Depresja – nie jesteś sam! – projekt uczennic I Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi ma na celu zwiększyć świadomość społeczną choroby
!reklama!Do rozpoczęcia działań i zaangażowania się w akcję uczennice zostały zachęcone dzięki ogólnopolskiej olimpiadzie projektów społecznych – Zwolnieni z Teorii.
- Wszystko zaczęło się od tego, że do naszej szkoły przyszła pracowniczka Zwolnionych z Teorii, żeby opowiedzieć o projektach, które są realizowane w ramach tej platformy. Mówiła nam o tym, jak ona realizowała swój projekt, zachęcała nas by przeciwdziałać tematom tabu i innym istotnym społecznie problemom. My postanowiłyśmy zająć się depresją. – opowiadają inicjatorki akcji.
Uczennice swoją akcję rozpoczęły we wrześniu. Można powiedzieć, że inicjatywa zbiegła się w czasie z radykalnym pogorszeniem się ogólnego stanu zdrowia psychicznego społeczeństwa, będącego pokłosiem długotrwałej społecznej izolacji.
- Od początku chodziło nam o to, by nasze działania trafiły do jak najszerszego grona odbiorców w każdej grupie wiekowej. Oczywiście media społecznościowe, w których prowadzimy swoją akcje, promują osoby młodsze. Nasze treści pojawiają się w formie codziennych postów, w formie ciekawostek. – tłumaczy jedna z organizatorek.
Depresja – nie jesteś sam! Łódzkie licealistki kierują swój projkt do szerokiego grona odbiorców
Pomysłodawczynie akcji podkreślają, że adresatami działań nie są wyłącznie osoby dotknięte depresją, ale także osoby z ich otoczenia.- Beneficjentami naszego projektu nie są tylko osoby chore na depresję, ale również ich znajomi i przyjaciele. Dzięki naszej akcji mogą dowiedzieć się jak im pomóc. – mówi jedna z uczennic.
Na profilach akcji w mediach społecznościowych codziennie pojawiają się treści dot. przebiegu i skutków choroby, a także faktów i mitów na temat jej natury.
- W dalszym ciągu staramy się przełamać to tabu, jakim jest temat zdrowia psychicznego. Na naszym Facebooku i Instagramie pojawiają się również treści o charakterze tematycznym – np. dot. samotności w święta. Wiele informacji pojawiło się u nas podczas Międzynarodowego Dnia Depresji. Publikujemy też wiele wskazówek dla rodziny i przyjaciół osób zmagających się z chorobą. Działamy również na YouTube – np. rozmawiałyśmy z osobą, która przebywała przez jakiś czas w szpitalu psychiatrycznym i opowiedziała o swoim doświadczeniu, którego wiele osób się obawia. – tłumaczą uczennice.
Hanna, Zofia i Dobrochna podkreślają, że akcja spotyka się z pozytywnym odbiorem również wśród grupy rówieśniczej. Dziewczęta podkreślają, że spotykają się z reakcjami wsparcia oraz docenienia społecznej roli projektu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.