Nowy szef dyplomacji zastąpił na tym stanowisku Jacka Czaputowicza.
!reklama!
„Jeżeli chodzi o sprawy międzynarodowe, to także są wielkie zadania do zrealizowania i realizuje się je bardzo trudno obecnie, bo nie ma właściwie poważnych międzynarodowych spotkań, zgromadzeń, ale pracujemy wirtualnie, natomiast politykę prowadzić trzeba i mam głęboką wiarę w to, że wrócimy o normalnego jej prowadzenia” – powiedział podczas uroczystości Prezydent Andrzej Duda.
„Proszę o dobrą współpracę obydwu panów ministrów. Zarówno jeżeli chodzi o ochronę zdrowia, jak i o sprawy zagraniczne, widzimy, że to są dzisiaj te główne tematy, o których mówią media. Z jednej strony problem walki z koronawirusem, z drugiej strony to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, chociażby na Białorusi, a także i w innych miejscach na świecie powoduje, że to nie są dla polityki zagranicznej łatwe czasy” – powiedział prezydent.
„Chciałbym podziękować odchodzącym ministrom, panu profesorowi Szumowskiemu, panu profesorowi Czaputowiczowi oraz dwóm ministrom, którzy obejmą od strony formalnej swoje resorty za podjęcie się tej niezwykle trudnej i ważnej roli ministra” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Minister Spraw Zagranicznych prof. dr hab. Zbigniew Rau
Polski prawnik, wykładowca akademicki, profesor nauk prawnych, senator VI kadencji, wojewoda łódzkim w latach 2015-2019, poseł na Sejm IX kadencji.
W 1977 ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Stopień doktora nauk prawnych uzyskał w 1982 roku. W 1996 habilitował się, a tytuł profesora otrzymał w 2005 roku. Jest kierownikiem Katedry Doktryn Polityczno-Prawnych oraz Centrum Myśli Polityczno-Prawnej im. Alexisa de Tocqueville'a Uniwersytetu Łódzkiego.
Był wieloletnim wykładowcą i stypendystą uczelni niemieckich, holenderskich, brytyjskich, amerykańskich i australijskich, m.in.: Universität Trier, Universität Gießen, International Law School, University of Limburg (Maastricht), Trinity College, Cambridge University (Cambridge), Department of Government, University of Texas at Austin, Social Philosophy and Policy Center, Bowling Green State University (Bowling Green), Hoover Institution, Stanford University (Stanford), Murphy Institute of Political Economy, Tulane University (New Orleans), Research School of Social Sciences, Australian National University (Canberra).
W 1980 wstąpił do NSZZ „Solidarność”, gdzie pełnił funkcję eksperta ds. weryfikacji wyborów Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” Ziemi Łódzkiej.
W latach 2005-2007 jako senator był członkiem Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Od listopada 2019 do sierpnia 2020 jako poseł pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych, przewodniczącego polskiej delegacji w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy oraz przewodniczącego Polsko-Brytyjskiej Grupy Parlamentarnej.
Źródło: KPRM, KPRP
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.