Reklama

Reklama

Pozostałości po spalonym kościele w Mileszkach znikną do końca roku. Kiedy rozpocznie się odbudowa świątyni?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Pozostałości po spalonym kościele w Mileszkach znikną do końca roku. Kiedy rozpocznie się odbudowa świątyni? - Zdjęcie główne

Pozostałości po spalonym kościele w Mileszkach znikną do końca roku. Kiedy rozpocznie się odbudowa świątyni? TuŁódź Łódź Wiadomości łódzkie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Koszt rekonstrukcji kościoła szacowany jest na około 5 mln zł. 

Reklama

Wszystkie belki i płytki podłogowe, które ocalały z pożogi i mają status zabytkowych, zostaną po wyczyszczeniu wykorzystane do odbudowy kościoła. Rozbiórka jest przeprowadzana pod ścisłym nadzorem. Każdy element jest numerowany i składowany na terenie parafii. Potem wszystkie zostaną oczyszczone i zaimpregnowane. Odbudowa ma się rozpocząć wiosną przyszłego roku.

!reklama!

Pożar wyrządził ogromne szkody, co widać zwłaszcza przy otworach okiennych i przy narożnikach kościoła. Z pożogi ocalały jedynie świeczniki, krzyż procesyjny i ambonka. Kościół zostanie odbudowany i to w takiej samej formie jak przed laty. Pomoże w tym doskonale zachowana dokumentacja, dzięki której powstał projekt.

Nowy kościół ma być wierną kopią starego. Drewno będzie sztucznie postarzone, żeby zachować wygląd sprzed pożaru. Sam koszt odbudowy to 5 milionów złotych, drugie tyle pochłonie wyposażenie świątyni. Parafia wciąż zbiera datki na tę inwestycję. 

Kościół w Mileszkach w formie, która przetrwała do 2015 roku powstał w 1775 r.. Zbudowany był z bali modrzewiowych kryty gontem.  Tragiczny pożar wybuchł 31 sierpnia 2015 r. nad ranem. Prawdopodobnie nastąpiło zwarcie instalacji elektrycznej. W kościele spłonął dach i większa część ścian. 

Źródło: TVP Łódź, Dziennik Łódzki

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy