reklama
reklama

Policzono uczniów na lekcjach religii. Łódź nadal wyzwaniem duszpasterskim

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Policzono uczniów na lekcjach religii. Łódź nadal wyzwaniem duszpasterskim - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźPo raz pierwszy w raporcie prezentowanym corocznie przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, obok danych dotyczących religijności i działalności duszpasterskiej w Polsce, pojawiła się kategoria edukacji religijnej. Odsetek uczniów uczęszczających na lekcje religii wskazuje, że archidiecezja łódzka wciąż stanowi dla Kościoła spore wyzwanie duszpasterskie.
reklama

!reklama!Zaprezentowany niedawno w Warszawie Rocznik Statystyczny Kościoła katolickiego w Polsce "Annuarium Statisticum Ecclesia in Polonia AD 2020" zawiera wyniki badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC przeprowadzonych w 2019 roku i odnosi się do danych za rok 2018.

Praktyki regligijne w Polsce na stałym poziomie

Raport obejmuje m.in. liczbę parafii, ilości księży i zakonników, przyjmowania sakramentów przez świeckich, liczbę ruchów i stowarzyszeń katolickich, czy dzieł pomocowych Kościoła, jak np. domy samotnej matki. Nowością w prezentowanych przez Kościół statystykach jest dotknięcie kwestii edukacji religijnej. Zbadano m.in. uczestnictwo uczniów w katechezie na różnych poziomach edukacji. Raport pokazuje również, kto uczy religii w polskich szkołach.

reklama

"Z przeprowadzonych badań wynika, że w 2018 r., jeśli chodzi o obecność na niedzielnych mszach św. i liczbę osób przystępujących do komunii świętej, nie zostały zaobserwowane istotne zmiany. Niewielkie różnice, w porównaniu z poprzednim rokiem, są na granicy błędu statystycznego, dlatego nie mogą być one podstawą do wyciągania wniosków co do ewentualnego spadku lub wzrostu. Można twierdzić, że praktyki religijne katolików w Polsce są na stałym poziomie" - zauważył w komunikacie dyrektor ISKK, ks. dr Wojciech Sadłoń.

Uczestnictwo w niedzielnych Mszach św.

Jak wynika z raportu ISKK, tzw. wskaźnik dominicantes odnoszący się do uczestnictwa katolików we Mszach św. w 2018 r. wyniósł 38,2 proc. Niepokojące na tle kraju są dane z archidiecezji łódzkiej, gdzie udział katolików we Mszach św. wyniósł 24,5 proc., co plasuje ją na końcu zestawienia – gorzej jest tylko w diecezji szczecińsko-kamieńskiej (24,1 proc.). Niezmiennie najlepsze wyniki odnotowały diecezje: tarnowska (71,3 proc.), rzeszowska (64,3 proc.) i przemyska (60,4 proc.).

reklama

Wskaźnik communicantes, dotyczący liczby wiernych przystępujących do Komunii św. w 2018 r. wyniósł w skali kraju 17,3 proc. Najwyższy poziom uczestnictwa katolików w niedzielnej Mszy św. odnotowano kolejno w diecezjach: tarnowskiej (26,9 proc.), zamojsko-lubaczowskiej (23,6 proc.) oraz białostockiej (22,3 proc.). Archidiecezja łódzka pod względem communicantes uplasowała się na 4 pozycji od końca (11,8 proc.), przed diec. sosnowiecką (11,6 proc.), szczecińsko-kamieńską (11,4 proc.) i koszalińsko-kołobrzeską (11,3 proc.).

Udział w lekcjach religii

Kościół przyjrzał się też edukacji religijnej w roku szkolnym 2018/2019. W lekcjach religii w placówkach edukacyjnych uczestniczyło ogółem 88 proc. uczniów. Najwyższy odsetek w tej kategorii odnotowano w diecezji pelplińskiej (99 proc.) i rzeszowskiej (99 proc.), a także przemyskiej (98,6 proc.). Niestety pod względem udziału uczniów w katechezie archidiecezja łódzka znalazła się także na końcu zestawienia (77,7 proc.), obok diec. sosnowieckiej (75,2 proc.), i arch. warszawskiej (74,8 proc.).

reklama

Wśród nauczycieli religii największą grupę stanowią osoby świeckie (58,3 proc.). W 1949 placówkach edukacyjnych na terenie Polski prowadzone są też lekcje etyki, na które uczęszcza 1 proc. uczniów.

Wyzwanie duszpasterskie

Przywołane statystki, choć wskazują na utrzymanie praktyk religijnych na stałym poziomie, to jednak w kontekście archidiecezji łódzkiej nadal są alarmujące i stanowią spore wyzwanie duszpasterskie dla Kościoła. W przypadku uczestnictwa dzieci i młodzieży w życiu Kościoła i lekcjach religii nie sposób jednak składać całej odpowiedzialności na rękach duszpasterzy i katechetów.

Kościół stale przypomina, że pierwszą szkołą relacji z Bogiem jest rodzina i to na rodzicach i opiekunach w największej mierze spoczywa wychowanie, przekazanie wartości, tradycji i wiary najmłodszym. W tym kontekście wyłania się problem wskaźników dominicantes i communicantes w archidiecezji łódzkiej, które w zaprezentowanych statystykach korelują z uczestnictwem w lekcjach religii.

reklama

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. ks. Witolda Zdaniewicza (Institute for Catholic Church Statistics) powstał w 1972 r. z inicjatywy Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego.

Źródło: ISKK, Polskie Radio 24

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama