Nie tylko łódzcy uczniowie chcą uczyć się języka polskiego z Profesor Dżoaną. Innowacyjne lekcje znajdują coraz szersze grono odbiorców
!reklama!Internetowe zajęcia Profesor Dżoany cieszą się dużą popularnością zarówno wśród maturzystów, jak i uczniów liceów i techników w każdym wieku. Stosowane przez panią Joannę Antoniów-Banach niecodzienne modyfikacje metod dydaktycznych, jak choćby przebrania czy rekwizyty, towarzyszą jej lekcjom od lat. W dobie pandemii, za sprawą Internetu, zyskały rozgłos i powiększyły grono swoich odbiorców.
- Właściwie ta alternatywna nauka czy innowacja pedagogiczna jest ze mną od zawsze. Można powiedzieć, że to pandemia wygenerowała inne narzędzia i możliwości dla ich zaistnienia. Elementy teatru wykorzystywałam zawsze, by wzbogacić lekcje i zainteresować uczniów. Czasem jeden rekwizyt np. cylinder prowokował do dyskusji i do otwarcia się na temat. Musimy pamiętać, że uczniowie zdają maturę ustną, a nie wszyscy potrafią się wypowiedzieć, więc musimy tego nauczyć. Często wiąże się to z przełamywaniem własnych lęków. – mówi Pani Joanna.
Nauczycielka języka polskiego podkreśla, że stosowane przez nią metody są przedłużeniem zainteresowań teatralnych.
- Zawsze prowadziłam społecznie teatry uczniowskie. Gromadziłam scenografię i kostiumy, które przygotowywałam sama i dostosowywałam do danej sztuki czy uczniów, których niekiedy trzeba było w tych działaniach wesprzeć na różne sposoby. Moje zdalne lekcje z wykorzystaniem elementów teatru przeprowadzałam korzystając z tego, czym dysponuję w domu. Kiedy wybuchła pandemia i zajęcia przyniosły się do Internetu, okazało się, że moje metody przynoszą dobre efekty – że uczniowie się angażują i aktywizują. – tłumaczy Pani Joanna. – Teraz już moich uczniów nie dziwią te wszystkie innowacje, są do nich przyzwyczajeni.
Praktyki Profesor Dżoany aktywizują nie tylko uczniów, ale też nauczycieli
Niejednokrotnie lekcje Pani Joanny wykraczają poza podstawę programową. Ich autorka zaznacza, że dzięki temu pozwalają otworzyć się na kulturę w ogóle – nie tylko uczniom liceów czy techników.- Wiem, że moje zajęcia oglądają studenci, a nawet niekiedy całe rodziny – młodsze rodzeństwo również. W publicznych komentarzach zbieram pochwały, co na pewno jest miłe, ponieważ ten wkład pracy zostaje zauważony. – przyznaje Pani Joanna.
Zbudowani sukcesem i zainteresowaniem jakie wzbudzają lekcje Pani Joanny, również inni nauczyciele postanowili wdrożyć urozmaicenia do swoich wykładów i zajęć.
- Podchodzę do tego bardzo pozytywnie i właściwie do tej pory nie spotkałam się z żadnymi negatywnymi komentarzami na temat mojej działalności. Nikt nie sugerował mi, że cierpi na tym autorytet nauczyciela. Wydaje mi się, że moi koledzy mają świadomość tego, że właśnie w ten sposób można go zbudować. Widać , że u mnie w szkole nauczyciele też już trochę weszli w ten świat. Na różnych grupkach w mediach społecznościowych zauważam, że też mam naśladowców. I to jest bardzo budujące. – podkreśla Pani Joanna.
Filmów i wykładów Profesor Dżoany można szukać pod adresem: TUTAJ.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.