Reklama

Reklama

Przekazałeś darowiznę pieniężną lub rzeczową na walkę z COVID-19? Możesz odliczyć ją od podatku

Opublikowano: śr, 6 maj 2020 00:00
Autor:

Przekazałeś darowiznę pieniężną lub rzeczową na walkę z COVID-19? Możesz odliczyć ją od podatku - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Przepisy wprowadzanych kolejno ustaw mających na celu zwalczanie skutków epidemii COVID 19 poza programami pomocowymi kierowanymi do przedsiębiorców, przewidują również nową możliwość odliczenia darowizn dokonanych na cele walki z koronawirusem.

!reklama! 

Odliczeniu w ramach nowej ulgi podatkowej podlegają darowizny przekazane w 2020 r. na cele przeciwdziałania COVID-19.

Ulga ta obejmuje darowizny, które nie mogłyby być odliczone za zasadach ogólnych, ponieważ obejmuje kwoty oraz świadczenia przekazywane na rzecz podmiotów, które nie mają statusu organizacji pożytku publicznego.

W ramach ulgi można odliczyć darowizny przekazane w okresie od 1.01.2020 r. do 30.09.2020 r. Odliczeniu podlegają zarówno darowizny pieniężne, jak i wartość darowizn rzeczowych, a przepisy nie wprowadzają limitu wysokości darowizny.

Dodatkowo ustawodawca wprowadził możliwość podwyższenia kwoty ulgi, w zależności od daty dokonania darowizny. W przypadku darowizny przekazanej:

  • do 30.04.2020 r. – odliczeniu podlega kwota odpowiadająca 200% wartości darowizny;
  • w maju 2020 r. – odliczeniu podlega kwota odpowiadająca 150% wartości darowizny;
  • od 1.06.2020 r. do 30.09.2020 r. – odliczeniu podlega kwota odpowiadająca wartości darowizny.
Warunkiem dokonania odliczenia w ramach ulgi, poza tym, iż celem darowizny ma być zwalczanie COVID 19, jest również ta, aby darowizna dokonana została na rzecz  określonego podmiotu:

  • podmiotu wykonujące działalność leczniczą, wpisane do wykazu,  podmiotów wykonujących działalność leczniczą w związku z przeciwdziałaniem COVID-19 (dostępna na stronach internetowych jednostek terenowych NFZ),
  • Agencji Rezerw Materiałowych z przeznaczeniem na cele wykonywania zadań ustawowych;
  • Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych z przeznaczeniem na cele wykonywania jej działalności statutowej.

Materiał powstał we współpracy
z Kancelarią Radców Prawnych Primo Lege
Ossowski Tosik Kuniewski
spółka komandytowa.

primolege.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.