Reklama

Reklama

Prawie 300 mln zł dla województwa, 0 zł dla Łodzi? Wojewoda łódzki: „Wnioski Łodzi okazały się nieskuteczne”

Opublikowano: ndz, 13 gru 2020 14:20
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Polski rząd podzielił środki w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych. Województwo łódzkie dostanie 293 mln, za które zrealizuje 130 projektów. Sama Łódź nie dostała jednak ani złotówki. - Żądamy wyjaśnień! - mówią radni Koalicji Obywatelskiej. Głos zabrał więc wojewoda łódzki.

Władze Łodzi złożyły wnioski na ponad 400 mln zł. Jasne było, że całości tej kwoty nie uda się otrzymać, ale w UMŁ liczono na to, że rząd przeznaczy dla Łodzi chociaż część tej kwoty. Tymczasem Łódź w ramach drugiej transzy środków z Funduszu Inwestycji Lokalnych nie dostała żadnego wsparcia.

!reklama!

- Złożyliśmy wiele projektów, na przykład przebudowa ulic: Telefonicznej, Kniaziewicza, Traktorowej. Z jakiego powodu te inwestycje są gorsze od tych w województwie? Z drugiej transzy pomocy dla samorządów obrabowano ze wsparcia miliony mieszkańców. Podobnie jest we wszystkich miastach, które nie są rządzone przez funkcjonariuszy PiS-u. Warszawa, Lublin, Gdańsk, Rzeszów także nie otrzymali wsparcia finansowego. Na czy polega uznaniowość w rozdzielaniu pieniędzy? Jest ona bardzo wyraźna – podkreślił wiceprzewodniczący RM w Łodzi Bartosz Domaszewicz. 

Na zarzuty miejskich radnych odpowiada wojewoda Tobiasz Bocheński. 

-Te wszystkie wnioski zostały merytorycznie ocenione. Komisja, analizując wnioski, uznała, że żaden z wniosków Miasta Łódź nie spełnia kryteriów tego rządowego programu. 

- Zupełnie nie można merytorycznie wytłumaczyć decyzji, zgodnie z którą na tej samej linii kolejowej wiadukt w Bedoniu uzyskuje finansowanie, a wiadukt w ciągu ulicy Malowniczej tego finansowania nie uzyskuje - odpowiada Mateusz Walasek, przewodniczący klubu radnych KO w Łodzi.

Zdaniem wojewody łódzkiego, pieniądze trafiły na inwestycje, z którymi samorządy nie mogły sobie poradzić samodzielnie i które bez wsparcia nigdy nie doczekałyby się realizacji.

- Nie było żadnego projektu, który by w jakiś sposób wykraczał poza to, co powinno normalnie się w mieście Łodzi odbywać, a się nie odbywa. Wnioski Łodzi okazały się nieskuteczne, co dowodzi słabego menadżerskiego podejścia władz miasta. Nie potrafią sięgnąć po pieniądze, które rząd przeznacza w skali kraju - mówi dla TVP3 Łódź Tobiasz Bocheński, wojewoda łódzki.

W ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych do rozdysponowania został jeszcze ponad 1 mld zł. Wkrótce rozpocznie się kolejny nabór wniosków. Łódź również ma wziąć w nim udział.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy