Reklama

Reklama

Prezydent Duda podpisał ustawę, na którą czekali wszyscy. Koniec z marnotrawstwem jedzenia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Prezydent Duda podpisał ustawę, na którą czekali wszyscy. Koniec z marnotrawstwem jedzenia - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę nakazującą sklepom nieodpłatne przekazywanie niesprzedanej i nadającej się do spożycia żywności. Odbiorcami produktów będą organizacje pozarządowe zajmujące się pomocą społeczną. 

Reklama

Ustawa wprowadza nakaz przekazywania organizacjom pozarządowym niesprzedanej żywności. Obowiązkiem będą docelowo objęte wszystkie sklepy, w których sprzedaż żywności generuje co najmniej 50 proc. przychodów oraz o powierzchni, co najmniej 250 metrów kwadratowych.

Aby zmiany nie uderzyły zbyt szybko w najmniejsze sklepy, przez pierwsze dwa lata obowiązywania nowego praca obowiązek przekazywania żywności będą miały tylko większe sklepy – takie, których powierzchnia wynosi co najmniej 400 metrów kwadratowych.

Jakie jedzenie będzie podlegało zakazowi marnowania? Przede wszystkim będą to produkty o zbliżającej się dacie przydatności do spożycia oraz nieprzeznaczone do sprzedaży ze względu na wady wyglądu lub opakowania. Co ważne, sklepy nie będą mogły pozbywać się napojów alkoholowych powyżej 1,2 proc. oraz napojów będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, o zawartości alkoholu powyżej 0,5 proc.

Kto będzie mógł otrzymać żywność?

Tylko organizacje zajmujące się pomocą społeczną będą mogły być odbiorcami żywności ze sklepów. W szczególności dotyczy to NGO-sów zajmujących się pomocą rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej. Także organizacje wspierające osoby potrzebujące oraz rodziny zastępcze będą mogły skorzystać z prawa do otrzymania produktów spożywczych. Również jadłodajnie dla bezdomnych znajdują się na liście organizacji objętych nowymi przepisami.

Każdy sklep, który nadal będzie wyrzucał jedzenie do śmietnika będzie podlegał karze. Za każdy wyrzucony kilogram jedzenia będzie naliczana opłata w wysokości 10 groszy.

Dodatkowo każdy sklep będzie zobligowany do przeprowadzenia kampanii edukacyjno-informacyjnych o odpowiedzialnym gospodarowaniu żywnością i przeciwdziałaniu marnowania jedzenia.

Źródło: Money.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy