Reklama

Reklama

Popularne łódzkie kąpielisko i przystań zostaną zmodernizowane. Powstanie też strefa gier [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Nowy przelew na stawach Jana nie tylko zapobiegnie podtopieniom, ale też urozmaici sposób spędzania wolnego czasu najmłodszym grami na świeżym powietrzu.

Reklama

Stawy Jana to dawny park dworski z zachowanym XVIII-wiecznym dworem Benedykta Górskiego. Dzisiaj to jedno z najpopularniejszych miejsc wypoczynku łodzian. To właśnie oni wykorzystując możliwości jakie daje Budżet Obywatelski zdecydowali o budowie nowych alejek, oświetlenia i ławek wokół stawu.

 !reklama!

- Sam zbiornik pełni nie tylko ważną funkcję rekreacyjną, ale także retencyjną redukując natężenie przepływu wody rzeki Olechówki. Mostek, który się tutaj znajduje to w rzeczywistości przelew, budowla służąca do regulowania przepływu wody. Przelew ten właśnie modernizujemy. Wszystko po to, aby ochronić mostek i utrzymać pełną funkcjonalność stawu. Ta inwestycja zapewni bezpieczne jego użytkowanie oraz pozwoli korzystać z plaży z kąpieliskiem oraz z przystani. Dzięki przelewowi dalej będziemy mogli piętrzyć wodę w zbiorniku – mówi Joanna Skrzydlewska, wiceprezydent Miasta Łodzi.

W ramach inwestycji zostanie wykonana m. in. rozbudowa istniejącej budowli piętrząco-upustowej w postaci przelewu powierzchniowego, konstrukcji gabionowych zlokalizowanych po wschodniej części stawu oraz nowych umocnień brzegów wyspy.

- Inwestycja zapobiegnie również przelewaniu się przez mostek spiętrzonej wody przy letnich opadach nawalnych, co zagrażałoby konstrukcji budowli piętrzącej oraz mogłoby doprowadzić do zalania terenów położonych poniżej stawu. Przelew powierzchniowy jest więc zaworem bezpieczeństwa nie tylko dla budowli piętrząco-upustowej ale też dla zabudowań mieszkalnych znajdujących się w okolicach Stawów Jana. Po modernizacji, gdy dojdzie do dużego spiętrzenia wody będzie ona płynęła, jak dotychczas – przez budowlę a część popłynie przelewem – mówi Iwona Safjanowska, z-ca dyrektora MOSiR.

- Inwestycja bez której korzystanie ze stawów nie byłoby możliwe - wiązała się z usunięciem kilkunastu drzew, które z nią kolidowały. MOSiR nie tylko odtworzy nasadzenia, ale wykona ich dwukrotnie więcej, tak aby na każde drzewo, którego nie ma przypadły dwa nowe. Nad stawami Jana pojawią się między innymi nowe lipy i jesiony – dodaje wiceprezydent Skrzydlewska.

W ramach inwestycji wybudowane zostaną także budki lęgowe dla ptaków, a na samym mostku powstanie strefa edukacyjna, która umożliwi organizowanie tu edukacyjnych wycieczek tematycznych.

- Strefa będzie miała formę gier na świeżym powietrzu. Każde dziecko znajdzie tu coś dla siebie. Dorosłym z kolei przypomną się najlepsze gry i zabawy z dzieciństwa. Gry będą wykonane z bezpiecznej i trwałej masy termoplastycznej. Niewątpliwą zaletą proponowanych zabaw, jest możliwość aktywnego, a przy tym interesującego spędzania czasu na powietrzu, co świetnie wpływa na rozwój. Gry pozytywnie wpłyną na koordynację ruchową, a wiele z nich będzie wymagało także kreatywnego lub logicznego myślenia. Są ciekawą alternatywą dla wszelkich urządzeń elektronicznych, takich jak telefony i tablety, które często w zbyt dużym stopniu, pochłaniają nawet czas najmłodszych – dodaje Safjanowska.

Inwestycja zakończy się do 30 listopada. Jeśli pogoda uniemożliwi instalację gier na płycie przelewu, zostaną one wykonane wiosną, przed rozpoczęciem sezonu.

Źródło: UMŁ

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy