reklama
reklama

Program na grudzień 2019 w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Program na grudzień 2019 w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźAtrakcyjny program na grudzień w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych.
reklama

AOIA NA GRUDZIEŃ 2019

Totalnie szczęśliwi / spektakl Fundacji Kamila Maćkowiaka
Data: 1 grudnia / niedziela
Godzina: 19:15

Opis: Ona - aktorka pracująca w seks telefonie, on - inteligentny i błyskotliwy pisarz, któremu niczego nie udało się wydać i do tego wciąż jest na utrzymaniu rodziców. Kiedy on przychodzi pożyczyć prezerwatywy, zaczyna się historia pełna zwrotów akcji, zabawnych dialogów i seks-telefonów w tle. Zakończy się happy endem na miarę XXI wieku... Historia bardzo realistyczna, pokazująca trudności w budowaniu prawdziwych relacji w dzisiejszych czasach, intymności i jak wielką rolę przed odrzuceniem odgrywa strach.
Występują: Ewa Audykowska-Wiśniewska, Kamil Maćkowiak Reżyseria:  Jacek Filipiak

reklama

Pchła szachrajka / spektakl familijny / Teatrzyk jak się patrzy
Data: 4 grudnia / środa
Godzina: 9:00, 11:00

Opis: "Pchła Szachrajka" Teatrzyku jak się patrzy, to inscenizacja dobrze znanego utworu Jana Brzechwy w adaptacji i interpretacji aktorów łódzkich teatrów: Magdaleny Dratkiewicz, Agnieszki Smolak Stańczyk i Wojciecha Poradowskiego. Komediowe przedstawienie z klasycznymi strofami jest świetną pozycją teatralną dla widza w każdym wieku. Wartka akcja, pomysłowe rozwiązania sceniczne, energetyczna gra aktorska i bliski kontakt z widzem są gwarancją wspaniałej zabawy z główną bohaterką – psotną i wyjątkowo kreatywną Pchełką.
Występują: Magdalena Dratkiewicz, Agnieszka Smolak Stańczyk, Wojciech Paradowski

AKCJA - CHOINKA / spektakl / warsztaty
Data: 4 grudnia / środa
Godzina: 17:00
Bilety: darmowe, zapisy na stronie www.aoia.pl lub w sekretariacie AOIA
Opis: AKCJA - CHOINKA jest mikołajkową imprezą familijną, organizowaną z myślą o dzieciach i młodzieży mieszkających w sąsiedztwie Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych. W programie wydarzenia znajdą się warsztaty teatralne (na które obowiązują zapisy), warsztaty z samodzielnego tworzenia ozdób choinkowych oraz pokaz spektaklu dla dzieci „Dom Duszy”. Choinki ozdobione w czasie warsztatów trafią na podwórka kamienic przy ulicach: Gdańskiej, Legionów, Zachodniej czy Próchnika. Udział w wydarzeniu oraz choinki są darmowe.
„Dom duszy” to historia małej rybki głębinowej, która próbuje wydostać się ku słońcu, ku jasności z mroków i ciemności dna oceanicznego. W podróży wgłąb samej siebie, towarzyszy jej pytanie o istotę duszy, jak o nią dbać, by nie stracić z oczu tego, co najważniejsze? Na drodze spotyka inne stworzenia, które prowadzą ją do celu krok po kroku. Przedstawienie poprzez piękną i prostą metaforę stawia dzieci przed filozoficznym pytaniem, na które nawet dorosłym nie łatwo jest odpowiedzieć: czym jest dusza?
Koncepcja i realizacja: Ewa Łukasiewicz, Iwona Dróżdż
Scenografia: Justyna Rochala
Projekt plakatu: Patrycja Terciak
Wsparcie graficzne: Martyna Kowalczyk

reklama

Baba Chanel / spektakl w ramach projektu „Seniorzy w akcji”
Data: 5 grudnia / czwartek
Godzina: 19:15

Opis: Seniorzy i młodzi – co o sobie wiedzą, co myślą o osobach w innym wieku, jakie są ich wzajemne przekonania o sobie, i na ile są one prawdziwe? Punkt wyjścia to dramat rosyjskiego pisarza Nikolaja Kolady „Baba Chanel” - historia starszych kobiet śpiewających w chórze, które nagle stają przed decyzją o odsunięciu ich na dalszy plan, gdyż nadchodzi symboliczne nowe, „młode”. W realizacji przedstawienia udział bierze międzypokoleniowa grupa aktywnych seniorek, młodzieży, studentów i osób dorosłych. Spotkanie jest szansą wymiany doświadczeń pomiędzy starszymi i młodszymi, oswojenia swoich lęków związanych z przemijaniem i dorastaniem.
Projekt dofinansowano ze środków programu „Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskie Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.
Reżyseria i adaptacja tekstu: Karolina Lutczyn Friedek
Obsada: Alicja Kaźmierska, Ela Makowska, Małgorzata Wichlińska, Ela Krolikowska, Ania Biela, Jola Dratwicka, Hala Kwaśna, Krysia Szpikowska, Klaudia Stawicka, Weronika Bednarek, Justyna Rogowska, Michał Maj Wieczorek, Paweł Karasiński, Kuba Kochman

reklama

Cudowna terapia / spektakl Fundacji Kamila Maćkowiaka
Data: 6 grudnia / piątek
Godzina: 19:15

Opis: Joanna i Wiktor są w małżeństwie od kilkunastu lat, mają dzieci, prowadzą ustabilizowane i dość monotonne życie. Są typowymi przedstawicielami klasy średniej. Kiedyś byli bardzo zakochani w sobie, dziś, zbliżając się do czterdziestki, są emocjonalnie wypaleni, sfrustrowani; zgrany zespół tworzą już tylko podczas kłótni. Zgodni są tylko w jednym – winę za rozpad związku ponosi współmałżonek. Na zakręcie życiowym trafiają na terapię. Cudowną terapię. Błyskotliwa przewrotność sztuki, w myśl zasady „lekarzu, lecz się sam” pokazuje, że życie osobiste terapeuty jest równie splątane jak życie jego pacjentów. Spektakl w mistrzowski i atrakcyjny sposób, często komediowy, dotyka tych wszystkich problemów, dając w finale widzowi nieoczywiste zakończenie – szansę na emocjonalne katharsis, jak i refleksję nad własnym życiem osobistym.

Wigilia / spektakl Fundacji Kamila Maćkowiaka
Data: 7,8 grudnia / sobota, niedziela
Godzina: 19:15

Opis: Debiutujący na deskach AOIA, świetnie przyjęty spektakl w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego oraz brawurowym wykonaniu Kamila Maćkowiaka i Mileny Lisieckiej. Spektakl „Wigilia” to klasyka dramatu skomplikowanych relacji kat-ofiara. Walka pomiedzy inteligentnym i bezwzględnym urzędnikiem policji z intelektualistką i wolnomyślicielką przeradza się w starcie dwóch silnych osobowości. Sztuka analizuje, jakie związki zachodzą między świadomością zjawiska anarchii, terroryzmu, a terrorystycznymi atakami w imię rzeczywistych lub urojonych idei. Ważne, że akcja sztuki rozgrywa się w tym szczególnym, nie tylko dla katolików, dniu roku – w Wigilię Bożego Narodzenia. Rzadko się zdarza, aby utwór dramatyczny w tak głęboki, niezwykle wnikliwy sposób, ukazywał współczesne problemy i zagrożenia, a jednocześnie był pasjonującym pojedynkiem protagonistów, pojedynkiem trzymającym w napięciu jak przystało na znakomity thriller. „Wigilia” daje pole do popisu aktorom w brawurowych rolach, a widzowi gwarantuje satysfakcję z pasjonującej propozycji teatralnej.
Występują: Kamil Maćkowiak, Milena Lisiecka.
Reżyseria: Waldemar Zawodziński.
Tekst: Daniel Kehlmann

Jak pięknie żyć - ballada cygańska / spektakl Teatru Ponadczasowi
Data: 11 grudnia / środa
Godzina: 16:00, 19:15

Opis: Mitologia cyganów taborowych. Legendy włóczykijów. Pieśni wolności i tęsknoty miłosne. Teatr Ponadczasowi przygotował realizację, w której znajdziemy wszystkie te elementy.
Przedstawienie, w którym zostały wykorzystane wiersze m.in. romskiej poetki Papuszy z muzyką na żywo będzie przywoływało nostalgiczną magię życia polskich Cyganów.
Reżyseria: A. Czerczyńska
Scenariusz : B. Wilk, A. Czerczyńska.
Kostiumy: J. Wara-Wąsowska
Współpraca reżyserska: A. Wieczorek
Autor choreografii: Ewa Piotrowska
Kierownictwo muzyczne: M. Ambroszczyk.
Obsada: E. Czaicka - Lasocka, A. Czerczyńska, K. Gimza , M. Kowalska
E.  Królikowska, Z. Miller, E. Piotrowska, J. Skibicka, A. Wieczorek,
A. Zamoyska, H. Abramczyk, M. Ambroszczyk, J. Cała, J. Kusto, P. Rogalski, B. Tymiński
W spektaklu wykorzystano wiersze poetów łódzkich M. Skwarek-Gałęskiej, A. Czerczyńskiej, Z. Cydzika, B. Pijanowskiego oraz kompozycję R. Thomsen.
Projekt realizowany w ramach konkursu „Mikrogranty dla Seniorów” współfinansowany jest z funduszy Urzędu Miasta Łodzi we współpracy z Centrum OPUS.

Krym / The Best OFF / Warszawa / spektakl Stowarzyszenie Sztuka Nowa
Data: 13 grudnia / piątek
Godzina: 19:15

Opis: To nie jest spektakl o Krymie. To nie jest spektakl o tym, co obecnie kojarzy się z tym miejscem. To nie jest spektakl o wojnie. To nie jest spektakl o polityce. To nie jest spektakl o dwóch (albo wielu) skonfliktowanych narodach. To nie jest spektakl o Ukrainie, o Rosji ani o Tatarach Krymskich. W tym spektaklu nie ma Putina. Ten spektakl nie zostanie anektowany. W tym spektaklu słowo „Krym” nie będzie używane. Ten spektakl nie jest manifestem. Ten spektakl nie jest deklaracją.
Stowarzyszenie Sztuka Nowa to grupa artystyczna poruszająca się w obrębie performansu, tańca i działań społecznych. Od 10 lat eksperymentuje nasd przekraczaniem granic teatru fizycznego, skupia się na odkrywaniu i badaniu nowych form ekspresji. Do swoich działań artystycznych zaprasza profesjonalistów i amatorów teatru z różnych grup społecznych.
Koncepcja, reżyseria, wykonanie: Vera Popova, Gosia Trajkowska Muzyka: Zoi Michailova Scenografia: Piotr Szczygielski Wideo, wizualizacje: Kuba Matuszczak, Adrien Cognac Produkcja: Stowarzyszenie Sztuka Nowa, Teatr Ósmego Dnia Kurator programu: Dawid Żakowski Spektakl powstał w ramach konkursu OFF Premiery/Prezentacje 2017 i kontynuacji programu Debiuty TF Centrum Lubelska 30/32. Spektakl współfinansowany przez m.st. Warszawa.

Shirley Valentine/ monodram / Teatr Scena Poczekalnia / Izabela Noszczyk
Data: 14 grudnia / sobota
Godzina: 19:15

Opis: Sławny Willy'ego Russella to monolog czterdziestoletniej „kury domowej”, która jest świadoma straconego czasu i niezrealizowanych marzeń. To opowieść o ludziach, którzy zapominają, kim są i po co żyją. Ta opowieść jest zachętą do zastanowienia się nad sobą i próby zmiany na lepsze. Może pójść za głosem serca? Może zrealizować jakiś szalony pomysł? Po prostu postawić sobie nowe wymagania! A jeśli nawet kończy się to czasem porażką, to ona przecież nas czegoś uczy…
„Shirley Valentine” to kolejny gościnny występ Izabeli Noszczyk na deskach AOIA. „Grubaska” w jej wykonaniu została wspaniale odebrana przez publiczność. „Shirley...” posiada potencjał, który może pozwolić na powtorzenie tego sukcesu.
Przekład: Małgorzata Semil W roli tytułowej: Izabela Noszczyk
Reżyseria: Robert Czechowski

Tajemnica zimowej nocy / spektakl muzyczny Łódzkiego Teatru Piosenki
Data: 15 grudnia / niedziela
Godzina: 16:00, 19:15

Opis: Tajemnica zimowej nocy – to wieczór najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek, wypełniony ciepłem i nutą nostalgii, w czasie którego zespół Łódzkiego Teatru Piosenki wprowadzi w niepowtarzalny klimat Świąt Bożego Narodzenia. W czasie wieczoru usłyszymy Polskie kolędy, takie jak „Lulajże Jezuniu”, „Oj maluśki, maluśki” czy „Przybieżeli do Betlejem”, znane i śpiewane od wczesnego dzieciństwa.
Scenariusz i reżyseria: Michał Maj Wieczorek Śpiew: Michał Maj Wieczorek, Paulina Makles, Aleksandra Skonieczna Skrzypce: Rafał Rydyger, pianino: Maksymilian Pelczarski

Czarne solo / Biały duet / wieczór tańca
Data: 18 grudnia / sobota
Godzina: 19:15

Opis: Wieczór tańca "Czarne solo / Biały duet", to prezentacja spektakli Anny Piotrowskiej, a właściwie klanu Piotrowskich. W programie solo Anny Piotrowskiej oraz duet Anny i Małgorzaty (matki i córki). Muzykę do rodzinnego duetu skomponowała Aleksandra (starsza córka Anny). Po przedstawieniach artystki spotkają się z publicznością. To będzie wyjątkowe wydarzenie. „Spektakl jest zwieńczeniem poczucia tego, co jest między nami. Jaką mamy we wspólnym świecie własną przestrzeń. Jakie są podobieństwa w postrzeganiu każdej z nas z osobna. Nie jest to typowy spektakl mówiący o relacji, o problemach, o sprawach.” - tak mówi o przedstawieniu reżyserka - Anna Piotrowska.
Koncepcja, reżyseria: Anna Piotrowska Kreacja i wykonanie: Anna Piotrowska i Małgorzata Piotrowska Muzyka: Aleksandra Piotrowska Produkcja: Fundacja Rozwoju Tańca Koprodukcja: Centrum Sztuki Tańca w Warszawie Partnerzy: Dom Kultury Kadr / Mazowiecki Instytut Kultury / Fundacja Rozwoju Teatru ‘ NOWA FALA’ / Fundacja Artystyczna PERFORM

Diva Show / spektakl Fundacji Kamila Maćkowiaka
Data: 20 grudnia / piątek
Godzina: 19:15

Opis: „DIVA” mieści się w konwencji stand-up`u. To historia mężczyzny ze zdiagnozowanym zaburzeniem osobowości „borderline”, narcystycznie uzależnionego od potrzeby akceptacji, który marzy o uznaniu i estradowym sukcesie. Historia bohatera jest czymś więcej – to obraz człowieka wychowywanego przez samotną matkę, w rodzinie, w której brakuje czułości i bliskości. Człowieka od dziecka marzącego o zostaniu gwiazdą. Z fantazji rodzi się jego własna kreacja swojego idola – Tiny Turner. Osią przedstawienia jest droga do znalezienia własnej tożsamości seksualnej i płciowej – zmagania z odpowiedzią na pytanie kim, a może czym, jest bohater. To także artystyczna próba zmierzenia się nie tylko z mitem męskości, społeczno-kulturowych wyobrażeń dotyczących płci, ale także z legendą niezwykle charyzmatycznej wokalistki i performerki jaką niewątpliwie jest Tina Turner. Opowieść o wielu płaszczyznach, która z pewnością skłoni do niejednej refleksji.
Scenariusz, reżyseria, choreografia: Kamil Maćkowiak
Scenografia i kostiumy: Katarzyna Zbłowska
Kierownik produkcji: Jarosław Budny
Make-up: Karolina Feliksiak
Stylizacja włosów/peruki: Jarosław Budny
Oprawa multimedialna: Arkadiusz Stasiak, Wojciech Burczak (Yoicik Group)
Oprawa graficzna, foto: Dona Sołtysiak
Zdjęcia: Aleksandra Polka
Aranżacje muzyczne: Piotr Sulikowski, Dj Moondeck
Koordynator projektu: Kamila Kujawa
Inspicjent/koordynator pracy: Joanna Jaros
Marketing: Joanna Dutkowska

Kardio Fru Jam / taniec / muzyka / kontakt / improwizacja
Data: 21,22 grudnia / sobota, niedziela
Godzina: 17:00

Opis: Kardio Fru Jam zaczyna się o określonej porze. Na początku przedstawiane są reguły tej formuły oraz zasady bezpieczeństwa dla wielogodzinnego tańca. Ważne jest to, że KARDIO rozpoczynamy od wspólnego wprowadzenia-rozgrzewki-przygotowania ciała i umysłu do tej, całonocnej podróży. Istotna jest przestrzeń, tworzona wspólną obecnością. To wzajemne zasilanie się energią, by kontynuować JAM przez całą noc.
KARDIO JAM to niesamowite i wyjątkowe doświadczenie, jeśli wspomniane warunki będą spełnione - wszyscy są za to odpowiedzialni. Kiedy przekroczy się granice zmęczenia umysłu, który często sabotuje nas, by nie dawać z siebie więcej… wtedy pojawia się stan, który możemy nazwać być może tańcem. Jakość i flow, wychodzi poza wyuczone schematy, czy utarte koncepcje ruchu. Ciało zaczyna zaskakiwać, eksplorować rejony, być może nigdy wcześniej nie odwiedzane. Słowami trudno to opisać. Warto tego doświadczyć na własnym ciele i skonfrontować ten stan z własnym umysłem.


Źródło: AOIA

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama