Ukraińcy w Łodzi zmagają się z traumą
Что за сирены???😭🙏🙏 Co to za syreny? - napisała na facebookowej grupie uchodźczyni i wywołała tym samym lawinę komentarzy. Nie sprecyzowała, o jaką część Łodzi chodzi i czy o syreny alarmowe straży pożarnej? Ta sytuacja jednak pokazuje, jak traumatycznym przeżyciem jest wojna.Przerażenie wśród Ukraińców mogą wywoływać syreny straży pożarnej, przejazd karetki na sygnale czy odgłosy ze strzelnic, jeśli oczywiście ktoś mieszka w ich okolicy. Niektórzy obawiają się kościelnego dzwonu, bo w mniejszych miejscowościach w Ukrainie to cerkiewne dzwony oznajmiały alarm.
Jak podkreślają psychologowie, trauma psychiczna pojawia się w momencie, gdy człowiek znajduje się w sytuacji bez wyjścia, ma ogromne poczucie bezradności. Chciałby, by traumatyczne zdarzenie było snem a nie rzeczywistością. Ciężko poradzić sobie z sytuacją, która wywołuje tak silne emocje. Wojna to trauma - ludzie tracą bliskich, domy, giną cywile. Nic więc dziwnego, że wśród uchodźców, również u tych, którzy schronili się w Łodzi, syreny, przejazd karetki przywołują traumatyczne wspomnienia.
"W Polsce syreny, ale nie wojskowe!!! Nie martw się" - brzmi jeden z komentarzy.
"Mamy w Polsce ochotniczą straż pożarną. Kiedy wyją syreny to sygnał dla strażaków, żeby udali się do jednostki" - to kolejny z nich.
"Spokojnie wszyscy. Dziś Dzień Pamięci o Polakach, którzy ryzykowali życie, aby ratować Żydów przed Niemcami" - zauważył jeden z internautów.
"U nas na sygnale dźwiękowym może jechać karetka pogotowia, policja, straż miejska i straż pożarna. W Polsce są systemy antyrakietowe i zamkniętą przestań powietrzną. Nad Polską latają zwiadowcze samoloty NATO, a na granicach szczególnie od strony Białorusi jest wojsko NATO. Nie tak prosto, aby Rosja weszła na nasz teren czy puściła bombę" - podkreśla internautka.
Kobieta, która zapytała o syreny w Łodzi, otrzymała wiele słów wsparcia, choć znaleźli się też tacy, którzy zarzucili jej, że niepotrzebnie sieje panikę. Pamiętajmy jednak, że wojna to doświadczenie, które pozostawia trwały ślad w psychice. Postarajmy się zrozumieć naszych sąsiadów. Wielu z nich nie zna jeszcze polskiego, albo nie zna go na tyle, by odpowiedzi na dręczące ich pytania znaleźć w mediach.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.