Reklama

Reklama

Powrót do szkół 1 września. „Niemal cała Europa podjęła takie same decyzje jak Polska” [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Powrót do szkół 1 września. „Niemal cała Europa podjęła takie same decyzje jak Polska” [WIDEO] - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Przygotowane wytyczne sanitarne dla szkół i placówek oświatowych, poradnik dla dyrektorów szkół, pomoc w zaopatrzeniu w płyny do dezynfekcji, maseczki i termometry bezdotykowe – to tylko niektóre z działań MEN pomocnych w przygotowaniach do rozpoczęcia nowego roku szkolnego.

Reklama

Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski mówił o przyjętych rozwiązaniach prawnych dotyczących organizacji pracy szkoły w czasie epidemii. Przypomnijmy, że podstawowym modelem kształcenia od 1 września br. ma być nauka stacjonarna w szkołach.

 !reklama!

Jeśli pojawi się sytuacja zagrożenia, możliwy będzie również model mieszany. Dyrektor szkoły po uzyskaniu zgody organu prowadzącego i na podstawie pozytywnej opinii sanepidu będzie mógł zdecydować, że część uczniów będzie uczęszczać do szkoły w tradycyjnej formie, a część uczyć się na odległość. Przy większym zagrożeniu epidemiologicznym będzie można zastosować model kształcenia zdalnego.

- Dziś widzimy, że niemal cała Europa podjęła decyzje praktycznie takie same jak Polska, czyli zakładające model stacjonarny jako model typowy dla przytłaczającej większości szkół oraz rozwiązania prawne pozwalające na reagowanie na zwiększone zagrożenie epidemiczne – powiedział szef MEN.

Minister edukacji wyraźnie podkreślił, że zgodnie z przepisami dyrektor szkoły może ograniczyć funkcjonowanie placówki, jeśli otrzyma zgodę organu prowadzącego i powiatowego inspektora sanitarnego.

- Jeżeli okaże się, że w danym powiecie jest bardzo trudna sytuacja epidemiczna i inspektor sanitarny uzna, że tam należałoby później rozpocząć zajęcia, to oczywiście może to zrobić. Podobnie jak potem już w trakcie roku szkolnego – powiedział szef MEN.

Dodatkowe wsparcie dla szkół i placówek oświatowych oraz samorządów

Minister Dariusz Piontkowski poinformował, że funkcjonuje zespół międzyresortowy, który ma koordynować działania dotyczące powrotu do szkół. Obecnie odbywają się także narady kuratorów oświaty z dyrektorami szkół, w których uczestniczy także inspektor sanitarny.

- Podejmujemy działania, które mają wspomóc samorządy, organy prowadzące i dyrektorów szkół w zakupie środków, które ułatwią utrzymanie bezpiecznych warunków pracy od września – zapewnił minister edukacji.

Minister Dariusz Piontkowski poinformował, że rząd wspiera dyrektorów i organy prowadzące w zapewnieniu dodatkowych środków ochrony dla szkół. Do tej pory do szkół i placówek oświatowych trafiło ponad 17 tys. dyspenserów. Blisko 19 tys. szkół złożyło już także zamówienia na płyn do dezynfekcji i maski medyczne. Do 1 września br. do szkół trafi 1 tura przewidzianych dostaw, czyli 20 mln maseczek ochronnych i 5 mln litrów płynu do dezynfekcji. W ramach dodatkowego wsparcia do szkół przekazanych będzie również 20 tys. termometrów bezdotykowych.

Źródło: MEN

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy