Prezydent Hanna Zdanowska przekonuje, że chciałaby zebrać wszystkich urzędników w jednym miejscu. Obecnie pracownicy urzędu są rozproszeni w kilkudziesięciu lokalizacjach.
!reklama!
Mam już dosyć spotykania urzędników, którzy w trakcie pracy siedzą gdzieś na kawie. Przy ok. 30 lokalizacjach nie wiem, gdzie oni tak naprawdę są - przekonuje Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.
– Mieszczą się one w budynkach, które w większości nie są przystosowane do pełnienia funkcji biurowych. Często są to również budynki zabytkowe. Koszty funkcjonowania urzędu w tych lokalizacjach są ogromne, a jednocześnie warunki pracy i obsługi mieszkańców pozostawiają wiele do życzenia. Postanowiliśmy to zmienić. Według naszych wyliczeń, przenosząc urząd do jednej lokalizacji, miasto uzyska ogromne oszczędności. Na przestrzeni 15 lat mogą one wynieść nawet 20 mln zł – tłumaczy prezydent.
Nowoczesny budynek ma stanąć w Nowym Centrum Łodzi. Władze chcą przekonać, że decyzja o budowie nowego urzędu może stać się również bodźcem dla innych inwestycji. Wiceprezydent Wojciech Rościcki tłumaczy ten mechanizm.
- Plany stworzenia jednego urzędu związane są z Nowym Centrum Łodzi. Koronawirus spowodował, że w najbliższej przyszłości może zmniejszyć się zapotrzebowanie na nowe biura. Szczególnie jest to widoczne w branży BPO (obsługi księgowo-finansowej), która zaczęła lokować swoje biura w Nowym Centrum Łodzi. Zakładamy więc, że w najbliższej przyszłości potrzeba budowania nowych biurowców w tej części Łodzi może być zdecydowanie mniejsza. Dlatego UMŁ może stać się impulsem do dalszego rozwoju tej części miasta - twierdzi Rościcki.
Okolica urzędu będzie cieszyć oko urzędników i mieszkańców. O otoczeniu mówi dalej Rościcki.
- Jeśli radni miejscy wyrażą na to zgodę, zmienimy plany w Nowym Centrum Łodzi. Chcemy je zmienić w dwóch obszarach. Jeden dotyczy rynku Kobro i miejsca, w którym mógłby stanąć urząd. Z drugiej strony chcielibyśmy podjąć rozmowy z inwestorami, którzy mają działki w Nowym Centrum Łodzi na temat tego, czy ich plany, które powstały przed pandemią, są możliwe do realizacji, czy nie powinniśmy dokonać zmian, które ułatwią zagospodarowanie tej przestrzeni, tak by ta część Łodzi tętniła życiem.
Klamka zapadła – nowy urząd powstanie. Mieszkańcy mogą mieć jedynie nadzieje, że roboty drogowe przy Sienkiewicza skończą się, nim urzędnicy oficjalnie przeniosą się do nowoczesnej siedziby.
źródło: UML, Gazeta Wyborcza
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.