Dziedzictwo kulturowe żydowskiej społeczności Łodzi
Tematem przewodnim niedzielnego spaceru było dziedzictwo kulturowe żydowskiej społeczności Łodzi. Mieszkańcy żydowskiego pochodzenia wybudowali bowiem w tym rejonie Łodzi nie tylko fabryki, ale również tworzyli dorobek literatury, muzyki, sztuki, który stał się częścią historii Łodzi. Odegrali ogromną rolę w rozwoju naszego miasta, zapisując się w życiu społecznym, gospodarczym i kulturalnym.
"Interesuję się historią, więc chciałem tu być"
- Kultura żydowska jest bardzo mocno związana z historią Łodzi. A ponieważ interesuję się historią, to chciałem tu być
- mówi pan Jarek dodając, że często bierze udział w tego typu wydarzeniach i cieszy go, iż są one w Łodzi organizowane.
Entuzjazm łodzianina podzielał pan Edward, który specjalnie na spacer przyjechał z Pabianic.
- To świetna forma spędzania wolnego czasu i doskonałe połączenie spaceru z edukacją
- zaznaczył.
Spacerowiczów podzielono na dwie grupy
Jedną z grup zwiedzających Stare Polesie prowadziła pani Agnieszka, przewodniczka.
- Przejdziemy się ulicami Próchnika, Gdańską, Więckowskiego i Zachodnią. Pokażę elementy, które wskazują na to, jak bardzo społeczność żydowska żyjąca tu na przełomie XIX i XX wieku wpisała się w to środowisko
- zapowiedziała.
Żydowskie gimnazjum i znany pałac
Jednym z pierwszych przystanków spacerowiczów była kamienica przy ul. Próchnika 49. W 1919 roku swoją siedzibę miała w niej grupa twórców awangardowej literatury i sztuki żydowskiej Jung Jidysz. Założył ją Mojżesz Broderson. Do grupy należeli m.in. Jankiel Adler, Marek Szwarc i Wincenty Bauer, a związani z nią byli Henryk Barczyński i Władysław Wajntraub.Z kolei w budynku przy Próchnika 43 (która wtedy nazywała się Zawadzka) działało żydowskie gimnazjum męskie o profilu humanistycznym. Założył je poeta i dramaturg żydowskiego pochodzenia, Icchak Kacenelson.
Metą spaceru był pałac Maurycego Poznańskiego przy ul. Gdańskiej 43, w którym dziś mieści się Muzeum Sztuki.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.