reklama
reklama

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich 2020 r.

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich 2020 r. - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Ustawa wprowadza tryb korespondencyjny jako jedyną formę udziału w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 roku. Jak czytamy w komunikacie Kancelaria Prezydenta modyfikacja systemu wyborczego spowodowana jest ogłoszonym w Polsce stanem epidemii wirusa SARS CoV-2 oraz koniecznością zapewnienie wyborcom bezpieczeństwa w warunkach zagrożenia epidemicznego.
reklama

!reklama!

W powszechnych wyborach korespondencyjnych Prezydenta Rzeczypospolitej będzie mógł wziąć udział każdy obywatel, który w dniu wyborów ukończy 18 lat, oraz jest zameldowany na pobyt stały lub został wpisany na swój wniosek do rejestru wyborców w miejscu zamieszkania (miejsce zamieszkania jest inne od miejsca zameldowania). Wyborca zostanie wpisany do spisu wyborców, jeżeli przebywa w zakładzie leczniczym, domu pomocy społecznej, zakładzie karnym i areszcie śledczym.

Ustawa z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 – w art. 102 wyłączyła stosowanie art. 53a Kodeksu wyborczego, który nie zezwalał na stosowanie głosowania korespondencyjnego w tzw. odrębnych obwodach głosowania (zakłady lecznicze, zakłady karne, domy pomocy społecznej, domy studenckie).

Wyborca przebywający za granicą zamiar głosowania korespondencyjnego powinien zgłosić właściwemu konsulowi do 14 dnia przed dniem wyborów. Zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej.

Jednocześnie 7 maja br. komunikat wystosowała Państwowa Komisja Wyborcza, w którym czytamy, że PKW podjęła wszystkie czynności związane z przeprowadzeniem wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonych przez Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej na dzień 10 maja 2020 r., do których była zobowiązana przepisami prawa.

W dniu 16 kwietnia 2020 r. została jednak uchwalona ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz. U poz. 695). Na mocy art. 102 tej ustawy zawieszone zostały obowiązki informacyjne wynikające z przepisów Kodeksu wyborczego, nałożone na wójtów i komisarzy wyborczych, ponadto przepisy dotyczące wydawania zaświadczeń o prawie do głosowania, głosowania korespondencyjnego oraz głosowania przez pełnomocnika.

Zawieszone zostały przede wszystkim kompetencje Państwowej Komisji Wyborczej w zakresie ustalenia wzoru karty do głosowania i zarządzenia druku kart. Pozbawienie Państwowej Komisji Wyborczej prawnych możliwości drukowania kart do głosowania sprawiło, że głosowanie w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 10 maja 2020 r. jest niemożliwe. Karty wyborcze są bowiem warunkiem koniecznym do przeprowadzenia głosowania – dalej czytamy w komunikacie.

Obowiązująca regulacja prawna pozbawiła Państwową Komisję Wyborczą instrumentów koniecznych do wykonywania jej obowiązków. W związku z powyższym Państwowa Komisja Wyborcza, informuje, że głosowanie w dniu 10 maja 2020 r. nie może się odbyć.

PKW informuje, że w konsekwencji powyższych zapisów nie mogą mieć zastosowania także inne przepisy Kodeksu wyborczego związane z głosowaniem, w tym:

  • wójtowie oraz konsulowie nie przygotowują spisów wyborców;
  • nie będzie obowiązywać tzw. cisza wyborcza, tj. zakaz prowadzenia agitacji wyborczej i podawania do wiadomości publicznej wyników sondaży dotyczących  przewidywanych zachowań wyborczych;
  • lokale wyborcze pozostaną zamknięte.
Źródło: Kancelaria Prezydenta RP, PKW

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama