Reklama

Reklama

Prawie 500 nauczycieli będzie bez pracy. W jaki sposób pomoże im samorząd?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Zwolnienia nauczycieli są nieuniknione. W zneutralizowaniu niepożądanych skutków takich zwolnień i w odnalezieniu się w nowej sytuacji mają nauczycielom pomóc samorządy.

Reklama

W łodzi wypowiedzenia dostało już 348 nauczycieli, kolejnych 104 czeka na wygaśnięcie umowy.

Wspólnie z Urzędem Pracy przygotowaliśmy program pomocy dla zwalnianych nauczycieli, to konkretne wsparcie finansowe w postaci jednorazowej dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz na szkolenia pozwalające zdobyć nowe kwalifikacje. Zwolniony nauczyciel może otrzymać łącznie 40 tysięcy, dodam, że jest to pomoc bezzwrotna, o ile oczywiście będą spełnione określone warunki. Zapraszam zwalnianych do urzędu pracy, tam każdy będzie traktowany indywidualnie - powiedział Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi.

Wsparcie jednorazowe to kwota 29 tysięcy złotych, przyznawane będzie jako dotacja bezwrotna. Ma to zapewnić utrzymanie się na rynku przez 12 miesięcy. Podobne wsparcie nauczyciele mogą otrzymać w ramach unijnego programu. Ten jednak kierowany jest do osób młodych, którzy nie skończyli 30 roku życia.
Oprócz dotacji przewidziane są szkolenia podnoszące kwalifikacje. Taka pomoc może wynieść nawet 14 tysięcy złotych.

- Zapraszam do urzędu, po zarejestrowaniu się i uzyskaniu statusu osoby bezrobotnej każdy nauczyciel będzie kierowany do doradcy zawodowego, który pomoże opracować indywidualną ścieżkę dalszej kariery zawodowej - tłumaczy Krzysztof Barański, dyrektor PUP, dodając: - Uwzględniając trendy na rynku pracy, perspektywy oraz aktualną sytuację osoby, która pomocy oczekuje. Zachęcam także do śledzenia ofert pracy, obecnie mamy ich ponad 2 tysiące, z wielu branż. Pojawiają się także oferty dla nauczycieli, ale sporo jest wolnych stanowisk w administracji, szeroko rozumianej pracy w biurze na przykład w roli opiekunów czy doradców klienta.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy