Ministrowie z kilku krajów UE w Łodzi
– Dziś zaczynamy polską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej w sektorze transportu. W Łodzi odbędzie się najważniejsze wydarzenie związane z nową erą europejskiego transportu TEN-T, czyli transeuropejskiej sieci transportowej
– powiedział Klimczak podczas konferencji prasowej przed inauguracją międzynarodowej konferencji "Nowa era europejskiego transportu – wyzwania polityki TEN-T" w EC1 w Łodzi.
Wydarzenie z udziałem ministrów transportu i infrastruktury z kilku krajów UE, przedstawicieli Komisji Europejskiej i polskich spółek transportowych, samorządowców, ekspertów, przedsiębiorców oraz liderów branży zorganizowano w ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
fot. Ministerstwo Infrastruktury
Szef resortu infrastruktury podkreślił, że Polska podczas swojego przewodnictwa w Radzie UE zamierza nie tylko dynamicznie realizować, ale i kształtować politykę inwestycji w transport i komunikację.
W Łodzi dyskutują o transporcie
Zapowiedział, że tematami rozmów będzie dalszy rozwój europejskiej sieci transportowej oraz finansowanie transportu w kolejnej perspektywie finansowej UE po 2027 r. Zaznaczył, że jeżeli Europa, w tym Polska chce sprawnie zrealizować i wybudować wszelkiego rodzaju szlaki komunikacyjne związane z siecią TEN-T musi mieć zapewnione stabilne finansowanie.
– W tym roku pojawi się pierwszy draft dotyczący nowej perspektywy finansowej UE. Zabiegam o to, aby pojawiły się konkretne zapisy na finansowanie budowy kolei, dróg, transportu morskiego, lotniczego. To wszystkie rodzaje transportu, które należy równoważyć i żadnego z nich nie należy lekceważyć
– dodał Klimczak.
Poinformował, że zrealizowanie w pełni bazowej i rozszerzonej sieci TEN-T to koszt ok. 845 mld euro.
– 10 procent tej sumy będzie potrzebne, żeby zrealizować komponent bazowy i rozszerzony w Polsce, czyli brakuje nam 85 mld euro, abyśmy mogli dokończyć te sieci. To są pieniądze, o które zabiegamy
– przyznał minister infrastruktury.
Transeuropejska sieć transportowa (TEN-T) jest siecią głównych połączeń transportowych w ramach UE, obejmującą szlaki drogowe, kolejowe, lotnicze, morskie oraz rzeczne, a także platformy multimodalne i węzły miejskie. Ma ona sprzyjać sprawnemu transportowi ludzi i towarów, zapewniać dostęp do miejsc pracy i usług, umożliwiać handel i rozwój gospodarczy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.