź

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy