reklama
reklama

Poznaj historię. 200 lat temu narodziła się przemysłowa Łódź. Uhonorowano twórców „ziemi obiecanej”

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Przypadające w tym roku 200-lecie Łodzi przemysłowej stanowi znakomitą okazję, by uhonorować dawnych właścicieli pałacu przy Piotrkowskiej 104 i 106. W obecnej siedzibie magistratu odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą Juliuszowi Heinzlowi i Kazimierzowi Monitzowi. Portrety przedwojennych przemysłowców zawisły przed Dużą Salą Obrad, a w uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz miasta oraz potomkowie rodziny Heinzlów.
reklama

W 200-lecie Łodzi przemysłowej przywołane jest dziedzictwo kulturowe i spuścizna fabrykanckiej Łodzi oraz przypominani są twórcy jej potęgi, rodziny Heinzlów i Monitzów.

 !reklama!

Jak podkreśla przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Gołaszewski przybliżenie sylwetek łódzkich fabrykantów i ich wkładu w rozwój miasta stanowi trwały element tożsamości Łodzi:

„Oddajemy dzisiaj hołd rodzinom Heinzlów i Monitzów, twórcom „ziemi obiecanej”. Uwieczniamy ludzi, którzy zasługują na naszą pamięć. To ważny gest również dla przyszłych pokoleń i żywa lekcja historii. Bardzo się cieszę, że są z nami potomkowie rodziny Heinzlów. Jeszcze dobitniej pokazuje to, jak ważne dla naszej tożsamości jest kontakt z bezpośrednimi potomkami ludzi, którzy kształtowali wizerunek naszego miasta i stworzyli Łódź, którą obserwujemy również dzisiaj” – powiedział przewodniczący Marcin Gołaszewski.

Historię rodziny Heinzlów przypomniała praprawnuczka łódzkiego króla wełny Hanna Kochanowska-Salata:

„Jak wiemy Łódź swoją potęgę i sławę zawdzięcza fabrykantom, którzy przybyli tutaj z różnych stron świata i wykorzystując położenie miasta znaleźli tu swoją „ziemię obiecaną”. Jest mi bardzo miło, że mogę uczestniczyć w dzisiejszej uroczystości i chcę podziękować władzom Łodzi za uhonorowanie pamięci moich przodków.

Rodzina Heinzlów pod wieloma względami należała do ścisłej elity łódzkich fabrykantów. Wielki majątek był wynikiem ciężkiej pracy, ale zaangażowanie Heinzlów w życie przemysłowej Łodzi nie ograniczało się tylko do gromadzenia kapitału. Rodzina odegrała znaczącą rolę na polu działań społecznych i filantropijnych. Juliusz Józef i Juliusz Teodor byli inicjatorami wielu inwestycji i innowacji technicznych. Chwalmy się naszą historią i wykorzystujmy ją do promowania Łodzi” – powiedziała Hanna Kochanowska-Salata, wnuczka Romana Cezarego Heinzla, prawnuczka Juliusza Teodora Heinzla i praprawnuczka Juliusza Józefa Heinzla, jednego z twórców potęgi przemysłowej Łodzi oraz wielkiego łódzkiego filantropa.

Tablica przedstawiająca sylwetki Juliusza Heinzla oraz Kazimierza Monitza zawisła w Sali Kolumnowej UMŁ. W jej głównej części znajduje się akwarela ze zbiorów Centralnego Muzeum Włókiennictwa przedstawiająca fabrykę i pałac Juliusza Heinzla, wzbogacona o dwie fotografie z zasobów Muzeum Tradycji Niepodległościowych.

To nie pierwsza pamiątka po twórcach przemysłowej Łodzi. W ubiegłym roku do magistratu trafił oryginalny portret Juliusza Heinzla, podarowany przez praprawnuka sławnego łódzkiego przedsiębiorcy.

Pałac przy ul. Piotrkowskiej 104 to jedna z trzech rezydencji Juliusza Heinzla, łódzkiego potentata branży wełnianej. Obiekt został wzniesiony w 1882 r. wg projektu Hilarego Majewskiego, a jego budowniczym był przyszły zięć właściciela – Otto Gehlig.

Nieruchomość przy Piotrkowskiej od 1890 r. należała do Akcyjnego Towarzystwa Przemysłowego Juliusza Heinzla, ale w 1932 i 1933 roku część budynków - przy ul. Piotrkowskiej 104a i 106 - nabyło małżeństwo Kazimierza i Stanisławy Monitzów. W okresie powojennym kamienica została przejęta przez Skarb Państwa i od kilkudziesięciu lat urzędują w nim władze Łodzi.

Źródło: UMŁ

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama