Reklama

Reklama

Przestań wreszcie chrapać!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Przestań wreszcie chrapać! - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Według badań The Global Pursuit of Better Sleep Health 2019 w ciągu ostatnich lat jakość snu pogorszyła się aż u 44 proc. dorosłych.

Reklama

Przestań wreszcie chrapać!

Z kolei 29 proc. ankietowanych zmaga się z problemem chrapania. Branża technologiczna od dawna próbuje rozwiązać ten problem. Powstają na przykład inteligentne łóżka oraz słuchawki wygłuszające odgłosy chrapania. W trakcie targów CES 2020 w Las Vegas zaprezentowano również poduszkę MotionPillow, która wykrywa chrapanie i wymusza zmianę pozycji snu.

– Motion Pillow jest poduszką zaprojektowaną w celu rozwiązania problemu chrapania. Cztery poduszki umieszczone w środku napełniają się powietrzem i delikatnie zmieniają pozycję głowy osoby, która chrapie, odblokowując tym samym drogi oddechowe. Swobodne oddychanie powoduje, że przestaje ona chrapać, i wszyscy cieszą się lepszym snem – podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Innowacje podczas targów CES 2020 w Las Vegas Vanessa Banks z TenMinds.

Inteligentna poduszka Motion Pillow ma definitywnie rozwiązać problem chrapania. Dostarczane wraz z nią urządzenie rejestruje pozycję, w której śpiąca osoba ma tendencję do chrapania i napełnia cztery wewnętrzne komory powietrzne w taki sposób, aby odblokować drogi oddechowe.

– Umieściliśmy tutaj małą skrzyneczkę, która rejestruje chrapanie i pozwala na analizę jego częstotliwości i nasilenia. Na podstawie tych informacji poduszki wypełniają się powietrzem, dopasowując się do umiarkowanego, nasilonego lub lekkiego chrapania, odpowiednio zmieniając pozycję głowy i zapewniając lepszy sen wszystkim domownikom – mówi Vanessa Banks.

Z kolei inteligentne łóżko TEMPUR-Ergo Smart Base przeprowadza całościową analizę jakości snu, aby zapewnić jak najwygodniejszą pozycję podczas odpoczynku. Materace w czasie rzeczywistym monitorują każdy ruch ciała śpiącej osoby i kiedy wykryją mikrodrgania charakterystyczne dla chrapania – korygują pozycję głowy śpiącej osoby w taki sposób, aby mu zapobiec. W przeciwieństwie do poduszek działają one na całej szerokości łóżka i mogą korygować pozycję głowy nawet dwóch osób jednocześnie.

– Jedna osoba na trzy chrapie, co jest ogromną liczbą. Jest to poważny problem w szczególności dla osób otyłych, chorych czy cierpiących na nadciśnienie, u których prawdopodobieństwo chrapania jest wyższe – mówi ekspertka.

Firma ZQuiet postanowiła rozwiązać problem tych osób, których sen jest zaburzony właśnie z powodu uciążliwego chrapania innych domowników. W tym celu zaprojektowała słuchawki QuietOn Sleep które zostały wyposażone w aktywny system redukcji szumów wyczulony na dźwięki chrapania. Jednak w przeciwieństwie do klasycznych zatyczek dousznych nie tylko odseparowują małżowinę od dźwięków tła, ale emitują także falę akustyczną, która znosi m.in. dźwięki chrapania, ułatwiając tym samym zaśnięcie w niekorzystnych warunkach.

Z kolei inżynierowie z Nyxoah opracowali innowacyjny implant wszczepiany… w brodę, który w aktywny sposób zapobiega zablokowaniu dróg oddechowych przez język. W celu aktywacji implantu przed zaśnięciem pacjent po prostu przykleja do skóry niewielki plaster z układem elektronicznym. Jest to sygnał do włączenia implantu, który w czasie snu zapobiega rozluźnieniu mięśni języka, a co za tym idzie – wystąpieniu bezdechu sennego. Projektanci z Nyxoah liczą na to, że ich implant pozwoli z powodzeniem zastąpi maski tlenowe stosowane przez osoby cierpiące z powodu poważnych zaburzeń snu.

– Wiele osób cierpiących na zespół bezdechu sennego musi zakładać na twarz maski lub inne rzeczy, żeby lepiej spać. My chcemy zapewnić klientom możliwość zdjęcia tych urządzeń z twarzy i położenia się na wygodnej poduszce – mówi Vanessa Banks.

Według firmy badawczej Global Market Insights globalna wartość rynku technologii poprawiających jakość snu do 2025 roku wzrośnie nawet do 27 mld dol. W najbliższych latach ma  się on rozwijać w tempie 16 proc. w skali roku.  


Źródło: Newseria.pl

Warto pamiętać, że w Łodzi Ośrodek Leczenia Zaburzeń Snu znajduje się pod adresem 90-001 Łódź, ul. Mazowiecka 6/8 i można tam zasięgnąć porady. Chociaż technologiczne nowinki będą miały pewnie powodzenie i np opis takiej przeciw-chrapaniowej poduszki brzmi brzmi bardzo kusząco, prawdopodobnie nie będzie ona w Polsce tania. Cena z Amazona to $389. Liczba rodzajów poduszek "anti-snore", które różnego rodzaju zmianami kształtu mają ograniczać lub eliminować chrapanie może już teraz przyprawić o ból głowy. A po cóż nam jeszcze ból... dodany do chrapania... ;)

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy