reklama
reklama

Praca na wakacje dla studenta: jaka forma zatrudnienia?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Praca na wakacje dla studenta: jaka forma zatrudnienia? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Większość studentów ma już za sobą sesję egzaminacyjną, niektórzy przygotowują się na wakacyjne wyjazdy, inni planują rozważają pracy sezonowej. Jak wiadomo, zatrudnienie może być oparte o różne formy umów. Dobrze wiedzieć, jaka formuła związania z pracodawcą będzie w danej sytuacji najkorzystniejsza, na jakich zasadach odprowadza się składki na ubezpieczenia społeczne i z jakich świadczeń można skorzystać.
reklama

Umowa o pracę
Niezależnie od wieku studenta, od umowy o pracę zawsze istnieje obowiązek odprowadzania przez pracodawcę składek na ubezpieczenia społeczne. Wówczas osoba zatrudniona podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu, wypadkowemu, emerytalnemu i rentowemu. Obowiązkowo odprowadza się również składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Na pracodawcy spoczywa obowiązek zgłoszenia nowozatrudnionego pracownika do ZUS, co powinien uczynić w ciągu 7 dni od rozpoczęcia zatrudnienia. Fakt zgłoszenia naszego zatrudnienia przez pracodawcę do ZUS możemy zweryfikować na osobistym koncie PUE ZUS. Szczegóły na stronie www.zus.pl

 - Student zatrudniony na umowę o pracę ma już odprowadzane składki na swoje indywidualne konto w ZUS. Dzięki temu zasoby na jego przyszłą emeryturę są już odkładane. Do tego po spełnieniu przesłanek wskazanych w ustawie, student będzie miał możliwość skorzystania ze świadczeń z ubezpieczeń społecznych, takich jak np. zasiłek chorobowy, opiekuńczy i innych – tłumaczy Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego.

Umowa zlecenie - bez składek
W większości przypadków praca podejmowana przez osoby studiujące w trybie dziennym ma charakter sezonowy. Wówczas najczęstszą formę zatrudnienia stanowi umowa zlecenie. Jeśli pracownik nie ukończył 26 roku życia, wówczas w ramach takiej umowy w ogóle nie podlega zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych, jak i do ubezpieczenia zdrowotnego. Co ważne, gdy nie są odprowadzane składki tytułem ubezpieczeń społecznych, wówczas np. w sytuacji gdy nastąpiłby wypadek w miejscu pracy, osobie zatrudnionej na umowę zlecenie nie przysługuje możliwość skorzystania ze świadczeń w ramach ubezpieczenia wypadkowego.

Zatrudnienie za granicą
Podejmujący pracę zarobkową w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej co do zasady podlegają ubezpieczeniu w kraju, w którym tę pracę wykonują. Pozostanie w polskim systemie ubezpieczeń, gdy pracujemy za granicą jest możliwe, przy spełnieniu określonych warunków. Na wniosek pracownika, pracodawcy albo osoby prowadzącej działalność gospodarczą, ZUS wydaje tzw. dokument A1. Jest to zaświadczenie wydawane na podstawie regulacji Unii Europejskiej, dla pracowników poruszających się w ramach państw członkowskich.

Przykładowo, dzięki zaświadczeniu A1 wydanemu przez ZUS, polski pracodawca może delegować pracowników za granicę, a składki odprowadzać do polskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dokument A1 wydaje się również dla obcokrajowców, których polskie firmy wysyłają do pracy w innych krajach Wspólnoty. Po szczegóły odsyłamy do specjalnego poradnika, przygotowanego przez ZUS: „Jak otrzymać zaświadczenie A1”.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama