Sprzeciw KEP w sprawie szczepionek firm AstraZeneca i Johnson&Johnson
Przypomnijmy, że bp Józef Wróbel SCJ, przewodniczący Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych zauważył, że w przeciwieństwie do pierwszych szczepionek korzystających z technologii opartej na mRNA i nie budzących istotnych zastrzeżeń moralnych, w produkcji szczepionek AstraZeneca i Johnson&Johnson korzysta się z linii komórkowych stworzonych na materiale biologicznym pobranym od abortowanych płodów.!reklama!
- Ten fakt budzi poważny sprzeciw moralny – napisał.
Bp Wróbel zaznaczył jednak, że stanowisko to nie wyklucza możliwości skorzystania z obu tych szczepionek.
- Wierni, którzy nie mają możliwości wyboru innej szczepionki i są wprost zobligowani określonymi uwarunkowaniami (np. zawodowymi, posłuszeństwa w ramach określonych zespołów, struktur, urzędów, służb, dla których przeznaczono właśnie te szczepionki) mogą z nich skorzystać bez winy moralnej – podkreślił w dokumencie.
Dodał, że konieczne jest jednak zamanifestowanie swojego sprzeciwu wobec aborcji.
Przedstawiciele Lewicy w Łodzi krytykują stanowisko Episkopatu
Po opublikowaniu stanowiska przez KEP, w sieci wybuchła wielka dyskusja na temat jego zasadności. Głos zabrali także przedstawiciele Lewicy w Łodzi, który skrytykowali Episkopat.
- Zastanawiamy się, jaki jest cel działania Episkopatu. Czy Episkopat chce cały czas wzmacniać wirusa i doprowadzać do tego, by zachorowalność i śmiertelność Polaków była wysoka? - pyta Grzegorz Majewski - Sekretarz Łódzkiej Rady Wojewódzkiej Lewicy.
- Po raz kolejny Episkopat odkrywa Amerykę w konserwach - dodaje Majewski, który wyjaśnia, że także szczepionki powszechnie stosowane m.in. przeciwko wściekliźnie czy różyczce używa się linii komórek ludzkich.
Grzegorz Majewski z Lewicy: „Episkopat chce być świętszy od papieża”
Podczas konferencji prasowej przedstawiciel Lewicy w Łodzi przypomniał, że w grudniu ubiegłego roku Kongregacja Nauki Wiary wydała notę zaakceptowaną przez papieża Franciszka, która w czasie pandemii pozwala na korzystanie ze szczepionek wyprodukowanych przy użyciu linii komórkowych, pozyskanych w wyniku aborcji w latach 60.
- Po raz kolejny Episkopat chce być świętszy od papieża. My patrzymy na to z zażenowaniem - podkreśla Majewski.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.