Reklama

Reklama

Po wypracowanym porozumieniu czas na zwolnienia? Takiego scenariusza nikt nie zakładał!

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Po wypracowanym porozumieniu czas na zwolnienia? Takiego scenariusza nikt nie zakładał! - Zdjęcie główne

Po wypracowanym porozumieniu szykują się zwolnienia? Takiego scenariusza nikt nie zakładał (fot. fb Okręg Łódzki ZNP) |wiadomości łódzkie|Łódź|TuŁódź

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Strajki niepedagogicznych pracowników oświaty i wielomiesięczne rozmowy udało się zakończyć porozumieniem wypracowanym przez ZNP i miasto. Nikt nie spodziewał się takiego dalszego ciągu sprawy.

Reklama

Nowe warunki pensji dla pracowników niepedagogicznych strony negocjowały przez pół roku.

!reklama!

Udało się osiągnąć kompromis, zgodnie z którym pracownikom będzie wypłacana pensja oraz premia w wysokości 10 proc. od podstawy wynagrodzenia. Nowe warunki mają wejść w życie już od 1 grudnia.

Na tym sprawa jednak się nie kończy. Od kilku dni dyrektorzy są zapraszani do wydziału edukacji na rozmowy, podczas których dowiadują się, że muszą zwolnić część z pracowników administracji i obsługi szkół.

- Związki zawodowe, zarówno Solidarność jak i Związek Nauczycielstwa Polskiego, były informowane, że będą prowadzone rozmowy dotyczące pracowników, którzy mają już świadczenia emerytalne - podkreśla Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi.

 

Dyrektorzy nie kryją zaskoczenia i wypowiadając się proszą o anonimowość.

- Tuż przed świętami, końcem roku, w okresie pandemii nasi pracownicy mają stracić pracę? To są osoby, które tak łatwo nowego zatrudnienia nie znajdą, niejednokrotnie są w trudnej sytuacji finansowej, zarabiają i tak minimalną krajową. – mówi jeden z nich.

ZNP twierdzi, że podczas rozmów o nowej stawce dla pracowników miasto w ogóle nie podejmowało takiego tematu. Przedstawiciele „Solidarności"  nie akceptują tego, że przy obniżce pensji dojdzie jednocześnie do zwolnień pracowników.

- Nie było to przedmiotem dyskusji podczas trwających negocjacji ponadzakładowego układu zbiorowego pracy - twierdzi Marek Ćwiek, ZNP Łódź.

Urząd miasta potwierdza, że w obecnej sytuacji nie ma pieniędzy i jest zmuszony ciąć etaty.  

- W związku z kryzysem wywołanym epidemią COVID-19 wszystkie działania związane z łódzką oświatą służą utrzymaniu zatrudnienia pracowników, którzy nie nabyli jeszcze praw do świadczeń emerytalnych - tłumaczy Piotr Szymański z Wydziału Edukacji UMŁ.

W czwartek radni przegłosowali podwyżki dla nauczycieli. Innych pracowników szkół czekają zwolnienia. Nie jest jeszcze pewne ilu z nich dostanie wypowiedzenie przed świętami.

Źródło: Gazeta Wyborcza, TVP3 Łódź

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy