reklama
reklama

Ponad 100 osób przyszło, żeby pospacerować po Starym Polesiu. Szukali śladów kultury żydowskiej [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Ponad 100 osób przyszło, żeby pospacerować po Starym Polesiu. Szukali śladów kultury żydowskiej [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
12
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości ŁódźPan Jarosław z Łodzi był jednym z uczestników spaceru po Starym Polesiu, który odbył się w niedzielę (23 lutego). Chętnych było tak wielu - pojawiło się około 120 osób - że trzeba ich było podzielić na dwie grupy. Organizatorem wydarzenia było stowarzyszenie "Społecznie Zaangażowani".
reklama

Dziedzictwo kulturowe żydowskiej społeczności Łodzi

Tematem przewodnim niedzielnego spaceru było dziedzictwo kulturowe żydowskiej społeczności Łodzi. Mieszkańcy żydowskiego pochodzenia wybudowali bowiem w tym rejonie Łodzi nie tylko fabryki, ale również tworzyli dorobek literatury, muzyki, sztuki, który stał się częścią historii Łodzi. Odegrali ogromną rolę w rozwoju naszego miasta, zapisując się w życiu społecznym, gospodarczym i kulturalnym.

"Interesuję się historią, więc chciałem tu być"

- Kultura żydowska jest bardzo mocno związana z historią Łodzi. A ponieważ interesuję się historią, to chciałem tu być

- mówi pan Jarek dodając, że często bierze udział w tego typu wydarzeniach i cieszy go, iż są one w Łodzi organizowane.

reklama

Entuzjazm łodzianina podzielał pan Edward, który specjalnie na spacer przyjechał z Pabianic.

- To świetna forma spędzania wolnego czasu i doskonałe połączenie spaceru z edukacją

- zaznaczył.

Spacerowiczów podzielono na dwie grupy

Jedną z grup zwiedzających Stare Polesie prowadziła pani Agnieszka, przewodniczka.

- Przejdziemy się ulicami Próchnika, Gdańską, Więckowskiego i Zachodnią. Pokażę elementy, które wskazują na to, jak bardzo społeczność żydowska żyjąca tu na przełomie XIX i XX wieku wpisała się w to środowisko

- zapowiedziała.

reklama

Żydowskie gimnazjum i znany pałac

Jednym z pierwszych przystanków spacerowiczów była kamienica przy ul. Próchnika 49. W 1919 roku swoją siedzibę miała w niej grupa twórców awangardowej literatury i sztuki żydowskiej Jung Jidysz. Założył ją Mojżesz Broderson. Do grupy należeli m.in. Jankiel Adler, Marek Szwarc i Wincenty Bauer, a związani z nią byli Henryk Barczyński i Władysław Wajntraub.

Z kolei w budynku przy Próchnika 43 (która wtedy nazywała się Zawadzka) działało żydowskie gimnazjum męskie o profilu humanistycznym. Założył je poeta i dramaturg żydowskiego pochodzenia, Icchak Kacenelson.

Metą spaceru był pałac Maurycego Poznańskiego przy ul. Gdańskiej 43, w którym dziś mieści się Muzeum Sztuki.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Najciekawsze wiadomości z Łodzi i aglomeracji łódzkiej w jednym miejscu. Codziennie ciekawe treści specjalnie dla Ciebie! Zobacz co się dzieje Dziś w Łodzi Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama